ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Με γκολ από τ’ αποδυτήρια έχασε από τον ΟΦΗ (φωτος)

Με γκολ από τ’αποδυτήρια (3’) ο ΟΦΗ πέτυχε την 10η νίκη στα τελευταία 11 παιχνίδια και έφυγε με τους τρεις πόντους από το Δημοτικό γήπεδο Σερρών κερδίζοντας με 1-0 τον αδιάφορο Πανσερραϊκό.

Το μεσημέρι της Μ.Τετάρτης (12/4) ελάχιστοι (200 περίπου) ήταν οι φίλοι της ομάδας των «Λιονταριών», που βρέθηκαν στις εξέδρες του Δημοτικού γηπέδου Σερρών για να ενισχύσουν ή να δουν την αγαπημένη τους ομάδα.

Ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος του Πανσερραϊκού στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και με σκόρερ τον Τζίλι Βουό στο 3’ (ό οποίος εξέτισε την τιμωρία του στο παιχνίδι με τον Αγροτικό Αστέρα)

Ο αγώνας

Η πρώτη φάση, πάντως του αγώνα, προήλθε από τον Πανσερραϊκό, όταν στο 1′ ο Στρέζος έδιωξε εντυπωσιακά το σουτ του Τσιμίκα. Η απάντηση ήρθε αμέσως με τον Βουό να σκοράρει στο 3ο λεπτό με κεφαλιά μετά την ασίστ του Μάνου πετυχαίνοντας το 9ο φετινό του τέρμα.

Οι «κόκκινοι» πήραν τα ηνία του αγώνα και είχαν μια ανούσια κατοχή της μπάλας δίχως να μπορούν να απειλήσουν την εστία του Στρέζου.

Ο ΟΦΗ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του μετά το 30′ και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου έχασε μεγάλες ευκαιρίες με τον Μάνο να μην μπορεί να κάνει το 0-2.

Το σλάιντ απαιτεί την χρήση JavaScript.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΟΦΗ ήταν πιο συγκεντρωμένος, ενώ οι παίκτες του Διλμπέρη παρ’όλο που μετέφεραν το παιχνίδι στα καρέ των αντιπάλων δεν μπόρεσαν να αποτελέσουν σοβαρή απειλή για την αντίπαλη εστία. Από την άλλη οι παίκτες του ΟΦΗ προσπαθούσαν να χτυπήσουν με αντεπιθέσεις.

Στο τελευταίο 20λεπτο, ο ΟΦΗ ανοίχτηκε για να κλειδώσει τη νίκη, χάνοντας μοναδικές ευκαιρίες, με κορυφαία όλων το πλασέ του Χαντί απέναντι στον πεσμένο Ρίστιτς.

Στο τέλος ο Πανσερραϊκός παρ’ολίγο να καταφέρει να «τσιμπήσει» βαθμό στο 86’ όταν σε κεφαλιά του Τσελεπίδη ο Στρέζος απέκρουσε εντυπωσιακά κρατώντας το 0-1.

Πανσερραϊκός (Παναγιώτης Διλμπέρης): Ρίστιτς, Βοσκόπουλος (46′ Παπατζίκος) , Καψάλης, Ιωαννίδης, Σιάκκας (60′ Τσούτσης), Πόζογλου(66′ Κάκο), Ρούτσης, Τσίμικας, Τσελεπίδης, Γκούρτσας, Γαβριηλίδης

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Κιάσσος, Βαλλιάνος, Κομεσίδης (25′ Κώτσιος, Παντίδος, Μητρόπουλος, Χαντί, Νάστος, Μάνος (63′ Μπόατενγκ), Πάγκαλος (91′ Όγκμποε), Βουό

Δηλώσεις προπονητών

Παναγιώτης Διλμπέρης (Προπονητής Πανσερραϊκού)

«Προσπάθησα να δημιουργήσω κίνητρο στους παίκτες πριν το ματς για μία μεγάλη νίκη που ακόμη δεν έχουμε καταφέρει. Το ποδόσφαιρο είναι στιγμές. Θα μπορούσαμε να είχαμε προηγηθεί εμείς στο 1ο λεπτό με τον Τσιμίκα, όμως αμέσως μετά δεχθήκαμε το γκολ.

Είχαμε την κατοχή στο πρώτο ημίχρονο, αλλά είχαμε πρόβλημα στις κόντρα επιθέσεις του ΟΦΗ. Επίσης είχαμε πρόβλημα και στις τελικές μας που δεν έφταναν στο τέρμα, αλλά παρόλα αυτά δεν μπορώ να πω ότι τα παιδιά δεν προσπάθησαν. Ακολουθούν δύσκολα ματς με Λαμία και Άρη, αλλά έχουμε περάσει και δυσκολότερα. Τους αντιμετωπίσαμε και στον πρώτο γύρο που ήμασταν σε χειρότερη αγωνιστική κατάσταση».

Νίκος Παπαδόπουλος (Προπονητής ΟΦΗ)

«Κάναμε μία πολύ σημαντική νίκη απέναντι σε έναν αντίπαλο που είχε τη κατοχή αλλά χωρίς ευκαιρίες. Εμείς σκοράραμε γρήγορα σε μία φάση που αναλύσαμε πολύ καλά. Είχαμε περισσότερες ευκαιρίες και δημιουργήσαμε προϋποθέσεις για ένα δεύτερο γκολ που δεν το βάλαμε και ήμασταν αγχωμένοι μέχρι το τέλος. Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου για τη νίκη που κάναμε. Εύχομαι καλό Πάσχα και καλή Ανάσταση σε όλους. Μετά το Πάσχα θα συνεχίσουμε τη προσπάθεια, ώστε η ομάδα να πάει όσο το δυνατόν πιο ψηλά. Καλή συνέχεια στον Παναγιώτη Διλμπέρη και τον Πανσερραϊκό».

Σε ερώτηση για το εάν οι ανακοινώσεις περί αδειοδοτήσεων της Super League, έφεραν απογοήτευση στον ΟΦΗ που κυνηγάει τη τρίτη θέση, ο ίδιος απάντησε: «δεν ήταν θετικό για εμάς, είδα τους παίκτες να χάνουν σε ψυχολογία. Εμείς θα δούμε στο τέλος τι έχουμε κάνει. Δεν εξαρτάται από εμάς, θα προσπαθήσουμε να κερδίζουμε κάθε παιχνίδι».

Για το γεγονός πως οι αντίπαλοι του ΟΦΗ συνεχίζουν να κερδίζουν, πρόσθεσε: «οι αντίπαλοι μας δεν χάνουν και αυτό είναι αρνητικό. Εμείς θα πρέπει να κάνουμε τη δουλειά μας όμως. Νίκες για μας και τον κόσμο μας. Ο ΟΦΗ έχει βαριά φανέλα και κόσμο. Αυτό πρέπει να κάνουμε».

(Ευχαριστούμε τον Λάσκαρη Τσούτσα για τις φωτογραφίες του αγώνα)