19+19 υπεραθλητές Στίβου στις Σέρρες για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Δεκάθλου-Επτάθλου

19+19 υπεραθλητές Στίβου στις Σέρρες για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Δεκάθλου-Επτάθλου

Με τη συμμετοχή των 38 αθλητών και αθλητριών (19 γυναίκες και 19 άνδρες) θα διεξαχθεί το ερχόμενο Σαββατοκύριακο (4/5 Ιουνίου 2016) το πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου συνθέτων αγωνισμάτων για τις κατηγορίες ανδρών- νέων ανδρών, δέκαθλο και γυναικών-νέων γυναικών, έπταθλο, στις Σέρρες.

Του αγώνες διοργανώνει ο  ΣΕΓΑΣ σε συνεργασία με την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης.
Σύμφωνα με τις δηλώσεις συμμετοχής, στο Δημοτικό Στάδιο των Σερρών αναμένεται να αγωνιστούν η πρωταθλήτρια Σοφία Υφαντίδου (Πανναξιακός ΑΟ), η Στέλλα Τζινακούλα (Τιτάν Σερβίων) οι οποίες ήταν αντίστοιχα 1η και 2η στο περσινό πρωτάθλημα, η Εμμανουέλα Ιωακειμίδου (ΑΟ Μυκόνου) και η Όλγα Καστανά (ΜΕΑΣ Τρίτων).

Στους άνδρες θα αγωνιστεί ο περσινός νικητής Παναγιώτης Μαντής (Πανιώνιος), ο Αλέξανδρος Σπυριδωνίδης (ΠΑΟΚ) και ο Παναγιώτης Πήττας (ΓΣ Βόλου), μεταξύ των άλλων αθλητών κα αθλητριών που έχουν δηλωθεί.
Όπως είναι γνωστό, τα σύνθετα αγωνίσματα αυτών των κατηγοριών διεξάγονται σε δύο ημέρες, τα αγωνίσματα ανά ημέρα με τη σειρά διεξαγωγής τους,

για το Δέκαθλο είναι:
Α΄ΗΜΕΡΑ (5 αγωνίσματα): 100μ., Μήκος, Σφαιροβολία, Ύψος, 400μ.
Β΄ΗΜΕΡΑ (5 αγωνίσματα): 110μ. με Εμπόδια, Δισκοβολία, επί κοντώ, Ακοντισμός, 1.500μ

 Τα αγωνίσματα του Επτάθλου :
Α΄ΗΜΕΡΑ (4 αγωνίσματα): 100μ. με Εμπόδια, Ύψος, Σφαιροβολία 200μ.
Β΄ΗΜΕΡΑ (3 αγωνίσματα): Μήκος, Ακοντισμός, 800μ.
Τα ονόματα των αθλητών και αθλητριών που θα αγωνιστούν είναι:
PAN-NIOI_SYNTHETWN_A-G_NEWN_SYMMET

Το ωρολόγιο πρόγραμμα του πρωταθλήματος
ΣΑΒΒΑΤΟ
Ώρα έναρξης    Αγώνισμα
10:00    100μ. Δεκάθλου Ανδρών – Νέων (Α)
10:30    100μ. με εμπόδια Επτάθλου      Γυναικών – Νέων (Γ)
10:45    Μήκος Δεκάθλου Ανδρών – Νέων (Α) (Α+Β Γκρουπ)
11:15    Ύψος Επτάθλου Γυναικών – Νέων (Γ)
12:00    Σφαιροβολία Δεκάθλου  Ανδρών -Νέων (Α)

Ώρα έναρξης    Αγώνισμα
17:00    Ύψος Δεκάθλου Ανδρών- Νέων (Α) (Α+Β Γκρουπ)
18:00    Σφαιροβολία Επτάθλου Γυναικών -Νέων (Γ)
19:30    200μ. Επτάθλου Γυναικών -Νέων (Γ)
19:40    400μ. Δεκάθλου Ανδρών -Νέων (Α)

ΚΥΡΙΑΚΗ
Ώρα έναρξης    Αγώνισμα

09:30    110μ. με εμπόδια Δεκάθλου Ανδρών-Νέων (Α)
10:30    Μήκος Επτάθλου Γυναικών-Νέων (Γ)
10:15    Δισκοβολία Δεκάθλου Ανδρών-Νέων (Α)( Α+Β Γκρουπ)
11:30    Επί Κοντώ Δεκάθλου Ανδρών-Νέων (Α) (Α+Β Γκρουπ)

Ώρα έναρξης    Αγώνισμα
17:00    Ακοντισμός Επτάθλου Γυναικών-Νέων (Γ)
18:50    Ακοντισμός Δεκάθλου Ανδρών- Νέων (Α) (Α+Β Γκρουπ)
19:15    800μ. Επτάθλου Γυναικών-Νέων (Γ)
20:00    1.500μ. Δεκάθλου Ανδρών-Νέων (Α)