ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Πρώτη προπόνηση για Πανσερραϊκό και ΑΟΣ-Το πρόγραμμα του πρωταθλήματος και του Κυπέλλου (φωτορεπορταζ)

ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Πρώτη προπόνηση για Πανσερραϊκό και ΑΟΣ-Το πρόγραμμα του πρωταθλήματος και του Κυπέλλου (φωτορεπορταζ)

Πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα (21/8)  η κλήρωση του Πρωταθλήματος και του Κυπέλλου της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, όπου στον Α’ όμιλο συμμετέχουν 4 σερραϊκές ομάδες (ΑΟ Σερρών,Πανσερραϊκός, Ηράκλεια και Ρούπελ) Το πρωτάθλημα θα αρχίσει τον Οκτώβριο. Οι 4 πρώτες κάθε ομίλου θα προκριθούν στα Play Offs. Θα σχηματιστούν ζευγάρια «χιαστί» από τα οποία θα περάσουν οι ομάδες που θα πετύχουν 2 νίκες σε σύνολο τριών ματς.
Οι ημιτελικοί και οι τελικοί θα διεξαχθούν σε ουδέτερη έδρα.
Ο νικητής του τελικού αναδεικνύεται πρωταθλητής της περιόδου 2017-18 και θα ανέβει στη Γ’ Εθνική.

Η ομάδα του ΑΟ Σερρών στη πρώτη προπόνηση για τη νέα αγωνιστική χρονιά της ΕΚΑΣΑΜΑΘ

Πρωτη προπόνηση για “λιοντάρια” και ΑΟΣ

Εν’τω μεταξύ τη Δευτέρα το απόγευμα πραγματοποίησαν και τις πρώτες προπονήσεις οι ομάδες του Αο Σερρών και του Πανσερραϊκού στο κλειστό γήπεδο της ομόνοιας όπου θα είναι και η έδρα τους στο νέο Πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Πανσερραϊκού εντελώς ανανεωμένη και με ένα ρόστερ που δίνει την εντυπωση ότι φέτος θα είναι ακαταμάχητη, υπό τις οδηγίες του Φωτη Κοκολιού.

Ο φακός του anexartitos.gr βρέθηκε στο κλειστό της Ομόνοιας και κατέγραψε την πρώτη προπόνηση της ομάδας των «λιονταριών»

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΚΑΣΑΜΑΘ

Η κλήρωση και η φιλοξενία της Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ.

Ενόψει της αγωνιστικής περιόδου 2017-2018 πραγματοποιήθηκε χθες η κλήρωση όλων των πρωταθλημάτων, καθώς και του Κυπέλου Αντρών της Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ. στα γραφεία της Ένωσης στην Κομοτηνή. Η διαδικασία εξελίχθηκε μέσα σε ένα ιδιαίτερα φιλικό κλίμα ανάμεσα στους εκπροσώπους των περισσοτέρων ομάδων της μεγαλύτερης γεωγραφικά Ένωσης στην Ελλάδα για το οποίο, ως καλοί οικοδεσπότες,  φρόντισαν ο Πρόεδρος του Δ.Σ. κ. Νικολόπουλος Ν., ο Αντιπρόεδρος κ. Χαλκιάς Β. και ο Ταμίας Παπούης Σ.

Οι διοικούντες της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, μαζί με την πολύτιμη βοήθεια της έμπειρης γραμματέως της κ. Καραηλιάδου Σ., έκαναν εγκαίρως τη δέουσα προετοιμασία και γι’ αυτό τον λόγο οι κληρώσεις προχώρησαν με ξεκάθαρους όρους και χωρίς καμία αμφιβολία ή καθυστέρηση.

Η μοναδική ομάδα που εκπροσώπησε το Σερραϊκό Μπάσκετ ήταν ο ΜΓΣ Πανσερραϊκός δια του γενικού εφόρου του Θάνου Μηλούση, ο οποίος μετέφερε τις ευχές της νέας διοίκησης του Τμήματος Αντρών για ένα πρωτάθλημα που θα ευχαριστηθούν οι συμμετέχοντες και, κυρίως, οι φίλαθλοί του, αλλά και τη δέσμευση ότι όλες οι ομάδες που θα αγωνιστούν με τα «λιοντάρια» στο γήπεδο της Ομόνοιας θα έχουν τη φιλοξενία που αρμόζει στο άθλημα που όλοι αγαπάμε και υπηρετούμε.

Το αποτέλεσμα της κλήρωσης έφερε στον Α’ όμιλο τις 12 ομάδες της Ένωσης, ενώ στον Β’ τοποθετήθηκαν οι υπόλοιπες 13, συμπεριλαμβανομένων όλων των ομάδων από την Καβάλα.

Σε ότι αφορά τώρα το αμιγώς αγωνιστικό κομμάτι, ο συνδυασμός των πρώτων αγωνιστικών του Κυπέλου και του Πρωταθλήματος κρίνεται «εκρηκτικός» για τη νέα αντρική ομάδα του Πανσερραϊκού, αφού μέσα σε ένα διάστημα δύο εβδομάδων καλείται να δώσει 3 ντέρμπυ, τα δύο με τον συμπολίτη ΑΟΣ και, ενδεχομένως, ένα εκτός έδρας με τον ΚΑΟΔ που, από τα σαλόνια της Α1, επιστρέφει και φιλόδοξος για νέες διακρίσεις.

Το πρόγραμμα του Α’ Ομίλου
Α’ Όμιλος

1η αγωνιστική

  • ΑΟ Σερρών – Πανσερραϊκός
  • Τιτάνες Δράμας – Παγγαίο ΠΓΣ
  • ΑΕ Δοξάτου – ΚΑΟ Δράμας
  • Απόλλων Δράμας – Μακεδόνες Κρηνίδων
  • Ηράκλεια Σερρών – Δόξα Βώλακα
  • ΑΟ Προσοτσάνης – Ρούπελ Σιδηροκάστρου

2η αγωνιστική

  • Ρούπελ Σιδηροκάστρου – Ηράκλεια Σερρών
  • Δόξα Βώλακα – Απόλλων Δράμας
  • Μακεδόνες Κρηνίδων – ΑΕ Δοξάτου
  • ΚΑΟ Δράμας – Τιτάνες Δράμας
  • Παγγαίο ΠΓΣ – ΑΟ Σερρών
  • Πανσερραϊκός – ΑΟ Προσοτσάνης

3η αγωνιστική

  • ΑΟ Σερρών – ΚΑΟ Δράμας
  • Τιτάνες Δράμας – Μακεδόνες Κρηνίδων
  • ΑΕ Δοξάτου – Δόξα Βώλακα
  • Απόλλων Δράμας – Ρούπελ Σιδηροκάστρου
  • Ηράκλεια Σερρών – ΑΟ Προσοτσάνης
  • Πανσερραϊκός-Παγγαίο ΠΓΣ

4η αγωνιστική

  • Ηράκλεια Σερρών – Πανσερραϊκός
  • ΑΟ Προσοτσάνης – Απόλλων Δράμας
  • Ρούπελ Σιδηροκάστρου – ΑΕ Δοξάτου
  • Δόξα Βώλακα – Τιτάνες Δράμας
  • Μακεδόνες Κρηνίδων – ΑΟ Σερρών
  • ΚΑΟ Δράμας-Παγγαίο ΠΓΣ

5η αγωνιστική

  • ΑΟ Σερρών  -Δόξα Βώλακα
  • Τιτάνες Δράμας – Ρούπελ Σιδηροκάστρου
  • ΑΕ Δοξάτου – ΑΟ Προσοτσάνη
  • Απόλλων Δράμας – Ηράκλεια Σερρών
  • Παγγαίο ΠΓΣ – Μακεδόνες Κρηνίδων
  • Πανσερραϊκός – ΚΑΟ Δράμας

6η αγωνιστική

  • Απόλλων Δράμας – Πανσερραϊκός
  • Ηράκλεια Σερρών – ΑΕ Δοξάτου
  • ΑΟ Προσοτσάνης- Τιτάνες Δράμας
  • Ρούπελ Σιδηροκάστρου – ΑΟ Σερρών
  • Δόξα Βώλακα – Παγγαίο ΠΓΣ
  • Μακεδόνες Κρηνίδων – ΚΑΟ Δράμας

7η αγωνιστική

  • ΑΟ Σερρών – ΑΟ Προσοτσάνης
  • Τιτάνες Δράμας – Ηράκλεια Σερρών
  • ΑΕ Δοξάτου – Απόλλων Δράμας
  • ΚΑΟ Δράμας – Δόξα Βώλακα
  • Παγγαίο ΠΓΣ – Ρούπελ Σιδηροκάστρου
  • Πανσερραϊκός-Μακεδόνες Κρηνίδων

8η αγωνιστική

  • ΑΕ Δοξάτου – Πανσερραϊκός
  • Απόλλων Δράμας – Τιτάνες Δράμας
  • Ηράκλεια Σερρών – ΑΟ Σερρών
  • ΑΟ Προσοτσάνης – Παγγαίο ΠΓΣ
  • Ρούπελ Σιδηροκάστρου – ΚΑΟ Δράμας
  • Δόξα Βώλακα – Μακεδόνες Κρηνίδων

9η αγωνιστική

  • ΑΟ Σερρών – Απόλλων Δράμας
  • Τιτάνες Δράμας – ΑΕ Δοξάτου
  • Μακεδόνες Κρηνίδων – Ρούπελ Σιδηροκάστρου
  • ΚΑΟ Δράμας – ΑΟ Προσοτσάνης
  • Παγγαίο ΠΓΣ – Ηράκλεια Σερρών
  • Πανσερραϊκός – Δόξα Βώλακα

10η αγωνιστική

  • Τιτάνες Δράμας – Πανσερραϊκός
  • ΑΕ Δοξάτου – ΑΟ Σερρών
  • Απόλλων Δράμας – Παγγαίο ΠΓΣ
  • Ηράκλεια Σερρών – ΚΑΟ Δράμας
  • ΑΟ Προσοτσάνης – Μακεδόνες Κρηνίδων
  • Ρούπελ Σιδηροκάστρου – Δόξα Βώλακα

11η αγωνιστική

  • ΑΟ Σερρών – Τιτάνες Δράμας
  • Δόξα Βώλακα – ΑΟ Προσοτσάνης
  • Μακεδόνες Κρηνίδων – Ηράκλεια Σερρών
  • ΚΑΟ Δράμας – Απόλλων Δράμας
  • Παγγαίο ΠΓΣ – ΑΕ Δοξάτου
  • Πανσερραϊκός – Ρούπελ Σιδηροκάστρου

Στο 2ο γύρο οι αναμετρήσεις αντίστροφα

 

Το Πρόγραμμα του Κυπέλλου ΕΚΑΣΑΜΑΘ  2017-18

Α’ Όμιλος

1η φάση (16-17/9)

  • 1) Τιτάνες Δράμας – ΑΟ Σερρών
  • 2)Απόλλων Δράμας – ΚΑΟ Δράμας
  • 3) Ρούπελ Σιδηροκάστρου – ΑΟ Προσοτσάνης
  • 4) Ίκαροι Σερρών Κ-20 – Παγγαίο ΠΓΣ
  • 5) Πανσερραϊκός – Μακεδόνες Κρηνίδων
  • 6) Ορφέας Νέου Σκοπού Κ-20 – Ηράκλεια Σερρών

2η φάση (23-24/9)

  • 7) Νικητής 5 – Νικητής 1
  • 8) Νικητής 2 – Νικητής 3
  • 9) Νικητής 6 – Νικητής 4

 

3η φάση (30/9-1/10)

  • 10) Νικητής 8 – Νικητής 7
  • 11) Νικητής 9 προκρίνεται χωρίς αγώνα στον ημιτελικό

 

Β’ Όμιλος

1η φάση (16-17/9)

  • 1) Αίντας Κομοτηνής – Θύελλα Φερών
  • 2) Λεύκιππος Ξάνθης – Ηρακλής Καβάλας
  • 3) Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Αγία Βαρβάρα
  • 4) Φιλία Ορεστιάδας – ΑΟ Καβάλας
  • 5) Έβρος Σουφλίου – Αστέρας Καβάλας
  • 6) Δημοκρίτειο Κομοτηνής – Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης

 

2η φάση (23-24/9)

  • 7) Νικητής 5 – Νικητής 1
  • 8) Νικητής 2 – Νικητής 3
  • 9) Νικητής 6 – Νικητής 4

 

3η φάση (30/9-1/10)

  • 10) Νικητής 8-Νικητής 7
  • 11) Νικητής 9 προκρίνεται χωρίς αγώνα στον ημιτελικό

 

Ημιτελικά

  • Νικητής 10 Α’ Ομίλου – Νικητής 11 Β’ Ομίλου
  • Νικητής 10 Β’ Ομίλου – Νικητής 11 Α’ Ομίλου

 

Τελικός

  • Νικητές ημιτελικών