ΕΦΗΒΟΙ-ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΓΣ Πανσερραϊκός: Παλικαρίσια νίκη και πρόκριση στο Final 4! (φωτορεπορτάζ)

Ένα μεγάλο ντέρμπι έλαβε χώρα την Κυριακή (11/2) το απόγευμα στο κατάμεστο γήπεδο της Ομόνοιας για τα play off του Πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΚΑΣΑΜΑΘ. Ο Πανσερραϊκός Κρι Κρι ως πρωταθλητής του Α’ ομίλου υποδέχθηκε τον Αστέρα Καβάλας, δευτεραθλητή του Β’ ομίλου με «έπαθλο» την πρόκριση στο Final 4 της διοργάνωσης, αφού οι δύο ομάδες νωρίτερα είχαν από μία νίκη στους μεταξύ τους αγώνες. Ένας αγώνας «do or die» που, παρά την κρισιμότητά του, όπως μαρτυρά το τελικό σκορ, προσέφερε και υψηλό μπασκετικό θέαμα στους φιλάθλους οι οποίοι κατάκλυσαν κυριολεκτικά την έδρα των «λιονταριών»!

Ο προπονητής των «κόκκινων» κ. Φώτης Κοκολιός, περιχαρής αμέσως το τέλος της αναμέτρησης μαζί με τον βοηθό του κ. Σταύρο Ιωσηφίδη και τα μέλη της νέας διοίκησης του Πανσερραϊκού που έστησαν όλοι μαζί πριν από 6 μόλις μήνες την ομάδα αυτή, σχολίασε το παιχνίδι:

Φώτης Κοκολιός: Η νίκη είναι αφιερωμένη στον τραυματία και αρχηγό της ομάδας Χρήστο Γρίψιο!

«Η ομάδα του Αστέρα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε πολύ γρήγορα με σκορ 0-6. Αντιδράσαμε στο καλό ξεκίνημα του αντιπάλου καταφέρνοντας να περάσουμε μπροστά στα μέσα της πρώτης περιόδου, ενώ το τέλος αυτής μας βρήκε να προηγούμαστε με 8 πόντους διαφορά. Δυστυχώς όμως, στο 7ο λεπτό τραυματίστηκε με βαρύ διάστρεμμα ο αρχηγός μας και πρώτος σκόρερ έως τώρα, Χρήστος Γρίψιος,  ενώ 2 λεπτά αργότερα, ευτυχώς με ελαφρύ διάστρεμμα,  ο Νίκος Πλατνάρης.

Ωστόσο, διατηρώντας τον ρυθμό μας στη δεύτερη περίοδο αυξήσαμε τη διαφορά στους 14 πόντους. Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική, αφού οι αντίπαλοί μας, βασιζόμενοι στις λάθος πάσες και στις βιαστικές επιθέσεις που επιχειρούσαμε σε εκείνο το σημείο του παιχνιδιού έκαναν την ανατροπή, κατάφεραν μάλιστα να προηγηθούν στο σκορ με 2 πόντους πριν τη λήξη του ημιχρόνου, η οποία τελικώς μας βρήκε ισόπαλους με 46-46.

Στην επανάληψη με τους Τσιαντή, Κοπίλη και Αποστολίδη να βρίσκουν καλό ρυθμό ξεφύγαμε στο σκορ μέχρι και 6 πόντους, όμως οι διεισδύσεις των περιφερειακών παικτών του Αστέρα «ψαλίδισαν» και πάλι  τη διαφορά στον πόντο με το τέλος της τρίτης περιόδου (63-62).

Στην τέταρτη περίοδο ο αγώνας εξελίχθηκε σε «ρωσική ρουλέτα», αφού πήγαινε πόντο – πόντο. Ένα καθοριστικό εύστοχο τρίποντο όμως από τον Πλατνάρη που επανήλθε στον αγώνα αν και τραυματίας, κι ένα «γκολ-φάουλ» από τον Τσιαντή έδωσαν την πολυπόθητη νίκη στην ομάδα μας, και ταυτόχρονα την πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού!

Κατάθεση ψυχής έκαναν στο γήπεδο όλοι οι αθλητές μας και δικαιώθηκαν. Η νίκη είναι αφιερωμένη στον τραυματία και αρχηγό της ομάδας μας Χρήστο Γρίψιο!!»

Η διοίκηση του τμήματος μπάσκετ του Πανσερραϊκού Κρι Κρι συγχαίρει την ομάδα του Αστέρα Καβάλας για την προσπάθεια και τις εμφανίσεις στις τρεις αναμετρήσεις με την ομάδα μας. Συγχαίρει επίσης όλους τους συντελεστές αυτής της πρόκρισης στα ημιτελικά του θεσμού, και ευχαριστεί θερμά όλους τους φιλάθλους που παρακολούθησαν τον αγώνα και με κόσμιο τρόπο στήριξαν τους…«μεγάλους» εφήβους μας!