ΜΠΑΣΚΕΤ: Πικρή νίκη των κοριτσιών του Πανσερραϊκού κόντρα στην Ασπίδα Ξάνθης (φωτορεπορτάζ)

Στο κλειστό γήπεδο της Ομόνοιας το απόγευμα του Σαββάτου (28/5) η γυναικεία ομάδα του Πανσερραϊκου ήθελε νίκη με διαφορά 15 πόντων από την Ασπίδα Ξάνθης για να έχει ελπίδες να πάει στα μπαράζ για την άνοδο στην Α2. Κέρδισε μεν (54-47) αλλά δεν μπόρεσε να καλύψει τη διαφορά και τώρα ελπίζει σε στραβοπάτημα των αντιπάλων στην επόμενη αγωνιστική που αντιμετωπίζουν τον Αστέρα Καβάλας.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες έπαιζαν νευρικά, έχοντας μεγάλο ποσοστό αστοχίας (χαρακτηριστικά το 1ο δεκάλεπτο έληξε 10-11 και το ημίχρονο 18-24) με το παιχνίδι να γίνεται ιδιαίτερα σκληρό και από τις δύο πλευρές. Στην εξέδρα του γηπέδου δόθηκε μια δεύτερη μάχη καθώς έντονη ήταν η παρουσία των φιλάθλων του Πανσερραίκου και κάποια στιγμή υπήρξαν και λεκτικές αψιμαχίες με φιλάθλους της Ξανθιωτικης ομάδας που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Πάντως όλα περιορίστηκαν σε λεκτικό επίπεδο με τους φιλοξενούμενους, αλλά και τους γηπεδούχους να έχουν παράπονα από τη διαιτησία.

Ορισμένα θρακιώτικα site κάνουν λόγο και για “επέμβαση της αστυνομίας” επικαλούμενα «είσοδο στο β’ ημιχρονο δυο φιλάθλων στον αγωνιστικό χώρο τα οποία κινήθηκαν εναντίον των διαιτητών»  κάτι που δεν ανταποκρίνεται με την πραγματικότητα, αφού στο γήπεδο υπήρχε ένας αστυνομικός, ο οποίος και δεν χρειάστηκε να επέμβει.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τις παίκτριες του Πανσερραίκου να μην πιστεύουν ότι θα μπορέσουν να καλύψουν τη διαφορά τον 15 πόντων και το 3ο δεκάλεπτο να λήγει με 35-33. Με την έναρξη του 4ου δεκαλέπτου η σερραϊκή ομάδα βελτίωσε την (άθλια μεχρι τότε) ευστοχία της και στο πρώτο δίλεπτο απέκτησε μια διαφορά 10 πόντων που αναπτέρωσε τις ελπίδες της για τη νίκη με διαφορά μεγαλύτερη από 15 πόντους. Η Ξανθιώτικη ομάδα σε αυτό το σημείο έδειξε ψυχραιμία και παίζοντας σωστή άμυνα, με παράλληλη ευστοχία στη επίθεση, μείωσε τη διαφορά στο καλάθι ξανά και κάπου εκεί τελείωσε ουσιαστικά το παιχνίδι.

Η Ασπίδα Ξάνθης εμφανίστηκε στον αγώνα με περισσότερες επιλογές,ενώ ο Πανσερραϊκός βασίστηκε στις Πελτέκη και Τσάντα. Τα λάθη με κυρίαρχα τα “βήματα” ήταν που σημάδεψαν το παιχνίδι το οποίο κράτησε 2 ώρες και 30 λεπτά συνολικά. Ενω προβλήματα υπήρχαν και με το ταμπλώ του σκορ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δημάδης Δ. – Κατρακάρης

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-11, 18-24, 35-33, 54-47