ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Νίκη των λιονταριών εναντίον της Προσοτσανης Δράμας 31-22

Νικη και βαθμούς πήρε η ομάδα χάντμπολ του Πανσερραϊκού

Επέστρεψαν τα λιοντάρια στο παρκέ μετά από ένα μεγάλο διάστημα απουσίας, λόγω αποχής των διαιτητών από τους αγώνες όλων των κατηγοριών της χειροσφαίρισης (Handball).

Το απόγευμα του Σαββάτου  στις 8/2/2014 και ώρα 17:00 στο κλειστό γήπεδο της Κοιλάδας, αντιμετώπισαν την αντίστοιχη ομάδα της Προσότσανης Δράμας στα πλαίσια του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής στο χάντμπολ.

Μετά από ένα δυνατό «Π Α Ν Σ Ε Ρ Ρ Α Ι Κ Ο Σ» τα λιοντάρια βγήκαν στο παρκέ και δείχνοντας από την αρχή του αγώνα σθένος και μαχητικότητα πήραν τους δύο πολύτιμους βαθμούς. Όλα τα παιδιά έπαιξαν ένα δυναμικό και όμορφο χάντμπολ και μας έδωσαν την εικόνα ότι ευχαριστήθηκαν το παιχνίδι.

Οι παίχτες του Σταύρου Αγγελίδη μπήκαν δυνατά από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης αποκτώντας μια διαφορά 4 τερμάτων, αιφνιδιάζοντας το συγκρότημα του Πέτρου Δρανόβαλη. Στη συνέχεια η ομάδα της Δράμας κατάφερε να εκμεταλλευτεί ένα νεκρό διάστημα της ομάδας μας καi μείωσε στα δύο γκολ.

Τα Λιοντάρια όμως βρήκαν πάλι τις διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία και κατάφεραν να αυξήσουν και πάλι τη διαφορά κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με το σκορ να βρίσκεται στο 17-11. Με κεκτημένη ταχύτητα και με τον ίδιο καταιγιστικό ρυθμό μπήκαν οι παίχτες μας και στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα σερί 9-1έφτασαν το σκορ στο 26-12 με τη συμπλήρωση 40 λεπτών στο ματς και κάπου εκεί να τελειώσουν όλα.

Στη συνέχεια ο προπονητής Σταύρος Αγγελίδης έδωσε χρόνο σε όλους του παίχτες της ομάδας μας, κάτι που εκμεταλλέυτηκε η Προσοτσάνη μειώνοντας το σκορ σε 29-21, πέντε λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης, με το παιχνίδι να λήγει 31-22, ένα αποτέλεσμα πέρα ως πέρα δίκαιο για τον Πανσερραϊκό μας. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης και των Λιονταριών ήταν ο Καργατζής με 13 τέρματα, ενώ ακολούθησαν οι: Φουντουκίδης με 6Καζακίδης καιΠουναρτζόγλου με 4, Μανδέλας με 2, ενώ από 1 τέρμα πέτυχανΣτεργίδης και Σάνδρος. Τέλος συμμετοχή είχαν οι: Λογοθετίδης, Αγγελίδης, Στόγιος, Τζανουκάκης, Παπαδόπουλος, Παπούλιας και Τσίγκας. Κορυφαίος από πλευρας Προσοτσάνης ήταν ο Ζιώγας με 8 τέρματα.

Την ομορφιά και την μοναδικότητα του αθλήματος την ευχαριστήθηκε και ο υπέροχος κόσμος που θύμισε παλιές καλές εποχές όταν γέμιζε το γήπεδο από παθιασμένους φιλάθλους που ήθελαν την νίκη της αγαπημένης τους ομάδας. Ο προπονητής και η διοίκηση της ομάδας λένε ένα τεράστιο ευχαριστώ στην βοήθεια που έδωσαν με την ενέργεια τους στους αθλητές του Πανσερραϊκού.

Αλλά ο καλύτερος «παίχτης» του αγώνα ήταν τα μικρά «λιονταράκια» που οι φωνές τους όχι μόνο συναγωνίζοντας αυτές των φιλάθλων, αλλά τις κάλυψαν δίνοντας απίστευτη δύναμη στους παίχτες.

Ο Σάκης Καζακίδης είπε χαρακτηριστικά : «Το παιχνίδι το πήραν οι πιτσιρικάδες. Τους ευχαριστούμε θερμά και τους θέλουμε πάντα κοντά μας».

Στο ημίχρονο μάλιστα τα περίμενε μια μεγάλη έκπληξη. Μπήκαν όλα μέσα στο γήπεδο και έπαιξαν διπλό αγώνα χάντμπολ θέλοντας να μιμηθούν όσο περισσότερο μπορούσαν το ανδρικό τμήμα. Να είναι πάντα γερά και κάποια μέρα να τα θαυμάζουμε μέσα στα αγωνιστικά πλαίσια της χειροσφαίρισης.

Επόμενο ματς για τον Πανσερραϊκό το εκτός έδρας παιχνίδι, απέναντι στην Ασπίδα Ξάνθης.