Άνετη η εκλογή, του Σερραίου Γιάννη Λιουμπα, στο ΔΣ του ΣΕΓΑΣ

Άνετη η εκλογή, του Σερραίου Γιάννη Λιουμπα, στο ΔΣ του ΣΕΓΑΣ

Ανετη η εκλογή, του Σερραίου Γιάννη Λιουμπα, στο ΔΣ του ΣΕΓΑΣ για δεύτερη συνεχή θητεία στην Ομοσπονδία Αθλητισμού της χώρας. Μάλιστα η 6η θέση που κατέλαβε ανάμεσα στους 30 υποψηφίους, δείχνει την εκτίμηση που έχει κερδίσει από τους ανθρώπους που ασχολούνται με τον Κλασσικό Αθλητισμό της Ελλάδας.

Αποτελεί αναγνώριση των οργανωτικών επιτυχιών που γνώρισαν όλες οι Αθλητικές εκδηλώσεις που πραγματοποιήθηκαν στην Ανατολική Μακεδονία και Θράκη τα τελευταία χρόνια.

Οι αρχαιρεσίες του ΣΕΓΑΣ

Η εντυπωσιακή παρουσία εκπροσώπων σωματείων όλης της χώρας ήταν το βασικό χαρακτηριστικό της γενικής συνέλευσης του ΣΕΓΑΣ που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 24/9 στο Λουτράκι, στη διάρκεια της οποίας έγιναν οι αρχαιρεσίες για την ανάδειξη νέου συμβουλίου.

Το υψηλό ποσοστό συμμετοχής έδειξε την πρόθεση των σωματείων να έχουν έμπρακτη συμμετοχή στα δρώμενα του ελληνικού στίβου και παράλληλα την πρόθεση τους να έχουν ρυθμιστικό ρόλο στο μέλλον του χώρου.

lioympas-960x580Νέα πρόσωπα κέρδισαν μια θέση στο συμβούλιο της επόμενης τετραετίας, άνθρωποι οι οποίοι έχουν τη δυνατότητα να προσφέρουν στον ελληνικό στίβο. Χαρακτηριστικό είναι πως επτά νέα μέλη θα υπάρχουν στο νέο διοικητικό συμβούλιο του ΣΕΓΑΣ, το οποίο αποτελείται από 21 μελη (επτά μέλη είναι αναπληρωματικοί).

Συνολικά συμμετείχαν και ψήφισαν 205 από τα συνολικά 224 σωματεία, τα οποία είχαν δικαίωμα ψήφου.

Την Τετάρτη (28/9) θα συνεδριάσει το νέο διοικητικό συμβούλιο, το οποίο θα συγκροτηθεί σε σώμα.

Τα αποτελέσματα

  1. Κώστας Παναγόπουλος (ΑΟ Φιλοθέης) 190
  2. Βασίλης Σεβαστής (ΑΣ “Ο Καζώνης” Καλύμνου) 178
  3. Γιάννης Σταματόπουλος (ΓΣ Γλυφάδας) 115
  4. Πολυξένη Αργειτάκη (ΓΣ Τα Λύκαια Μεγαλόπολης) 110
  5. Σπύρος Κέλλης (ΑΦ Θέρμης Αδωνις) 106
  6. Γιάννης Λιούμπας (ΟΦΚΑ Σέρρες)105
  7. Αθανάσιος Ράπτης (Φιλαθλητικός Αργους Ορεστικού) 98
  8. Παναγιώτης Αντωνακάκης (ΟΦΗ) 96
  9. Σάββας Νικολαίδης (ΑΟ Χρυσούπολης) 92
  10. Μιχάλης Παυλούς (ΓΣ Νέων Λέρου) 91
  11. Παναγιώτης Δημάκος (Φιλαθλητικός Σύλλογος Καλλιθέας) 90
  12. Δημήτρης Αποστολόπουλος (Ενιπέας Λιτοχώρου) 89
  13. Δημήτρης Χαχάμης (ΓΣ Τρικάλων) 89
  14. Δημήτρης Πάππας (ΑΟ Μυκόνου) 83
  15. Παρασκευή Παχατουρίδου (ΑΟ Ποσειδών Λουτρακίου) 83
  16. Ιάκωβος Πετσούλας (ΓΣ Δεσκάτης) 82
  17. Δημήτρης Πουλόπουλος (Μεσσηνιακός ΓΣ) 79
  18. Βασίλης Φίλιππας (ΓΣ Κηφισιάς) 79
  19. Βασίλης Βόσσος (ΓΣ Αστέρας 90 Αιγάλεω) 71
  20. Γιάννης Ψωμιάδης (ΣΕΔΑΣ Περάματος) 68
  21. Μαρίκα Καρδαρά (0ΦΚΑ Οδυσσέας) 66
  22. Σπύρος Καλοζούμης (ΑΟ Μεγάρων) 55
  23. Γιάννης Μπόλας (ΑΣ Αργολίδα 2000) 50
  24. Νίκος Τσώνης (ΓΣ Νίκη Βύρωνα) 39
  25. Κώστας Μίχος (ΕΟ Δόξα Περδίκας) 37
  26. Δήμητρα Τσούγκα (ΓΣ Νεάπολη Χαλκίδας) 34
  27. Κώστας Πατερόπουλος (ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης) 27
  28. Κώστας Μαρτινίδης (ΠΑΣ Ρήσσος Κομοτηνής) 25
  29. Γιάννης Μαμουζέλος (Πανελλήνιος ΓΣ) 24
  30. Αναστάσιος Τερτζόπουλος (ΣΚΑ Δράμας) 7

 

Για την εξελεγκτική Επιτροπή

  • Φωτεινή Παπαδάκη (Λιβυκός Ιεράπετρας) 101
  • Σπυρίδων Μίχος (ΓΑ Ερμής Ιλίου) 90
  • Σωτήρης Λυκοτόμαρος (Εθνικός ΓΣ) 78
  • Λουκάς Αναστασιάδης (Ομιλος Πρωταθλητών Θεσσαλονίκης) 26
  • Βασίλης Δοβλέτογλου (ΑΟ Δίας Ολυμπιακού Χωριού) 22

 

Για την ΕΟΕ

  • Γιάννης Σταματόπουλος -Τακτικός 131
  • Νίκος Τσώνης -Τακτικός 53
  • Ξένια Αργειτάκη – Αναληρωματική 113

    Ο Γιάννης Σταματόπουλος εκλέχθηκε εκπρόσωπος της ομοσπονδίας στην Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή.

Ο αντιπρόεδρος της ομοσπονδίας έλαβε 131 ψήφους έναντι των 53 του Νίκου Τσώνη, που ήταν ο δεύτερος υποψήφιος.

Αναπληρωματικό μέλος εκλέχθηκε η Ξένια Αργειτάκη με 113 ψήφους.

Στη διαδικασία μετείχαν 205 σωματεία και βρέθηκαν 21 λευκά ψηφοδέλτια.