ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Άλμα ανόδου για τον Πανσερραϊκό ΚΡΙ ΚΡΙ που νίκησε στο σερραϊκό ντέρμπι τον ΓΣ Σέρρες 2017 (115 φώτος)

Ένα μεγάλο βήμα (σε συνδυασμό και με την νέα ήττα της Αλεξανδρούπολης) για την άνοδο στη Γ’ Εθνική του μπάσκετ έκανε το απόγευμα του Σαββάτου (4/5) ο Πανσερραϊκός ΚρΙ ΚΡΙ. Τα «λιοντάρια» βγήκαν νικητές (66-45) από το σερραϊκό ντέρμπι με τον ΓΣ Σέρρες 2017 (σ.σ. είναι η μοναδική ομάδα που τον κέρδισε στην κανονική φάση του Πρωταθλήματος) στην 2η αγωνιστική της τελικής φάσης του Πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ και βρίσκονται μόνοι στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Κατάμεστο το Κλειστό της Ομόνοιας

Το παιχνίδι ξεκίνησε στο κατάμεστο από κόσμο (κυρίως φίλοι του Πανσερραϊκού) Κλειστό Γυμναστήριο της Ομόνοιας, με τους φιλάθλους του Πανσερραϊκού να έχουν δημιουργήσει ένα ωραίο κλιμα με τρομπέτες, κύμβαλα και τραγούδια. Μάλιστα με το τζάμπολ ο αγωνιστικός χώρος πλημμύρισε από χαρτάκια, που οδήγησε σε ολιγόλεπτη διακοπή του αγώνα για να μαζευτούν από το παρκέ. Μοναδική «παραφωνία» το άναμα ενός καπνογόνου  που γέμισε για λίγο με καπνούς το κλειστό γήπεδο.

Ντέρμπι με τα όλα του

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους «κόκκινους» να προηγούνται με 4-0, οι «πράσινοι» όμως συνήλθαν γρήγορα και ισοφάρισαν σε 4-4. Στη συνέχεια ο Πανσερραϊκός είχε τα «ηνία» του αγώνα και προηγείτο συνέχεια στο σκορ έχοντας μια διαφορά 6 πόντων. Στο τελείωμα του δεκαλέπτου οι παίκτες του Μουτάκογλου, «έπιασαν στον ύπνο» τους παίκτες του Κοκολιού και έκλεισαν ο δεκάλεπτο σε απόσταση καλαθιού 17-15.

Στο 2ο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε αμφίρροπο με τις δυο ομάδες να διαδέχονται η μία την άλλη στο σκορ και το ημίχρονο να βρίσκει τους παίκτες του Φώτη Κοκολιού να προηγούνται με 5 πόντους 29-24.

Η 3η περίοδος ξεκίνησε με τους «ταύρους» να μπαίνουν φουριόζοι στο παρκέ και με δύο συνεχόμενα τρίποντα να παιρνάνε μπροστά στο σκορ 29-30. Όμως στη συνέχεια έπαθαν… «αφλογιστία» στην επίθεση και τα «λιοντάρια» βρήκαν την ευκαιρία να ξεφύγουν στο σκορ με 39-30 και το δεκάλεπτο να κλείνει με 43-35.

Στην τέταρτη περίοδο η επικράτηση του Πανσερραϊκού ήταν ολοκληρωτική, ο Φώτης Κοκολιός εκμεταλλεύτηκε και το βάθος που έχει στον πάγκο πηγε την διαφορά ξανά στο +10 (48-38) στο πρώτο δίλεπτο και στη συνέχεια η διαφορά αυξανόταν διαρκώς, καθώς οι «κόκκινοι» έβρισκαν στόχο έξω από τη γραμμή των τριπόντων με το φινάλε να τους βρίσκει θριαμβευτές με 66-45.

Διαιτητές: Ξενικάκης – Μπακάλης

Δεκάλεπτα: 17-15, 29-24 (ημ.), 43-35, 66-45

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 4, Γεωργιανός 15 (3), Τράκας 8, Χορτομάρης Στ. 2, Τσανάκας 6 (2), Χατζηστεφάνου, Σταματόπουλος, Παρχαρίδης 10 (1), Συμεωνίδης 17, Φραγκούλης 2, Ιωσηφίδης 2.

Γ.Σ. Σερρες 2017 (Μπουτάκογλου): Λαδιάς, Σκαλιστής 8 (1), Ντίκογλου, Χατζής 10 (2), Ντινούδης 5 (1), Ασημάκης 11 (1), Καρακώστας 2, Γιαβρόπουλος 5 (1), Ιωαννίδης 4.