ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Ανετα ο ΜΓΣ Πανσερραϊκός με νεανική σύνθεση νίκησε την ΑΟ Προσοτσανης

Η ομάδα μπάσκετ ανδρών του ΜΓΣ Πανσερραϊκός δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στην ομάδα της ΑΟ Προσοτσάνης, και τη νίκησε εύκολα 77-52, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του Α’ ομίλου της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Το απόγευμα της Κυριακής (15/10) στο ΔΑΚ της Ομόνοιας, ο Φώτης Κοκολιός είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει διάφορα σχήματα  και έδωσε χρόνο στους νεαρούς παίκτες της ομάδας.

Νεανικό σχήμα

Στο πρώτο 10λεπτο έχοντας νεανικό σχήμα οι «κόκκινοι» χρειάστηκαν μόλις πέντε λεπτά να βρουν τον ρυθμό τους και στο τέλος της περιόδου να προηγούνται στο σκορ με (19-15). Στο 2ο δεκάλεπτο με συνεχείς αλλαγές και με ένα «μείγμα» παλιών-νέων παικτών τα «λιοντάρια» ξέφυγαν στο σκορ με 41-27.

2η αγωνιστική της ΕΚΑΣΑΜΑΘ Δεκάλεπτα: 19-15, 41-27, 54-35, 77-52

Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισαν και στο δεύτερο ημίχρονο με την διαφορά να φτάνει τους +19 στο τέλος της 3ης περιοδου και το παιχνίδι να τελειώνει με τους «κόκκινους» να φεύγουν με το ροζ φύλο αγώνα να γράφει το τελικό 77-52.

Ο Γρίψιος έχει μέλλον

Ο Γρίψιος από τους νέους παίκτες έδειξε να προσαρμόζεται πιο καλά στις ανάγκες του παιχνιδιού και με 14 πόντους μοιράστηκε τη θέση του πρώτου σκόρερ της ομάδας μαζί με τον Παρχαρίδη, ο οποίος με σουτ από την περιφέρεια βοήθησε σημαντικά στο ξεκίνημα του αγώνα να χτιστεί η διαφορά στο σκορ.

Δεκάλεπτα: 19-15, 41-27, 54-35, 77-52

Πανσερραϊκός (Φ.Κοκολιός): Πλατνάρης 1, Γεωργιανός 12 (2), Ιακωβίδης 12 (1), Αποστολίδης 2, Τσιαντής 2, Σταματόπουλος 6, Γρίψιος 14, Κοπίλης 5 (1), Φραγκούλης 9 (1), Παρχαρίδης 14 (2), Χατζηστεφάνου, Τσανάκας.

Πλήρες φωτορεπορταζ στη σελίδα μας στο facebook

ΜΓΣ Πανσερραϊκός-ΑΟ Προσοτσάνη 72-582η αγωνιστική της ΕΚΑΣΑΜΑΘ Δεκάλεπτα: 19-15, 41-27, 54-35, 77-52