Ήττα για τον Εθνικό Γαζώρου από τον… φορμαρισμένο Πιερικό

Πιερικός_ΓάζωροςΤην ήττα γνώρισε ο Εθνικός Γαζώρου από τον Πιερικό με 1-0, με γκολ του Ντάνι, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Football League. Ηταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Πιερικού, η οποία προσπαθεί να ανακτήσει το χαμένο, βαθμολογικό, έδαφος.

Στο ντεμπούτο του Γιώργου Φοιρού στον πάγκο τους οι γηπεδούχοι ανέλαβαν από την αρχή τον έλεγχο της αναμέτρησης, χωρίς ωστόσο να δημιουργεί καμία ουσιαστική ευκαιρία. Ο Εθνικός προσπάθησε να απειλήσει με τους Βασίλη Κωνσταντινίδη και Μαχαιρούδη

Στο 23΄ο Μαχαιρούδης κάνει μια  παράλληλη σέντρα στην περιοχή, όμως ο Βασιλειάδης μπλοκάρει πριν προλάβει η μπάλα να φτάσει στον Β. Κωνσταντινίδη. Στο 35΄ ο Διαμαντίδης εκτέλεσε φάουλ στην περιοχή και ο αντίπαλος τερματοφύλακας έδιωξε δύσκολα σε κόρνες. Στο 43΄ ο Πιερικός άνοιξε το σκόρ μετά από σέντρα του Ελευθεριάδη στον Ντάνι, ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, μια σέντρα σουτ του Β. Κωνσταντινίδη στο 47΄  έφυγε άουτ. Στο 54΄ ο Λουκάς Αποστολίδης  έδιωξε σε κόρνερ σουτ του Φαμπίνιο. Στο 82΄ ένα σουτ του Ναλμπάντη φεύγει άουτ.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΑΖΩΡΟΥ: (Παναγιώτης Διλμπέρης) Αποστολίδης, Γαλακτερός, Μερεσιώτης, Κουκώλης, Καπίας, Σαββίδης (81΄ Ομπέντ), Γαϊδαρτζής, Κωνσταντινίδης Β. (60΄ Ναλμπάντης) Κωνσταντινίδης Σ., Διαμαντίδης, Μαχαιρούδης (73΄ Ζυγκερίδης)

ΠΙΕΡΙΚΟΣ: (Γιώργος Φοιρός) Βασιλειάδης, Γιαζιτσόγλου, Ντόικιτς, Αποστολίδης, Ντάνι, Μπελόσεβιτς, Φαμπίνιο, Νίκου (70΄ Καραγκούνης), Ιορδανίδης, Καθάριος (76΄ Ίτσιος), Ελευθεριάδης (86΄ Μανίκας)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Διαμαντίδης, Γαλακτερός, Ντάνι, Κουκώλης, Ίτσιος

Κ20: ΕΘΝΙΚΟΣ  ΓΑΖΩΡΟΥ – ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 0-0

Χωρίς γκολ έληξε το παιχνίδι των Νέων ΕΘΝΙΚΟΥ ΓΑΖΩΡΟΥ – ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΥ (0-0), που έγινε στο Δημοτικό γήπεδο του Γαζώρου, στην πρεμιέρα του Β΄ γύρου της Football League Νέων.

Οι νέοι του Αλέξη Γκράτσιου είχαν την υπεροχή στον αγώνα, δημιούργησαν φάσεις χωρίς όμως να έρθει το θετικό αποτέλεσμα της νίκης.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Καζακίδης  απείλησε στο 9ο λεπτό, ενώ λίγα λεπτά αργότερα, στο 23΄ Ο Μπίμπης απέκρουσε την κεφαλιά του Διαμαντή. Με πρωταγωνιστή και πάλι τον Διαμαντή ο Εθνικός Γαζώρου είχε ακόμη δύο φάσεις στο 41΄ με σουτ που έφυγε άουτ και στο 45΄ με κεφαλιά που δεν βρήκε την εστία του αντιπάλου.

Και στο δεύτερο ημίχρονο υπήρχαν οι προϋποθέσεις και οι παίκτες  του Εθνικού Γαζώρου επιδίωξαν να ανοίξουν το σκορ και να πάρουν την νίκη.

Τελικά το σφύριγμα της  λήξης του αγώνα βρήκε τις  δύο ομάδες στο 0-0.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΑΖΩΡΟΥ: (Αλέξης Γκράτσιος) Παπαθανασίου, Παπαδόπουλος Στ., Παπαδόπουλος Ι., Κωφοκώτσιος, Κομνηνάκης, Βουλγαρίδης (83΄ Γεράκης), Νέδος (90 Πρασιάδης), Διαμαντής, Μεντής, Παπαβασιλείου, Καζακίδης (62΄ Ζαράκης)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: (Σάκης Αναστασιάδης) Μπίμπης, Ρανος, Καψάλης, Αμπαδίνης, Κασμερίδης, Δαγκούλης, Τσιντσάρης, Κούτλας, Καρακούτης (78΄ Ζάγκας), Μπονέρης, Τσιμίκας (86΄ Γρούλιος)