Χάλκινο μετάλλιο για τον ΚΕΡΚΙΝΙΤΙΣ στο 83o Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κωπηλασίας

Στην λίμνη της Καστοριάς διεξήχθη αυτό το Σαββατοκύριακο (15-16/7) η Β΄ Φάση του 83ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος κωπηλασίας Ανδρών-Γυναικών Εφήβων-Νεανίδων Παίδων-Κορασίδων (προηγήθηκε αυτή που είχε διεξαχθεί από τις 6-7 Μαϊου στο κωπηλατοδρόμιο του Σχοινιά)

Στους αγώνες συμμετείχαν περισσότεροι από 300 αθλητές κι αθλήτριες από 25 σωματεία όλης της χώρας, και φυσικά για ακόμα μέσα σε αυτούς βρέθηκαν και οι αθλητές και αθλήτριες του Ναυταθλητικού Περιβαλλοντικού Συλλόγου Κερκινιτις.

Μετάλλιο και επιδόσεις

Οι αθλητές του σερραϊκού συλλόγου κατάφεραν να επιστρέψουν από τη συγκεκριμένη διοργάνωση με ένα χάλκινο μετάλλιο, καθώς στον Τελικό του Δίκωπου Παίδων Άνευ σημείωσαν χρόνο 7.34.98 με τους αθλητές:Μενέλαο Γιοργκίνη και Αναστάσιο Μπογιατζή και ανέβηκαν στο τρίτο σκαλί του βάθρου

Κοντά στο βάθρο βρέθηκε και η Πασχαλίνα Κιοσσέ στον Τελικό του Σκιφ Κορασίδων καθώς τερμάτισε στην 4ηθέση με 9.36.64.

Τέλος σε τελικό του αγωνίσματος βρέθηκε κα η ομάδα Τετρακώπου Παίδων Άνευ, τερματίζοντας στην 6η με χρόνο 7.34.96 και τους αθλητές Σταύρο Κωνσταντινίδη, Σωτήρη Παντούσα, Φίλιππος Μικρογεωργίου και Αναστάσιο Μπογιατζή

Γενική κατάταξη

Όσον αφορά την επιμέρους γενική κατάταξη στο συγκεκριμένο Πρωτάθλημα που διεξήχθη στην Καστοριά ο Ναυταθλητικός Περιβαλλοντικός Σύλλογος Κερκινίτις βρέθηκε στην15η θέση με 15 βαθμούς, ενώ στην Τελική κατάταξη Α και Β Φάσης (σε Σχοινιά και Καστοριά) τερμάτισε στην 19η θέση της Γενικής κατάταξης με 30.5 βαθμούς.

Τέλος Πανελληνιονίκης αναδείχθηκε ο Ναυτικός Όμιλος Ιωαννίνων με 330 βαθμούς, ενώ τη 2η και 3η θέση κατέλαβαν ο Ναυτικός Όμιλος Θεσσαλονίκης και ο ΟΕΑΝΑΒ με 322,5 και 252,5 βαθμούς αντίστοιχα