ΜΠΑΣΚΕΤ Α2: Πετάνε οι Ικαροι κάνοντας το 5χ5!

Ο Ερμής Λαγκαδά άντεξε μόνο 17’  στις Σέρρες, απέναντι στους Ικάρους που ενώ πραγματοποίησαν κακό ξεκίνημα και βρέθηκε να  χάνει 9-21 στο 7’, ανέκαμψε κι έφερε στα ίσα το παιχνίδι στο 17’ ενώ στη συνέχεια πήρε ολοκληρωτικά τον έλεγχο του παιχνιδιού και επικράτησε άνετα με 93-81. Ο Ερμής αγωνίστηκε χωρίς τον Ιωακειμίδη που έχει πρόβλημα στο γόνατο, ενώ το άλλο του ατού ο Παρίτσης αγωνίστηκε ελάχιστα λόγω προβλήματος στη μέση ενώ κατά τη διάρκεια του αγώνα τραυματίστηκε και ο Γεωργίτσης.

Η ομάδα του Λαγκαδά τα έχει με τον διαιτητή Παφίλη τον οποίο κατηγορεί για «εμπάθεια» απέναντι στην ομάδα τους και τον θεωρούν βασικό παράγοντα στην ανατροπή του σκορ από τους Ικάρους

Οι άνθρωποι του Ερμή Λαγκαδά βράζουν κατά του Παφίλη και δεν αποκλείεται η διοίκηση του Ερμή να τοποθετηθεί επίσημα τις επόμενες ημέρες.

Στον αγώνα τώρα:

Στα πρώτα 7 λεπτά οι Ικαροι φαινόταν να είναι σε… άλλο γήπεδο δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στους παίκτες του Ερμή να προηγηθούν με 0-7 και να πάρουν διαφορά 12 πόντων (9-21), έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Αναγνωστόπουλο.

Οι αλλαγές του Καμαράκη με την είσοδο του Καπινιάρη και του Νικολούδη στον αγώνα άλλαξε το παιχνίδι για τους Ικάρους. Οι «κυανοκίτρινοι» βελτίωσαν την άμυνά τους, βρήκαν ρυθμό και με αντεπίθεση διαρκείας (12-1)  έφτασαν στον πόντο τους φιλοξενούμενους (21-22).

Μέχρι το 17′ το ματς είχε εναλλαγές στο σκορ με πότε η μια ομάδα να παίρνει το προβάδισμα, πότε η άλλη (39-37). Από εκεί κι έπειτα οι παίκτες του Ερμή δεν άντεξαν και οι Ίκαροι ξέφυγαν στο σκορ με 51-43.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Σερραίοι πήραν διαφορά ασφαλείας από τον Ερμή (76-61) προσφέροντας και θέαμα στους 180 περίπου φιλάθλους που παρακολούθησαν το παιχνίδι.

Στην τέταρτη περίοδο η διαφορά μεγάλωσε στο +22 (90-68), δίνοντας στον προπονητή των Ικάρων Στάθη Καμαράκη την ευκαιρία να «ρίξει» στο τελευταίο πεντάλεπτο στο παρκέ και νεαρά παιδιά της ομάδας.

Διαιτητές:  Παφίλης Ταρενίδης Στ.-Τσιαπλής

Δεκάλεπτα: 21 – 22, 51 – 43, 76 – 61, 93 – 81

Ίκαροι Σερρών (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 11(3), Τότσιος 23(2), Παπαδόπουλος, Τράκας 3(1), Μιλίσεβιτς 2, Συμεωνίδης 18, Νικολούδης 14(3), Γεωργιανός, Ιωσηφίδης, Καπινιάρης 22 (2),

Ερμής Λαγκαδά (Πέρκος): Καϊκλής 5(1), Τιλλ 4, Γκόνος 2, Ονάσογλου 13(1), Καμαριώτης 8(1), Πλιούκας 11(1), Καλογιαννίδης 4, Αναγνωστόπουλος 23(3), Τσιόγκας 2, Γεωργίτσης 7(1), Παρίτσης, Κασούρας 2.