ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Μια νίκη και δύο ήττες για τα τμήματα μπάσκετ του ΜΓΣ Πανσερραϊκός

Μία νίκη και δύο ήττες ήταν ο απολογισμός των Σαββατιάτικων (5/3) αναμετρήσεων των τμημάτων μπάσκετ του Πανσερραϊκού στα πρωταθλήματα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Τη νίκη κατέκτησε το τμήμα Παμπαίδων Α’, καθώς στην πρεμιέρα της φετινής σεζόν επιβλήθηκε στο κλειστό της Ομόνοιας του ΑΟ Σερρών με σκορ 41-66. Οι παίκτες του Βαγγέλη Σαμαρά ήταν καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης μπροστά στο σκορ και κατέκτησαν το 1ο ροζ φύλλο στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα του ματς: 11-12, 21-31 Ημίχ. 31-49, 41-66 ΤΕΛΙΚΟ

Το σλάιντ απαιτεί την χρήση JavaScript.

Άτυχο στάθηκε το Εφηβικό τμήμα του Πανσερραϊκού καθώς για την 6η αγωνιστική της Τελικής Φάσης, έχασε με σκορ 70-63 στο ΔΑΚ της Καβάλας από την τοπική Ένωση σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε ντέρμπυ. Τα Λιοντάρια του Πασχάλη Ρούλη αν και είχαν το προβάδισμα μέχρι και το 3ο δεκάλεπτο με σκορ 49-51, στο τέλος δεν κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλο αγώνα καθώς στο καθοριστικό 4ο δεκάλεπτο δέχθηκαν 21 πόντους ενώ σημείωσαν μόλις 12.

Τα δεκάλεπτα του ματς: 15-15, 34-34 Ημιχ. 49-51, 70-63 ΤΕΛΙΚΟ

Τέλος την ήττα για τη 10η αγωνιστική γνώρισε από τους Πάνθηρες Καβάλας στο κλειστό της Ομόνοιας και το τμήμα Νεανίδων με σκορ 32-61. Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στο 1ο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, όταν το σκορ ενώ ήταν στο 8-8 οι παίκτριες του Πανσερραϊκού έπαθαν… αφλογιστία στην επίθεση για 4 λεπτά δίνοντας στην ομάδα της Καβάλας να πετυχει ένα σερί 15-0 και να κλείσει την περίοδο με 8-23.  Στο 2ο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός προσπάθησε χωρίς επιτυχία να ψαλιδίσει τη διαφορά με το ημίχρονο να λήγει 22-35. Στο 3ο δεκάλεπτο η αστοχία και οι λάθος επιλογές έφεραν την ομάδα με μόλις ένα καλάθι ενώ οι Πάνθηρες σημείωσαν 15 και κάπου εκεί τελείωσε το παιχνίδι για να έρθει το τελικό 32-61.

Tα δεκάλεπτα του ματς: 8-23, 22-35 Ημιχ. 24-50, 32-61 ΤΕΛΙΚΟ

Αύριο στις 3μμ το Ανδρικό στο κλειστό της Κοιλάδας αντιμετωπίζει το Ρούπελ Σιδηροκάστρου και στις 5μμ στο κλειστό της Ομόνοιας οι Παμπαίδες Β’ αντιμετωπίζουν τους Ικάρους.