Χάλκινος ο Τεσσαρομάτης (ΟΦΚΑ) στο Βαλκανικό πρωτάθλημα Στίβου

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Γιώργος Τεσσαρομάτης (ΟΦΚΑ Σέρρες) συμμετέχοντας με την Εθνική ομάδα στο Βαλκανικό πρωτάθλημα στίβου που πραγματοποιήθηκε στην πόλη Νόβι Παζάρ της Σερβίας το Σαββατοκύριακο 15/16 Ιουλίου.

Ιδιο υψος με τον πρώτο, αλλά…

Ο 22χρονος αθλητής του ΟΦΚΑ αν και πέτυχε το ίδιο άλμα με τους δύο πρώτους (2,14 μ.) εν’τούτοις κατέκτησε τη Τρίτη θέση, γιατί είχε λιγότερο καλές προσπάθειες στα υπόλοιπα άλματα.Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Κώστας Μπανιώτης, που μοιράστηκε το μετάλλιο με τον Ρουμάνο Λαζάριτσα (είχε τις ίδιες προσπάθειες).

«Είμαστε ευχαριστημένοι από τη θέση αν και θέλαμε να είμαστε κοντά στα 2,20 μ. αλλά λόγω έλλειψης πολλών αλμάτων στα πόδια μας δεν το καταφέραμε» είπε στην ΕΡΤ Σερρών ο προπονητής Παναγιώτης Γούλας

Ο Γιώργος Τεσσαρομάτης φέτος ήταν το πρόσωπο του Ελληνικού κλασικού αθλητισμού στο άλμα σε ύψος  με τις  δύο πανελλήνιες πρωτιές του (στον ανοιχτό και στον κλειστό στίβο), ενώ το μετάλλιο που κατέκτησε στους Βαλκανικούς αγώνες προστίθεται στα δύο χρυσά μετάλλια που κατέκτησε στο πρόσφατο παρελθόν στους Βαλκανικούς αγώνες στίβου εφήβων.