Εχασαν οι Ικαροι από τον παθιασμένο για παραμονή στην Α2 ΟΦΗ

ΙκαροιΔείχνοντας πάθος στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού ο ΟΦΗ πήρε το βράδυ της Κυριακής (10/2) στο κλειστό του ΒΑΚ την νίκη από τους Ικάρους και ανέβηκε στο βαθμολογικό πίνακα κρατώντας έτσι ζωντανές τις ελπίδες του για παραμονή στην κατηγορία.
Η ομάδα του Στάθη Καμαράκη μπήκε δυνατά στο παιχνίδι  και κατάφερε μάλιστα να έχει το προβάδισμα στα δυο πρώτα δεκάλεπτα του παιχνιδιού όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι παίκτες του Φώτη Τακιάνου με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου μπήκαν στο γήπεδο αποφασισμένοι να χτυπήσουν το παιχνίδι και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους τρεις πόντους στην τρίτη περίοδο και στο τελευταίο δεκάλεπτο δείχνοντας την απαραίτητη προσοχή αλλά και την ευστοχία του Ματαλόν δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα ο ΟΦΗ πήρε το ροζ φύλλο αγώνος.
Τα 10λεπτα: 15-16, 28-36, 40-43, 69-66.
ΟΦΗ (Φ. Τακιανός): Τσερκιτσόγλου 5 (1), Πετράκης 9 (1), Ντοϊτσίνοφ 6, Καραδολάμης 17 (3), Σιώπης, Κιτσούλης 4, Μπαλάφας 10, Ματαλόν 18 (1).
ΙΚΑΡΟΙ Σ. (Στ. Καμαράκης): Κουκάς 14 (4), Τότσιος 19 (3), Μιλίσεβιτς 6, Συμεωνίδης 4, Νικολούδης 15, Ιωσηφίδης 1, Βοϊατόπουλος 4, Καπινιάρης 3.

Νίκες για τους πρωτοπορους
Με νίκη συνέχισαν την πορεία τους, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2, Φιλαθλητικός και Κηφισιά.
Το συγκρότημα του Τάκη Ζήβα φιλοξένησε και κέρδισε με 87-68 το Παγκράτι, ενώ οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου νίκησαν με 67-58 τον Αρκαδικό στην Τρίπολη. «Διπλό» και για τον Κόροιβο Αμαλιάδας, με 81-67 τη Νίκη Βόλου. Στο Λαύριο, η ομώνυμη ομάδα είχε εύκολο έργο κόντρα στο Ηράκλειο, κερδίζοντάς το με 78-55. Την έδρα της υπερασπίστηκε και η Δόξα Λευκάδας, που επικράτησε με 73-67 του Ερμή Λαγκαδά.