ΕΚΑΣΑΜΑΘ-ΕΦΗΒΙΚΟ: Νικητές … μπάσκετ, Ικάροι και… Πανσερραϊκός !!! (φωτορεπορτάζ)

Γλυκιά ήττα γνώρισε η εφηβική ομάδα του ΜΓΣ Πανσερραϊκός, από την αντίστοιχη ομάδα των Ικάρων, καθώς ηττήθηκε μεν με 78-75 από την ομάδα του Στέργιου Ποργιόπουλου, αλλά δεν καλύφθηκε η διαφορά των 6 πόντων του 1ου γυρου (73-67). Η ομάδα του Φώτη Κοκολιού παρά την ήττα παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας ως συγκάτοικο τους Ικάρους (αλλά υπερτερεί κατά τρεις πόντους).

Ετσι αν δεν αλλάξει κάτι στη συνέχεια του Πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, ο Πανσερραϊκός θα είναι πρώτος και οι Ικαροι δεύτεροι και θα αντιμετωπίσουν χιαστή τον δεύτερο και πρώτο του άλλου ομίλου.

Παιχνίδι-διαφήμιση του αθλήματος

Το μεσημέρι του Σαββάτου (16/12) όσοι βρέθηκαν (150 φίλαθλοι δεν είναι και λίγοι για εφηβικό αγώνα) στο κλειστό γυμναστήριο της Κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων, είδαν ένα παιχνίδι-διαφήμιση του αθλήματος, από δύο ομάδες, οι παίκτες των οποίων αποτελούν το «αύριο» του σερραϊκού μπάσκετ.

Ικαροι-Πανσερραϊκός-Εφηβικό
Ικαροι-Πανσερραϊκός-Εφηβικό 78-75

Ο Πανσερραϊκός ήταν αήττητος μέχρι πριν την έναρξη του παιχνιδιού, ενώ οι Ικαροι δεύτεροι στον βαθμολογικό πίνακα έχοντας μία ήττα (αυτή του 1ου γυρου)

Καθολική επικράτηση των Ικάρων στο ξεκίνημα

Το πρώτο δεκάλεπτο καθολική ήταν η επικράτηση των Ικάρων στο παρκέ, έτσι έφτασαν να προηγούνται και 15-4, εκμεταλλευόμενοι και την απουσία του Χρήστου Γρίψιου (σ.σ. ήρθε καθυστερημένα στο γηπεδο λόγω εξετάσεων στην Αγγλική γλώσσα) κάτω από τα καλάθια.

Με την είσοδο του Γρίψιου στο παιχνίδι ο Πανσερραϊκός ισορρόπησε τον αγώνα και η πρώτη περίοδος έληξε 22-15.

Αντεπίθεση του Πανσερραϊκού

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «κόκκινοι» έφεραν το παιχνίδι στον πόντο (29-28), όμως οι «κυανοκίτρινοι» απάντησαν αμέσως, κυρίως από την περιφέρεια και «εκτόξευσαν» ξανά την διαφορά στο +10 (43-33). Όμως έδειξαν στη συνέχεια «επιπολαιότητα» σε κάποιες επιλογές τους και έδωσαν το δικαίωμα στον Πανσερραϊκό να «ψαλιδίσει» ακόμη μια φορά τη διαφορά και οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στα αποδυτήρια με το ταμπλό να γράφει 46-42 υπέρ των Ικάρων.

Με… “οδηγό” τον Τσέλιο οι Ικαροι ξέφυγαν

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους Ικαρους, οι οποίοι με αιχμή τον Τσέλιο αύξησαν την διαφορά στους 10 πόντους και έκλεισαν την 3η περίοδο με 61-51.

Το… “πείσμα” των “κόκκινων”

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τους παίκτες των Ικάρων να να θεωρούν ότι πήραν το παιχνίδι και μάλιστα να έχουν καλύψει και την διαφορά του πρώτου αγώνα (+6). Όμως δεν υπολόγισαν το σθένος των αντιπάλων, οι οποίοι με τρία διαδοχικά τρίποντα 3 λεπτά πριν τη λήξη έκαναν την ολική ανατροπή και πέρασαν μπροστά στο σκορ (69-70), για πρώτη φορά στο παιχνίδι.

Άμεση ήταν η αντίδραση των Ικάρων που με επτά σερί πόντος ξαναπήραν τη διαφορά 76-70. Το ταμπλό του γηπέδου έδειχνε 13’’ για τη λήξη του αγώνα. Οι παίκτες των Ικάρων δεν μπόρεσαν να διαχειριστούν σωστά την κυκλοφορία της μπάλας και έδωσαν το δικαίωμα στον Πανσερραϊκό, (8’’ αργότερα), να πλησιάσει ξανά στον πόντο 76-75.

Η τελευταία επίθεση ανήκε στους Ικάρους που με δίποντο έγραψαν το τελικό σκορ 78-75 του αγώνα, κερδίζοντας το παιχνίδι, αλλά χάνοντας την πρωτιά.

Στο τέλος οι παίκτες των δύο ομάδων και οι προπονητές έδωσαν τα χέρια, δείχνοντας ότι η όποια αντιπαλότητα εκδηλώνεται και εξαντλείται στα 40 λεπτά του αγώνα.

Διαιτητές: Δημάδης – Τσακιρίδης

Δεκάλεπτα: 22-15, 46-42 (ημ.), 61-51, 78-75

Ίκαροι (Στέργιος Ποριόπουλος) : Κεμανετζής 11 (2), Πιπιλιός 14 (1), Τσέλιος 28, Τοπάλης 14 (2), Καρούσης 11, Καμήλαλης.

Πανσερραϊκός (Φώτης Κοκολιός): Αποστολίδης 6, Τσιαντής 11 (1), Κοπίλης 8 (2), Αναστασιάδης 2, Χρυσοστομίδης 11 (1), Πλατνάρης 18 (2), Γρίψιος 19, Μπουναρτζής, Καμήλαλης.