ΜΠΑΣΚΕΤ Α2: Οι Ικαροι πήραν την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα

Οι κυανοκίτρινοι επικράτησαν  του ΟΦΗ με 75-70 ,διατηρώντας την παράδοση που θέλει τα παιχνίδια με τον ΟΦΗ ντέρμπυ αλλά νικητές πάντα τους γηπεδούχους.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 7-12 δύο λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου με τους παίκτες των Ικάρων να αντιδρούν  και το δεκάλεπτο να λήγει 14-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι κυανοκίτρινοι πήραν προβάδισμα στο σκορ χωρίς όμως να καταφέρουν να χτίσουν διαφορά στο σκορ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 33-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Στάθη Καμαράκη κυριάρχησε πλήρως στον αγωνιστικό χώρο ,έπαιξε φοβερή άμυνα  με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 22-6! Το τελευταίο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου στιγματίστηκε από το πολύ σκληρό φάουλ του Ντοϊτσίνοφ στον Συμεωνίδη που οδήγησε τον πρώτο στα αποδυτήρια με αποβολή ,τον δεύτερο στο νοσοκομείο για εξετάσεις. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 55-35.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα οι φιλοξενούμενοι, εκμεταλλευόμενοι την απουσία Συμεωνίδη αλλά και τον εκνευρισμό των κυανοκίτρινων από τα γεγονότα του τρίτου δεκαλέπτου ,άρχισαν να ροκανίζουν την διαφορά φτάνοντας το σκορ στο 68-64 ! δύο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Η ψυχραιμία των γηπεδούχων στις ελεύθερες βολές και δύο καλές άμυνες έδωσαν τελικά τη νίκη με 75-70.

Διαιτητές: Γκούμας – Κοτσίμπος – Συμεωνίδης.
Τα δεκάλεπτα: 14-15, 33-29, 55-35, 75-70.
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Καμαράκης): Πεχλιβάνη 10 (1), Τότσιος 15, Μιλίσεβιτς 6, Συμεωνίδης 14 (1), Νικολούδης 3, Ιωσηφίδης 7 (2), Βοϊβατόπουλος 1, Καπινιάρης 19 (2).
ΟΦΗ (Τακιανός): Τσερκιτζόγλου 12 (4), Πετράκης 12 (2), Παπαδάκης 4, Τραϊανός 9 (1), Ντοϊτσίνοφ 12, Σιώπης 2, Κιτσούλης 10 (1), Μπαλάφας 9.

Ηράκλειο – Λαύριο 71-78

Η βαθμολογία (σε 3 αγώνες): Ν. Κηφισιά 6, Ερμής Λαγκαδά 6, Φιλαθλητικός 6, Λαύριο 6, Κόροιβος 5, Ηράκλειο 4, Αγ. Παρασκευή 4, Τρίκαλα 4,   Παγκράτι 4, Ίκαροι Σερρών 4, Δόξα Λευκάδας 4, Αρκαδικός 4,  Νίκη Βόλου 3, ΟΦΗ 3.