«Χρυσοί», «ασημένιοι» και «χάλκινοι» οι Σερραίοι αθλητές στα Τρίκαλα!!!

ο Θοδωρής Ζίωγας (ΓΑΣ Βισάλτη) με φοβερή βολή στα 78,08μ κατέρριψε ένα ρεκόρ 29 χρόνων!!!

Μεγάλες επιτυχίες για τους Σερραίους αθλητές και αθλήτριες που μετέχουν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Παίδων Κορασίδων που διεξάγεται στα Τρίκαλα το διήμερο 4-5 Ιουλίου 2019.

Οι σερραίοι αθλητές την πρώτη ημέρα των αγώνων κατέκτησαν 2 χρυσά, ένα ασημένιο κι ένα χάλκινο μετάλλιο.

Κάτω από συνθήκες Καύσωνα (το θερμόμετρο στα Τρίκαλα έδειχνε χθες 41ο C) ο Θοδωρής Ζίωγας (ΓΑΣ Βισάλτη) με φοβερή βολή στα 78,08μ κατέρριψε ένα ρεκόρ 29 χρόνων!!! (καθώς το προηγούμενο ρεκόρ στη κατηγορία Παίδων το είχε ο Αλέξανδρος Παπαδημητρίου από το 1990 με επίδοση 77,48μ)και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο

Δηλώσεις του Πασχάλη Γκουγκουδη για τους αθλητές του στη Σφυροβολία Παίδων στα Τρίκαλα

Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τις επιδόσεις των αθλητών μου. Είχε υψηλές θερμοκρασίες και αυτό δυσκόλεψε την προσπάθεια μας αλλά ήμασταν παρά πολύ καλά προετοιμασμένοι και έτοιμοι γι όλα. Δεν μας ένοιαζε αν έβρεχε η αν είχε 41 βαθμούς όπως σήμερα εμείς ήρθαμε με σκοπό ν κερδίσουμε και φάνηκε από τις μεγάλες και σταθερές βολές που είχαν.

Ο Θοδωρής Ζιωγας εκανε μια από τις κορυφαίες επιδόσεις στον κόσμο και την κορυφαία για φέτος στην Ελλάδα. Έσπασε 2 φορές το ατομικο του ρεκόρ και βγήκε για 4η συνεχόμενη χρόνια πρωταθλητής Ελλαδος.

Ο Κώστας Εκλεκτός πήγε πολύ καλά και ήταν άτυχος καθώς δεν πέρασε στην 8αδα για 4 εκατοστά. Έχει ανοδική πορεία πάντως και θα βελτιωθεί κι άλλο. Ο Οδυσσέας Αγγελακης ήταν τραυματίας με ράμματα και παρόλο που ήταν μεγαλύτερη κατηγορία στάθηκε πολύ καλά με καλή επίδοση.

Χρυσό ο Γεννίκης (ΟΦΚΑ) στη σφαίρα

Χωρίς ουσιαστικά αντίπαλο, καθώς κανένας από τους συναθλητές του δεν μπορούσε να φτάσει τις βολές του, ο Κώστας Γεννίκης (ΟΦΚΑ) με την 1η βολή έριξε τη σφαίρα στα 18,79 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Χαρακτηριστικά να αναφέρουμε ότι ο δεύτερος αθλητής είχε καλύτερη βολή στα 16,96μ

Ασημένιος ο Αβατάγγελος (ΓΣ Σέρρες’93) στο επικοντώ

Ο Γιώργος Αβατάγγελος (ΓΣ Σέρρες’93) παρά τα προβλήματα που αντιμετώπιζε πριν τον αγώνα, μπόρεσε και αγωνίστηκε και μάλιστα ανέβηκε στο 2ο σκαλί του βάθρου κάνοντας ατομικό ρεκόρ (4,75μ). Απόλυτα ικανοποιημένος με την προσπάθεια του αθλητή του είναι ο προπονητής του Σάββας Κεφαλίδης,

3ος ο Ρούμτσιος (ΟΦΚΑ) στα 110μ εμπόδια

Στον τελικό των 110μ Εμπόδια Παίδων ο Χρήστος Ρούμτσιος (ΟΦΚΑ Σέρρες) με χρόνο 14.91 τερμάτισε στην 3η θέση και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Δηλώσεις του Χρήστου Ρούμτσιου στο anexartitos.gr

Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσους με στήριξαν στον αγώνα αυτό και ειδικότερα τον σύλλογο μου ΟΦΚΑ ΣΕΡΡΩΝ, ο οποίος προσπαθεί να μας παρέχει τα απαραίτητα για την συμμετοχή μας, κυρίως, στους αγώνες.

Να ευχαριστήσω επίσης τον προπονητή μου Παναγιώτη Γούλα, ο οποίος κάνει μεγάλη προσπάθεια για εμένα αλλά και για τους υπόλοιπους συναθλητές μου. Η επίδοση μου δεν με άφησε ευχαριστημένο ωστόσο η τρίτη θέση ήταν ικανοποιητική, διότι ο τελευταίος μήνας ήταν ιδιαίτερα δύσκολος λόγω τραυματισμού, ο οποίος με ταλαιπωρούσε και έκανε την συμμετοχή μου αβέβαιη.

Ομως η συμμετοχή μου στην Αθλητική Συνάντηση Ελλάδας-Κύπρου θα μου δώσει μία δεύτερη ευκαιρία για να κάνω κάτι καλύτερο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι επιδόσεις των σερραίων αθλητών και αθλητριών την 1η ημέρα των αγώνων ήταν