ΜΠΑΣΚΕΤ Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Λύγισαν οι Ικαροι στην Ξάνθη-Νίκη ανάσα για τον Ορφέα κόντρα στον ΒΑΟ

Μετά από ένα σερί νικών (εντός και εκτός έδρας) οι Ικαροι λύγισαν απέναντι στην ομάδα της Ασπίδας Ξάνθης το απόγευμα της Κυριακής (14/2) στο κλειστό γυμναστήριο «Χριστίνα Χριστούλου» στην Ξάνθη. Εχασαν με 60-48 από τους παίκτες της Ασπίδας που έβγαλαν στο παρκέ την αντίδραση που ήθελε ο κόουτς της ομάδας Κώστας Ιωαννίδης για την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής στην Αγία Βαρβάρα.
Η ομάδα της Ξάνθης παίζοντας στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα εξαιρετική άμυνα και τους Σερραίους να μην αντέχουν το συνεχές πρέσινγκ, αναγκάστηκαν να χάσουν πολλές επιθετικές προσπάθειες. Η ομάδα της Ξάνθης πήρε απο νωρίς το προβάδισμα (26-11 στην α’ περίοδο) το οποίο διατήρησε (28-1 στο ημίχρονο). Στο δεύτερο μέρος κράτησε τη διαφορά (46-37 3ο δεκάλεπτο) και στο τέλος το αύξησε σε διψήφιο αριθμό φτάνοντας σε μια σχετικά άνετη νίκη (60-48).

Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Γαζέτας
Δεκάλεπτα: 16-11, 28-21(ημίχρονο), 46-37, 60-48(τελικό αποτέλεσμα)
ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ(Κ. Ιωαννίδης): Παπαδάκης 1, Τσιώγκας 3(1), Στεφανίδης 16(3), Χατζημιχαηλίδης 2, Κουρτίδης, Γρούδος, Κουτσογιάννης 14(1), Δάτσης, Κέλλης, Καραμπίνης 6(1), Παλλάκης 4, Πέτς 14(2)
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ(Στ. Ποργιόπουλος): Γρύψιος 6, Καλογεράτος 3(1), Γεωργιανός  8(2), Τράκας  12(1), Παπαδόπουλος  9, Γκούτζιας  2, Κάτος 3(1), Καραμπέκης  2, Θολιώτης 3(1)

Νίκη ανάσα για τον Ορφέα

Επέστεψε έπειτα από πολύ καιρό στις νίκες ο Ορφέας Νέου Σκοπού. Η ομάδα του Φώτη Κοκολιού επιβλήθηκε του ουραγού ΒΑΟ κατακτώντας τους δυο πολύτιμους βαθμολογικά πόντους.
Από το πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ορφέα προσπαθησαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους στο παρκέ, αλλά οι Θεσσαλονικείς  έβρισκαν λύσεις να είναι κοντά στο σκορ (19-18 1ο δεκάλεπτο).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ορφέας βρήκε επιθετικά τις λύσεις και «έχτισε» μια απόσταση ασφαλείας από τον αντίπαλο με την περίοδο να κλείνει με 41-30.
Οι παίκτες του Ορφέα χαλάρωσαν στο τρίτο δεκάλεπτο δίνοντας την ευκαιρία στους αντιπάλους να πλησιάσουν στο σκορ (52-47).
Το «χαλάρωμα» συνεχίστηκε και στην 4η περίοδο με συνέπεια οι Θεσσαλονικείς να πλησιάσουν στους τρεις πόντους (54-51) κάπου εκεί «ξύπνησαν» οι παίκτες του Ορφέα και σημειώνοντας ένα σερί 20-4 «καθάρισαν» το παιχνίδι.

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ – ΒΑΟ 80-67
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 41-30, 52-47, 80-67
Διαιτητές: Ρούκας-Σαρακενίδης
ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 16 (3), Παππάς 10 (2), Δεμερτζής 15 (6 ας., 2 κλ.), Κουτσιάντζης, Σουλούγκας 2, Χατζής 4, Τσανάκας , Καβαργύρης 6, Αποστόλου 7 (1), Ιωσηφίδης, Κηπουρός 18, Ποδώνης 2, Αξιαρλής 2.
ΒΑΟ (Κατσής): Τσιώγκας, Τζουβάρας 15 (4), Λεπτοκαρίδης 8, Γαλανίδης 11, Παπαβασιλείου 11 (3), Γεωργιάδης 6, Γρηγοριάδης 6, Παρασκευάς 10, Ζησόπουλος.