ΜΠΑΣΚΕΤ Α2: Οι Ικαροι “έκλεψαν” τη νίκη απο τον Αρκαδικό για δεύτερη συνεχή χρονιά!

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά οι Ίκαροι “κλέβουν” τη νίκη στην Τρίπολη και κερδίζουν στο φινάλε τον Αρκαδικό με 81-83. Ένα νεκρό δίλεπτο για τους γηπεδούχους στο τέλος του αγώνα και οι 53 πόντοι που πέτυχαν οι Ικαροι στο δεύτερο ημιχρόνο έδωσαν τη νίκη στην ομάδα των Σερρών παρ’όλο που σε όλη τη διάρκεια του αγώνα φαινόταν να είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού η ομάδα της Αρκαδίας.

Πέρσι, ένα νεκρό δίλεπτο στο τέλος του αγώνα στοίχισε στον Αρκαδικό, που προηγείτο 76-67 μέχρι εκείνο το σημείο. Οι Ίκαροι έκαναν 0-9 σερί, πήγαν το παιχνίδι στην παράταση και τελικά κέρδισαν με 88-92.

Σήμερα, ο Αρκαδικός –που μετά το 14-20, έκανε ένα σερί 19-0, προηγήθηκε 33-20 και είχε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ στη συνέχεια του αγώνα- προηγήθηκε 76-62, πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Οι Ίκαροι όμως έκαναν την ύστατη προσπάθεια, έκαναν την αντεπίθεση τους και ισοφάρισαν 79-79 1:33 πριν το τέλος του με καλάθι και φάουλ του Συμεωνίδη. Όπως συμβαίνει στα παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων, είτε αυτά γίνονται στην Τρίπολη, είτε στις Σέρρες, ξεκίνησε ακόμα ένα… θρίλερ.

Ο Τσουμπρίλο στο 1:09 έδωσε και πάλι προβάδισμα στον Αρκαδικό (81-79), αλλά δέκα δευτερόλεπτα αργότερα ο Τότσιος ισοφάρισε εκ νέου για τους Ίκαρους 81-81. Ακολούθησαν άστοχο τρίποντο του Τσουμπρίλο (00.43), άστοχο χουκ του Συμεωνίδη (00.28) και άστοχο σουτ του Γκόβα (00.15) από τα τέσσερα μέτρα. Ο Τότσιος στα 00.09 κέρδισε το πέμπτο φάουλ του Τσιότρα και με δύο εύστοχες βολές διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (81-83), ολοκληρώνοντας σε προσωπικό επίπεδο μία μεγάλη εμφάνιση με 31 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστς και 2 κλεψίματα.

Ο προπονητής του Αρκαδικού Γιάννης Καστρίτης κάλεσε τάιμ-άουτ, αλλά ο Τζούρτζεβιτς αστόχησε στο τρίποντο και στο άκουσμα της λήξης, οι Ίκαροι Σερρών πανηγύρισαν μία μεγάλη εκτός έδρας νίκη.

Από τον Αρκαδικό ο Σωκράτης Γκιζόγιαννης τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους ευστοχώντας σε τέσσερα τρίποντα, ο Μίροσλαβ Τσουμπρίλο είχε 15 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Θόδωρος Τσιότρας είχε 7 πόντους, 7 ασίστς, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ενώ ντεμπουτάρισε σήμερα με τη φανέλα του Αρκαδικού ο Αλέξανδρος Σιγκούνας που έδειξε πώς μπορεί να βοηθήσει σημαντικά την προσπάθεια που κάνει η ομάδα της Τρίπολης στην Α2 κατηγορία. Ο 24χρονος φόργουορντ είχε 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο και δύο κοψίματα σε 25 λεπτά παιχνιδιού.
Δεκάλεπτα: 14-20, 39-30, 58-50, 81-83
Αρκαδικός:
Τζούρτζεβιτς 11 (1), Τσιότρας 7 (2),Μπουρής 3 (1),Πίνης 2,Τσουμπρίλο 15 (3),Γκιζογιάννης 23 (4),Γκόβας 11,Πάνου,  Σιγκούνας 9
Ίκαροι Σερρών
Πεχλιβάνης 23 (4),Τότσιος 31 (2), Μιλίτσεβιτς 2, Συμεωνίδης 13, Νικολούδης 3 (1), Ιωσηφίδης,  Βοϊβατόπουλος, Καπινιάρης 11 (1)

Η βαθμολογία (σε 4 αγώνες):
Ν. Κηφισιά 8, Φιλαθλητικός 8, Λαύριο 7, Κόροιβος 7, Ερμής Λαγκαδά 6*, Αγ. Παρασκευή 6, Τρίκαλα 6, Ίκαροι Σερρών 6, Παγκράτι 5,  Δόξα Λευκάδας 5, Αρκαδικός 5, Ηράκλειο 4*, Νίκη Βόλου 4, ΟΦΗ 4.