ΣΤΙΒΟΣ: Οι συμμετοχές των Σερραίων στο Πρωτάθλημα Νέων (Ανδρών-Γυναικών) στη Λάρισα 30-31/7

ΣΤΙΒΟΣ: Οι συμμετοχές των Σερραίων στο Πρωτάθλημα Νέων (Ανδρών-Γυναικών) στη Λάρισα 30-31/7

Πέφτει η αυλαία στα πρωταθλήματα του εσωτερικού με τη διεξαγωγή του πρωταθλήματος της κατηγορίας Νέων ανδρών και γυναικών το οποίο θα διεξαχθεί το ερχόμενο Σαββατοκύριακο (30-31/7) στη Λάρισα.

Πλέον το κορυφαίο γεγονός του πλανήτη, οι Ολυμπιακοί Αγώνες που θα διεξαχθούν στο Ρίο ντι Τζανέιρο, είναι στο προσκήνιο από την ερχόμενη εβδομάδα τελετή έναρξης 5 Αυγούστου ενώ ο στίβος θα διεξαχθεί από 12 μέχρι 21 Αυγούστου.

Σύμφωνα με τις δηλώσεις συμμετοχής που έχουν στείλει οι Σύλλογοι στην Ομοσπονδία έχουν δηλωθεί 619 αθλητές και αθλήτριες – 328 Νέοι και 291 Νέες – από 115 συλλόγους της χώρας.

Οι Σερραϊκοί σύλλογοι Σέρρες’93 και ΟΦΚΑ συμμετέχουν με 33 αθλητές/τριες (17 νέοι και 16 νέες)

Πανελλήνιο_Πρωτάθλημα_Εφηβων-νεανιδων-σερρες-2016-4814Από τους αθλητές που έχουν δηλωθεί και αναμένεται να αγωνιστούν ο παγκόσμιος πρωταθλητής και πρωταθλητής Ευρώπης στο επί κοντώ Εμμανουήλ Καραλής, ο πρωταθλητής Ευρώπης (2ος) στο άλμα σε ύψος Αντώνης Μέρλος, ο Μιχάλης Αναστασάκης 4ος στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα φέτος στο Αμστερνταμ στη σφυροβολία, ο κάτοχος του πανελλήνιου ρεκόρ νέων στον ακοντισμό Πάρις Μπατζάβαλης. Επίσης μεταξύ άλλων οι Αγγελος Βασιλείου στα 1.500μ (13ος στο φετινό παγκόσμιο των εφήβων), Θανάσης Καλάκος στα 800μ, Μάρκος Γκούρλιας στα 5.000μ και άλλοι.

Στις νέες η 10η στο φετινό παγκόσμιο νεανίδων με πανελλήνιο ρεκόρ στα 400μ εμπόδια Δήμητρα Γναφάκη, η Αναστασία Μαρινάκου στα 1.500μ κάτοχος του ρεκόρ, στο ίδιο αγώνισμα και η «χρυσή» στην Παγκόσμια Γυμνασιάδα  Νικολέτα Κυνατίδου, η Ηλιάνα Κοροσίδου στη σφυροβολία καθώς και Παναγιώτα Βενιέρη, Ραφαηλία Σπανουδάκη στα 100 και 200μ, η Δέσποινα Μουρτά στα 400μ, Ιωάννα Ζάκκα στο ύψος, Αφροδίτη Μανιού στον ακοντισμό και άλλοι τους οποίους μπορείτε αναλυτικά να δείτε στις δημοσιευμένες κατά αγώνισμα λίστες.

 Αναλυτικά οι Σερραίοι αθλητές/τριες που συμμετέχουν είναι:

 

Νέοι Σέρρες 93

100μ.

  • Μιχάλης Παυλίδης

110μ. Εμπόδια

  • Νίκος Σταθόπουλος

Άλμα επί Κοντώ

  • Θωμάς Γάτσιος
  • Κώστας Κεφαλίδης

4Χ100 Σκυταλοδρομία

  • Νίκος Σταθόπουλος
  • Δημήτρης Βασιλόγλου
  • Μιχάλης Παυλίδης
  • Βασίλης Μαρτινάκης

4Χ400 Σκυταλοδρομία

  • Κώστας Γιαντζελίδης
  • Γιώργος Καρδάσης
  • Γιάννης Ρέκλος
  • Γιάννης Παπαδόπουλος
  • Σταύρος Παπαδόπουλος

 

Νέοι ΟΦΚΑ Σέρρες

400μ. Εμπόδια

  • Δημήτρης Ψάλτης

Άλμα εις Ύψος

  • Γιώργος Φράγγογλου

4Χ100 Σκυταλοδρομία

  • Δημήτρης Ψάλτης
  • Στάθης Παπαδόπουλος
  • Ιωακείμ Παπαδόπουλος
  • Βασίλης Χασάπης

 

ΝΕΕΣ Σέρρες 93

100μ. Εμπόδια

  • Βασιλική Σάββα
  • Μαρία Μενεξή

 

400μ. Εμπόδια

  • Μυρτώ Χατζηαγγέλου

 

3.000 στήπλ

  • Αντιγόνη Πολυχρονίδου

 

Άλμα επι Κοντώ

  • Μαρία – Μάγδα Τριχοπούλου

 

Άλμα Τριπλούν

  • Ιωάννα Νάτσιου

Ακοντισμός

  • Θεοδώρα Αραμπατζή

 

4Χ100

  • Βασιλική Σάββα
  • Μαρία Μενεξή
  • Ιωάννα Νάτσιου
  • Δήμητρα Ιατροπούλου
  • Φανή Μαρμαρέλλη

 

4Χ400

  • Αντιγόνη Πολυχρονίδου
  • Μυρτώ Χατζηαγγέλου
  • Σοφία Παρασκευοπούλου
  • Ζωή Τενεκετζή

 

ΟΦΚΑ Σέρρες

100μ.

  • Παναγιώτα Ταμπούρη

200μ.

  • Παναγιώτα Ταμπούρη