ΕΚΑΣΑΜΑΘ-ΚΥΠΕΛΛΟ: Ο ΜΓΣ Πανσερραϊκός λύγισε τον ΑΟΣ στο β’ ημίχρονο (φωτορεπορταζ)

Το απόγευμα του Σαββάτου 23/9 στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας, πραγματοποιήθηκε ο αγώνας (νοκ-άουτ) Κυπέλλου της ΕΚΑΣΑΜΑΘ μεταξύ του ΜΓΣ Πανσερραϊκός και του ΑΟ Σερρών.

Ντέρμπυ για ένα ημίχρονο

Το παιχνίδι ήταν ένα ντέρμπυ μεταξύ των δύο Σερραϊκών ομάδων, όπου στα δυο πρώτα δεκάλεπτα οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον ΑΟΣ να έχει το προβάδισμα και να καταγράφει τη μεγιστη διαφορά +9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» συνέχιζαν να προηγούνται στο σκορ, αλλά οι «κόκκινοι» με ένα σερί 15-2 στο τέλος του δεκαλέπτου, γύρισαν το παιχνίδι και έκλεισαν το ημίχρονο στους τέσσερις πόντους υπέρ τους (39-35).

Στο β’ ημίχρονο η ομάδα του Φ.Κοκολιού έχοντας πληθώρα επιλογών στον πάγκο, και με δαιμονιώδη ευστοχία στα τρίποντα  δημιουργησε μια απόσταση ασφαλείας που έφτασε τους +17 πόντους.

Το παιχνίδι κύλησε έτσι με το 4ο δεκάλεπτο να έχει διαδικαστικό ρόλο.

Τελικό αποτέλεσμα 74-56 με τον Πανσερραϊκό να περνά στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Τα δεκάλεπτα: 19-25,39-35,58-49,74-56.

Πανσερραϊκός(Κοκολιός): Αποστολίδης,  Ιακωβίδης 5, Κοπίλης 2, Χατζηανδρέου 4,Τσανάκας 3(1),Παρχαρίδης 15(3),Φραγκούλης 9(3),Χατζηστεφάνου 9(2),Γεωργιανός 9(2),Σταματόπουλος 18(2),Γρίψιος, Πλατνάρης.

ΑΟ Σερρών (Μπουτάκογλου): Παπαδόπουλος 6, Τερζής 6, Χορτομάρης Σ. 14 (3), Γιαννούλης 1, Ασημάκης 19 (2), Γιαβρόπουλος 7 (1), Χορτομάρης Γ. 2, Λαλιώτης, Καρακώστας, Τζουμαϊλής.