Οι τομείς που αναλαμβάνουν ο Κώστας Καραμανλής και η Φ. Αραμπατζή στη ΝΔ

Οι τομείς που αναλαμβάνουν ο Κώστας Καραμανλής και η Φ. Αραμπατζή στη ΝΔ

Με απόφαση του Προέδρου της Νέας Δημοκρατίας κ. Κυριάκου Μητσοτάκη, προτείνονται οι έξι συντονιστές των Ομάδων Διαρκούς Επιτροπής (ΟΔΕ) και οι 25 υπεύθυνοι των Τομέων Κοινοβουλευτικού Έργου.

Οι Σερραίοι βουλευτές της ΝΔ αναλαμβάνουν και οι δύο από έναν τομέα, Ο μεν Κώστας Καραμανλής παίρνει το «βάπτισμα» (αν και νέος ουσιαστικά βουλευτής, αφού δεν έχει κλείσει ούτε έναν χρόνο στα βουλευτικά έδρανα) αναλαμβάνοντας τον απαιτητικό Τομέα Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων.

Από την άλλη η κυρία Φωτεινή Αραμπατζή αναλαμβάνει τον Τομέα Τουρισμού, ενώ μέχρι τώρα είχε τον Τομέα Αγροτικής Ανάπτυξης (της τον είχε αναθέσει ο πρώην Πρόεδρος της ΝΔ Αντώνης Σαμαράς, πέρυσι την Ανοιξη), τη θέση της στα Αγροτικά την αναλαμβάνει ο κ.Κασαπίδης. Η αλλαγή του τομέα αυτή σαφώς και την επηρεάζει, μια και η βουλευτής των Σερρών είχε αρχίσει να «εδραιώνεται» στις επαφές της (λόγω της θέσης της) με τους αγρότες, σε τοπικό επίπεδο.

Ειδικότερα:

Ως συντονιστές των Ομάδων Διαρκούς Επιτροπής (ΟΔΕ) προτείνονται οι:

  • Χρήστος Σταϊκούρας (ΟΔΕ Οικονομικών Υποθέσεων)
  • Ντόρα Μπακογιάννη (ΟΔΕ Εθνικής Άμυνας και Εξωτερικών)
  • Μάκης Βορίδης (ΟΔΕ Δημόσιας Διοίκησης, Δημόσιας Τάξης και Δικαιοσύνης)
  • Όλγα Κεφαλογιάννη (ΟΔΕ Παραγωγής και Εμπορίου)
  • Νίκος Παναγιωτόπουλος (ΟΔΕ Κοινωνικών Υποθέσεων)
  • Θεόδωρος Φορτσάκης (ΟΔΕ Μορφωτικών Υποθέσεων)

 

Ως υπεύθυνοι των Τομέων Κοινοβουλευτικού Έργου προτείνονται οι:

  • Χρίστος Δήμας (Τομέας Δημοσιονομικής Πολιτικής Γ.Λ.Κ.)
  • Απόστολος Βεσυρόπουλος (Τομέας Φορολογικής Πολιτικής)
  • Φωτεινή Αραμπατζή (Τομέας Τουρισμού)
  • Αθανάσιος Δαβάκης (Τομέας Εθνικής Άμυνας)
  • Γιάννης Κεφαλογιάννης (Τομέας Εξωτερικών)
  • Σταύρος Καλαφάτης (Τομέας Ευρωπαϊκών Υποθέσεων)
  • Αναστάσιος Δημοσχάκης (Τομέας Απόδημου Ελληνισμού)
  • Χαράλαμπος Αθανασίου (Τομέας Εσωτερικών)
  • Γιώργος Γεωργαντάς (Τομέας Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης)
  • Δημήτρης Κυριαζίδης (Τομέας Δημόσιας Τάξης και Προστασίας του Πολίτη)
  • Κωνσταντίνος Τζαβάρας (Τομέας Δικαιοσύνης Διαφάνειας και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων)
  • Άννα – Μισέλ Ασημακοπούλου (Τομέας Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας)
  • Κώστας Καραμανλής (Τομέας Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων)
  • Σίμος Κεδίκογλου (Τομέας Ναυτιλίας και Αιγαίου)
  • Γιώργος Κασαπίδης (Τομέας Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων)
  • Κώστας Σκρέκας (Τομέας Περιβάλλοντος Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής)
  • Θεόδωρος Καράογλου (Τομέας Μακεδονίας – Θράκης)
  • Βασίλης Οικονόμου (Τομέας Εργασίας Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας)
  • Χρήστος Κέλλας (Τομέας Υγείας)