Χρυσός Φράγκογλου, ασημένιοι Αραμπατζή, Μιχ. Γεννίκης στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στίβου Κ23!

Με σερραϊκές επιτυχίες ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Κ23 στην Λάρισα την Κυριακή 30 Ιουνίου 2019. Συγκεκριμένα είχαμε την κατάκτηση τριων μεταλλίων με σημαντικότερο το χρυσό του Φράγκογλου (ΟΦΚΑ) στο άλμα εις ύψος νέων ανδρών.

Ο σερραίος αθλητής πέρασε το 1,99μ με την δεύτερη προσπάθεια και ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου την Κυριακή το απόγευμα δεύτερη ημέρα των αγώνων. Ο Φράγκογλου δοκίμασε και στα 2,06μ όπου είχε τρεις αποτυχημένες προσπάθειες.

Ο σερραίος αθλητής ξεκίνησε άσχημα τον αγώνα αφού το πρώτο ύψος (1,84μ) το πέρασε με την …3η προσπάθεια, στη συνέχεια όμως βρήκε τον ρυθμό του και πέρασε το 1,89μ και 1,94μ με την πρώτη προσπάθεια και μπόρεσε να Δεύτερος ο Αρης Περιστέρης με 1,94μ

Μιχάλης Γεννίκης : Ευχαριστημένος από το μετάλλιο όχι από την επίδοση

Νωρίτερα ο Μιχάλης Γεννίκης (ΟΦΚΑ) στη δισκοβολία με βολή στα 50,58μ στην πρώτη προσπάθεια κατέκτησε την δεύτερη θέση, πίσω από τον Κονιαράκη Γεώργιο που έστειλε τον δίσκο στα 57,11μ.

Σε δηλώσεις του στον ιστοτόπο μας anexartitos.gr ο Μιχάλης Γεννίκης είπε:

Είμαι ευχαριστημένος από το μετάλλιο αλλά όχι από την επίδοση καθώς ένιωθα πως μπορούσα να δώσω κι άλλο παρόλο που η χρονιά ήταν δύσκολη και δεν έκανα σωστές και δυνατές προπονήσεις Ενα ευχαριστώ στην οικογένειά μου τον προπονητή μου και τους φίλους μου που με στηρίζουν πάντα.

Επόμενος αγώνας το πανελλήνιο ανδρών με ίσως μια καλύτερη εμφάνιση

Θεοδώρα Αραμπατζή: Κυνηγούσα το όριο, αλλά…

Την πρώτη ημέρα των αγώνων η Θεοδώρα Αραμπατζή (ΓΣ Σέρρες’93) κατέκτησε στον ακοντισμό τη δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο με βολή στα 48,56μ στην 1η προσπάθεια, πίσω από την Γκέλη Ελένη που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με βολή στα 51,74

Σε δηλώσεις της στον ιστοτόπο μας anexartitos.gr η Θ.Αραμπατζή είπε:

Περίμενα σήμερα να πάω καλύτερα γιατί κυνηγούσα και όριο για ευρωπαϊκό απλά δεν βγήκε.

Θέλω να ευχαριστήσω την εταιρία Οριζων για την στήριξη φέτος

Σημαντικές επιτυχίες

Σημαντικές επιτυχίες αλλά χωρίς να ανέβουν στο βάθρο των νικητών σημείωσαν και οι άλλοι σερραίοι αθλητές και αθλήτριες που συμμετείχαν στους αγώνες.

Σημαντικότερες η 4η θέση στο άλμα επικοντώ του Κώστα Κεφαλίδη (ΓΣ Σέρρες’93)με 4,80μ

Η 4η θέση στην σφαιροβολία του Χρήστος Μουλιστάνος (ΟΦΚΑ) με βολή στα 16,80μ., ένα μόλις εκατοστό πίσω από τον 3ο Κ.Χατζημιχαήλ που έριξε την σφαίρα στα 16,81μ και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Αναλυτικά οι επιδόσεις των Σερραίων αθλητών και αθλητριών που συμμετείχαν στοςυ αγώνες ήταν

Σάββατο 29 Ιουνίου

100μ. Εμπόδια Νέων Γυναικών Τελικός

• 5η Βασιλική Σάββα ΓΣ Σέρρες 93 15.01

100μ.Νέων Ανδρών Προκριματικός

• 17ος Μιχάλης Παυλίδης ΓΣ Σέρρες 93 11.17 ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΗΚΕ (Ο 16ος προκρίθηκε στον Τελικό με 11.15)

• Οι προσπάθειές του: 16.18, 16.38, 16.80, FOUL, FOUL, 16.56

(Ο Χ. Μουλιστάνος έχασε για μόλις ένα εκατοστό το χάλκινο μετάλλιο, καθώς ο 3ος Κώστας Χατζημιχαήλ (ΟΦΚΑ Οδυσσέας) σημείωσε στην πρότελευταία του βολή επίδοση 16.81