ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Νίκη του Πανσερραϊκού επί του ΑΟΣ (73-65) και βαθμολογικό όφελος

ΕΚΑΣΑΜΑΘ-μπάσκετΜε σκορ 73-65 επικράτησε ο Πανσερραϊκός απέναντι στον ΑΟΣ, το απόγευμα του Σαββάτου 18/1, σε ένα βαθμολογικά σημαντικό ματς, για την ομάδα του Πανσερραϊκού, καθώς δύο αγωνιστικές πριν το τέλος αύξησε τις ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Τα Λιοντάρια στο πρώτο ημίχρονο πραγματοποίησαν μια πολύ καλή εμφάνιση και βρέθηκαν να προηγούνται με 40-27 στην ανάπαυλα. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίχτες του Βασίλη Χρυσανθίδη επέδειξαν αυτοκαταστροφικές τάσεις, με την διαφορά να φτάνει στον πόντο (49-48), ωστόσο στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Πανσερραϊκός πήρε τη νίκη και τη διαφορά +8πόντους, καθώς στο ματς του πρώτου γύρου είχε ηττηθεί με 6 πόντους, έτσι έχει πλεονέκτημα σε περίπτωση που ισοβαθμήσει με τον ΑΟΣ.

Αήττητος ο Ορφέας
Μία ακόμα νίκη πρόσθεσε ο Ορφέας, αυτή τη φορά επί του Αστέρα Καβάλας, με 66 – 46 αποτέλεσμα που τον οδηγεί αήττητο στην επόμενη φάση
Οι παίκτες του κ. Κοκολιού μπήκαν πολύ δυνατά θέλοντας να ξεμπερδεύουν από νωρίς με τον Καρακώστα να κλειδώνει στην άμυνα τον Παπαζώτο ( πέτυχε 1 μόλις πόντο) και τον Κατσικά να σκοράρει κατά ριπάς πραγματοποιώντας μια ακόμα εξαιρετική εμφάνιση και έχοντας ως άξιο συμπαραστάτη τον Πεχλιβάνη .