ΕΠΣ Σερρών-ΝΕΟΙ: Νάτοι-Νάτοι οι Πρωταθλητές! (φωτο+video)

Οι ποδοσφαιριστές της ομάδας Νέων της Ε.Π.Σ. Σερρών στέφθηκαν πρωταθλητές Ελλάδας, αφού στον τελικό του Σαββάτου 22/4 κόντρα με την αντίστοιχη ομάδα της εΠΣ Ηρακλείου αναδείχθηκαν νικητές με 3-2.

Αν και αιφνιδιάστηκαν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-1 στο 18’ ισορρόπισαν το παιχνίδι και 20 λεπτά αργότερα ισοφάρισαν σε 1-, ενώ ανα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου πήραν κεφάλι στο σκορ με 2-1., ενώ στο επόμενο λεπτό «κλείδωσαν» τη νίκη πετυχαίνοντας και…τρίτο τέρμα!

Τα «χρυσά» παιδιά του Ζαχαρία Καφτάνη έδειξαν ότι Σερραϊκό ποδόσφαιρο έχει μέλλον και ότι ο Νομός Σερρών εξακολουθεί να «παράγει» ποδοσφαιρικά ταλέντα.

Το σλάιντ απαιτεί την χρήση JavaScript.

Φιλμ του αγώνα

• 3΄Σέντρα του Σιψή, ο Φακής πήρε την κεφαλιά αλλά δε βρήκε στόχο…

• 9΄Καλό σουτ του Χιώτη για το Ηράκλειο, η μπάλα πέρασε άουτ!

•   Το Ηράκλειο πήρε γρήγορα τον έλεγχο και από το 18ο λεπτό προηγείται!

• Από εξαιρετική ενέργεια του Χαϊντίνι, ο Νοικοκυράκης “τελείωσε” με ψυχραιμία τη φάση για το 1-0!

• 25΄Από προσπάθεια του σκόρερ, ο Χαϊντίνι πήρε τη μπάλα, σούταρε αλλά αστόχησε (λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι).

• 33΄Ο Κιουτσεκτσίδης βρέθηκε απέναντι από τον Κοιλάδη ο οποίος τον σταμάτησε και κράτησε το μηδέν για την εστία του Ηρακλείου.

• 38΄  Οι Σέρρες ισοφαρίζουν! Ο Σιψής παρά την πίεση έμεινε όρθιος και με εκπληκτικό πλασέ “νίκησε” τον Κοιλάδη για το 1-1…

• 44΄ Η ομάδα των Σερρών “γυρίζει” το ματς! Φάουλ του Κιουτσεκτσίδη, δεν τα κατάφερε ο Κοιλάδας και 1-2…

• 45΄ Οι παίκτες του Ηρακλείου έχουν απογοητευτεί και οι Σέρρες εκμεταλλεύονται λάθος της άμυνας και φτάνουν σε τρίτο γκολ με κοντινό πλασέ του Φακή!

• Το 1-3 είναι αποτέλεσμα ημιχρόνου στο γήπεδο της Βάρης!

• 48΄Απευθείας κόρνερ του Κουρίνου και η μπάλα θα χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι! Το Ηράκλειο μια ανάσα από τη μείωση του σκορ!

• 61΄ Ο Μακρυγιαννάκης με κοντινό σουτ μειώνει σε 2-3 για το Ηράκλειο που “ξαναμπαίνει” στο ματς!

• 62΄ Ο Αραμπατζής πέρασε και τον Κοιλάδη αλλα σε ανυπεράσπιστη εστία δεν κατάφερε να σκοράρει!

• 68΄Ευκαιρία για το Ηράκλειο, ο Αποστολόπουλος απομάκρυνε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή!

• 75΄Καλό αλλά άστοχο το σουτ του Δολαψάκη…

• Δέκα λεπτά για το τέλος και μεγάλη αγωνία!

• 86΄ Καλή στιγμή για το Ηράκλειο με σουτ του Χαϊντίνι, πέρασε χωρίς αποτέλεσμα!

• Μπήκαμε στις καθυστερήσεις!

• 89΄Μεγάλη ευκαιρία για τις Σέρρες με τον Γιαξή! Μένει το 3-2 υπέρ τους…

• 92΄Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για το Ηράκλειο!

• 93΄Δοκάρι για το Ηράκλειο με σουτ του Παπαδάκη!

• 94΄Το Ηράκλειο ζητάει πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Χαϊντίνι, μέσα στην περιοχή!

Μικτή Νέων Σερρών: Μαδένης, Θωμαΐδης, Παπαδόπουλος, Θεοδωρίδης (46΄Αποστολόπουλος), Δήμος, Γιαξής, Αναγνωστάκης, Αραμπατζής, Φακής, Σιψής, Κιουτσεκτσίδης

Μικτή Νέων Ηρακλείου: Κοιλάδης, Μακρυγιαννάκης, Καλαϊτζάκης (52΄λ.τ. Παπαδάκης), Χαϊντίνι, Νοικοκυράκης, Κουγιουμτζής, Κουρίνος, Ζερβάκης, Χιώτης, Αλεξάκης, Λολαψάκης

(οι φωτογραφίες είναι του Σταύρου Γιαξή που τις πρόσφερε στο site μας)