Διλμπέρης-Εθνικός Γαζώρου: «Δεν είχαμε καλή αμυντική τακτική»

Παναγιώτης ΔιλμπερηςΤην ήττα με 1-0 γνώρισε ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΑΖΩΡΟΥ από τη ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ, στον εκτός έδρας αγώνα, στο πλαίσιο της 37ης αγωνιστικής την Κυριακή 28/4.

Στα αμυντικά λάθη των παικτών του και τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο Εθνικός Γαζώρου όλη τη χρονιά, απέδωσε την ήττα στον Βόλο ο Παναγιώτης Διλμπέρης.

«Παιχνίδι που τιμάει και τις δύο ομάδες, τις είδαμε να αγωνίζονται για τη νίκη, να δημιουργούνται εκατέρωθεν φάσεις στις δύο εστίες. Για εμάς καθοριστικό το πρώτο ημίχρονο όταν είχαμε τρεις ευκαιρίες αλλά δεν καταφέραμε να σκοράρουμε. Στο δεύτερο για εμάς, όσο περνούσε η ώρα, είχαμε προβλήματα από αυτά που δεν θέλει ο προπονητής να παρουσιάζονται με αναγκαστικές αλλαγές. Θέλαμε καλύτερη συμπεριφορά στην αμυντική τακτική και υστερήσαμε εκεί και μοιραία ήρθε το γκολ. Μετά ρισκάραμε αρκετά, κάναμε προϋποθέσεις, χάσαμε μία ευκαιρία. Εμείς παλεύουμε με τα προβλήματα που έχουμε από την αρχή της χρονιάς. Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου και στη Νίκη Βόλου», δήλωσε ο τεχνικός του Εθνικού Γαζώρου.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό Γαζώρου στο 3΄ με τον Βασίλη Κωνσταντινίδη να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ευκαιρία για την Νίκη Βόλου με την εκτέλεση φάουλ του Κοντοδήμου στο 8΄ που έδιωξε εντυπωσιακά ο Βαλσαμάκης στην αριστερή του γωνία. Δεύτερη μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό Γαζώρου στο 25΄ . Σε κεφαλιά ψαράκι του Κωνσταντινίδη η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι. Στο 30΄ σουτ του Ναλμπάντη έξω από την περιοχή έφυγε άουτ. Νέα ευκαιρία στο 35΄, μετά από παράλληλη μπαλιά του Β. Κωνσταντινίδη προς τον αφύλαχτο Ναλμπάντη, επενέβη ο Βέρτζος και σταμάτησε την φάση. Οι παίκτες του Εθνικού Γαζώρου ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και είχαν τις μεγαλύτερες ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, όμως η λήξη του πρώτου μέρους βρήκε τις δύο ομάδες στο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νίκη Βόλου ήταν αυτή που κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 74΄, με γκολ του Κυριάκου, μετά από συνεργασία των Τάντιτς και Σκούφαλη, να κάνει το 1-0, και να πάρει τελικά τη νίκη.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΑΖΩΡΟΥ: (Παναγιώτης Διλμπέρης)Βαλσαμάκης, Χαριτίδης (56΄ Γαϊδαρτζής), Μερεσιώτης, Κατσαβάκης, Κουκόλης, Μουσικάκης, Ζυγκερίδης (37΄ Κωνσταντινίδης Σ.), Διαμαντίδης, Κωνσταντινίδης Β., Ναλμπάντης, Κομνηνάκης (72΄ Μαχαιρούδης).

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: (Απόστολος Χαραλαμπίδης) Καρακούτσης, Κοντοδήμος, Καρατζάς (68΄ Παπαδόπουλος), Βέρτζος, Χατζής, Ριζογιάννης, Παππάς, Σκούφαλης (89΄ Τζιώρας), Κυριάκος, Πουρτουλίδης (64΄ Τάντιτς), Φλίγκος,

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Πουρτουλίδης, Ζυγκερίδης, Μερεσιώτης, Κατσαβάκης, Ναλμπάντης, Κουκόλης