ΜΠΑΣΚΕΤ Α2: Στάση… Σέρρες

Τέλος στο αήττητο σερί της Νέας Κηφισιάς έβαλαν οι Ίκαροι που επικράτησαν στην παράταση στο κλειστό των Αγίων Αναργύρων.
Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων, οι Ίκαροι επιβλήθηκαν της ομάδας της Ν. Κηφισιάς με 76-74 στην παράταση (67-67 κ.α. ).Ήταν η πρώτη ήττα για τους φιλοξενούμενους στο φετινό πρωτάθλημα, γεγονός που μεγιστοποιεί την αξία της νίκης των κυανοκίτρινων.
Το συγκρότημα του Στάθη Καμαράκη παρά τις πολλές και σημαντικές απουσίες, (Πεχλιβάνης, Κουκάς, Γεωργιανός) και με τον Βοϊβατόπουλο να διανύει την πρώτη μέρα της άδειας ορκωμοσίας του, μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 18-14.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να επιβάλλει τον ρυθμό της παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 28-32.
Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκει στους φιλοξενούμενους ,κυριάρχησαν στο παρκέ και έφτασαν την διαφορά στους 13 πόντους 43-56.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι κυανοκίτρινοι έκαναν κατάθεση ψυχής στο γήπεδο συνεπικουρούμενοι από τον κόσμο της ομάδας που προχθές ήταν συγκλονιστικός. Παρά την κούραση κατάφεραν ένα 9-0 μειώνοντας σε 52-58 ,αργότερα σε 62-64, με το Συμεωνίδη να ευστοχεί σε δύο βολές κάνοντας το 67-67 στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.
Στην παράταση οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το εύστοχο τρίποντο του Καπινιάρη που έκανε το 76-73, πέντε δεύτερα πριν τη λήξη του αγώνα. Στην επαναφορά έγινε γρήγορο φάουλ στον Νικητάκη ο οποίος ευστόχησε μόνο στην δεύτερη βολή κάνοντας το τελικό 76-74.
Σε πολύ καλή μέρα βρέθηκαν οι Τότσιος και Συμεωνίδης που σημείωσαν 19 και 28 πόντους αντίστοιχα.
Την επόμενη αγωνιστική οι κυανοκίτρινοι αγωνίζονται πάλι στην έδρα τους με αντίπαλο την ομάδα του Ηρακλείου.
Διαιτητές: Γκούμας – Πουρσανίδης Κ. – Δεληγιαννίδης.
Τα δεκάλεπτα: 18-14, 28-32, 43-56, 67-67 (κ.α.), 76-74.
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Καμαράκης): Καπινιάρης 7 (2), Τότσιος 19 (3), Τράκας 2, Μιλίσεβιτς 12, Νικολούδης 8 (1), Συμεωνίδης 28 (10/13 β.), Ιωσηφίδης, Βοϊβατόπουλος.
Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Νικητάκης 6 (1), Μοσχοβίτης 13, Διαμαντόπουλος 16 (2/2 δίπ., 4/4/ τρίπ., 7 ριμπ.), Καράμπουλας 6 (6 ασ.), Μενουδάκος, Σιούτης 3 (1), Σακελλαρίου 3 (1), Πετροδημόπουλος 21 (10 ριμπ.), Τζιάλας