ΜΠΑΣΚΕΤ Α2: Στην Αμαλιάδα σταμάτησε των σερί των Ικαρων με σοβαρό τραυματισμό του Πεχλιβάνη

Το σερί των Ικάρων (5 στα  5) σταμάτησε στην  Αμαλιάδα όπου ηττήθηκαν, το απόγευμα του Σαββάτου (1/12) από τον Κόροιβο με 68-64. Ο αγώνας όμως σημαδεύτηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Κώστα Πεχλιβάνη, ο οποίος τραυματίστηκε στον ώμο στην δεύτερη περίοδο μετά από σκληρό φάουλ του Τόμιτς. Η διάγνωση δείχνει πιθανή ρήξη συνδέσμων που οδηγεί τον παίκτη στο χειρουργείο και περίπου δύο μήνες μακριά από τους αγωνιστικούς χώρους.

Στον αγώνα τώρα, ο Κόροιβος έδειξε τη δύναμη της έδρας του (αήττητος με 5 νίκες, ενώ εκτός έδρας έχει μόνο μία νίκη) και από το πρώτο δεκάλεπτο δημιούργησε μια απόσταση ασφαλείας από τους «κυανοκίτρινους» (22-10). Η διαφορά ανέβηκε στο επόμενο δεκάλεπτο στο +17 (40-23) όπου φάνηκε ότι το παιχνίδι κρίθηκε από πολύ νωρίς υπερ των Πελοποννησίων
Στην 4η περίοδο η διαφορά ανέβηκε στο +21 (67-48), τότε η χαλαρότητα που επέδειξαν οι παίκτες του Κοροιβού την εκμεταλλεύτηκαν οι Ικαροι δείχνοντας ότι δεν εγκατέλειψαν τον αγώνα εξαπέλυσαν αντεπίθεση, σημειώνοντας ένα σερί 16-0 και έφεραν το παιχνίδι σε απόσταση τριών πόντων (67-64). Όμως 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα έχασαν την ευκαιρία να ολοκληρώσουν την ανατροπή του σκορ από ένα λάθος στην επίθεση. Με τον Κόροιβο να κατακτά τελικά το «ροζ» φύλλο του αγώνα και τους δύο βαθμούς.

Διαιτητές: Δεσλής, Β. Τσώνος, Μ. Τσώνος.

Δεκάλεπτα: 22-10, 40-23, 58-45, 68-64.
Κόροιβος Αμαλιάδας (Νιπεργιάλης): Θεοδωρόπουλος, Νοέας 6, Αντωνιάδης 5 (1), Καρύδας 17 (2), Κούρτης 3 (1), Τόμιτς 12 (2), Κλάδης, Χατζόπουλος, Δημάκος, Μαγιτόμπε 2, Γκέρος 7 (1), Τσόσιτς 16 (2).
Ίκαροι Σερρών (Καμαράκης): Πεχλιβάνης, Παπαζαριάς, Τότσιος 17 (1), Τράκας, Παπαδόπουλος, Μιλίσεβιτς 2, Συμεωνίδης 19, Νικολούδης 18 (2), Χορτομάρης, Ιωσηφίδης, Καπινιάρης 8 (2), Χατζηανδρέου.