Πανσερραϊκός-Αγροτικός Αστέρας: Μοιράστηκαν γκολ και εντυπώσεις (φωτορεπορταζ)

Μοιράστηκαν γκολ και εντυπώσεις τα Λιοντάρια του Πανσερραϊκού με τον Αγροτικό Αστέρα το απόγευμα της Κυριακής 18/9/2016 στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών.

Σ’ ένα φιλικό παιχνίδι με πολλούς πειραματισμούς από τον Παναγιώτη Διλμπέρη στην βασική ενδεκάδα αλλά και κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, τα Λιοντάρια έλεγχαν το παιχνίδι, χωρις να νοιώθουν απειλή από την αντίπαλη ομάδα.

This slideshow requires JavaScript.

Το γκολ που πέτυχε στο 55ο λεπτο της αναμέτρησης, από στημένη φάση, ο Αγροτικός Αστέρας, με ένα αριστοτεχνικό φάουλ του Τεγούση έστειλε τη μπάλα στο Γ του Ντουπρέ.

Αμέσως μετα το γκολ ο κόουτς των Λιονταριών αρχισε να ανακατεύει την τράπουλα και να βάζει παίκτες με επιθετικές αρετές. Κανούλας, Γκατσέσα και Τάντιτς πέρασαν και οι μπελάδες άρχισαν για την άμυνα των πρασίνων. Κάθε φορά που ο Τάντιτς άγγιζε μπάλα προκαλούσε αναταραχή με τις κούρσες του.

Σε μια απ’αυτες τις κούρσες στο 72ο λεπτό απ’τα αριστερά σύγκλινε στην περιοχή και πέρασε με τρομερή ενέργεια δύο πράσινους πριν τον ανατρέψουν μέσα στην περιοχή κερδίζοντας πέναλτι.
Την μπάλα πήρε κατευθείαν ο Γκατσέσα που χωρίς δεύτερη σκέψη εκτέλεσε εύστοχα κάνοντας το 1-1. Τα Λιοντάρια ανέβασαν την ψυχολογία τους και πίεσαν μεχρι το τελος της αναμέτρησης χωρίς όμως να καταφέρουν την ολική ανατροπή.

Παραλειπόμενα

Στο γήπεδο βρέθηκαν περίπου 300 φίλοι της ομάδας. Πανώ στη μνήμη του Π.Φύσσα αναρτήθηκε στα κάγκελα του γηπέδου, στο ημίχρονο όμως κατέβηκε μετά από παρατήρηση του διαιτητή (ότι εμπεριέχει πολιτικό μήνυμα).

Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή εις μνήμη του παλαίμαχου ποδοσφαιριστή Αθανάσιου Νάσκου. Ο Αθανάσιος Νάσκος υπήρξε δεξιός οπισθοφύλακας του Πανσερραϊκού από το 1968 έως το 1971 είχε πετύχει δύο γκολ που έμειναν στην ιστορία στα παιχνίδια Πανσερραϊκός-ΑΕΚ: 1-0 και Πανσερραϊκός-Πανιώνιος: 1-0.

Στο τέλος του αγώνα από μια παρεξήγηση απειλήθηκε σύρραξη όταν παίκτης του Αγροτικού Αστέρα προκάλεσε προς τον πάγκο του Πανσερραϊκού, όμως με επέμβαση των πάγκων δεν δόθηκε συνέχεια.

Οι συνθέσεις:

Πανσερραϊκός (Διλμπέρης): Μέλκας, Βοσκόπουλος, Τσελεπίδης, Στέβιτς, Καψάλης, Σιάκκας, Ρούτσης, Χατζηδημητρίου, Τσούτσης, Κάκκο, Μαφουτά. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι : Ντουμπρέ, Ανδρέου, Παναγιωτίδης, Κτιστόπουλος, Λάντο Φουσού, Τάντιτς, Τσιμίκας, Γκασέτσα, Κανούλας και Λατινόπουλος.

Αγροτικός Αστέρας (Νεντίδης): Γιακουμής, Κουκόλης, Βαφέας, Μπουτζίκος, Κυριακίδης, Τεγούσης, Χατζής, Πάτο, Δεινόπαππας, Τάϊ, Γκέσιος. Αλλαγές Τριανταφυλλάκος, Γκέκας, Γουναρίδης, Θεοδωρίδης, Έππας και Φιλίπε.