ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΑΖΩΡΟΥ: Νίκη-ανάσα κόντρα στη Λάρισα, αλλά… αιφνίδια παραίτηση Κατσαβάκη!

Κατσαβάκης_LΜπορεί ο Εθνικός Γαζώρου (ΠΑΕ Σέρρες) να πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα με τη νίκη με 2-1 επί της Λάρισας, ωστόσο μετά το τέλος του αγώνα ο Μάκης Κατσαβάκης δήλωσε την παραίτησή του από τον πάγκο της ομάδας.
Η μεγάλη νίκη της ομάδας των «κυανο-πορτοκαλί» όμως, δεν ήταν αρκετή για να φέρει και την ηρεμία, καθώς ο Μάκης Κατσαβάκης μετά το τέλος του αγώνα δήλωσε την παραίτησή του.
Ο έμπειρος τεχνικός ανέφερε πως νιώθει ότι υπάρχει έλλειψη εμπιστοσύνης από τη διοίκηση προς το πρόσωπό του τονίζοντας: «Αν νομίζουν πως κάποιος μπορεί να τα καταφέρει καλύτερα, τότε τι να πω»…
Στη συνέχεια, πήγε στα αποδυτήρια και ενημέρωσε τους ποδοσφαιριστές του για την απόφασή του, με αυτούς από την πλευρά τους να προσπαθούν να τον μεταπείσουν, χωρίς όμως επιτυχία.
Το παιχνίδι
Οι «βυσσινί» μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με τον Πινδώνη στο 26’, αλλά μετά το ημίωρο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Μαρίνου. Στο 60’ ο Μερεσιώτης έγραψε το 2-1, με τους Σερραίους να χάνουν πολλές ευκαιρίες ως το φινάλε.
Εθνικός Γαζώρου-ΠΑΕ ΣέρρεςΔυνατά ξεκίνησε η Λάρισα το παιχνίδι, με τον Γκούρτσα στο 4’ να πιάνει την κεφαλιά με τον Κραβαρίτη να αποκρούει με τη βοήθεια του δοκαριού. Η υπεροχή των «βυσσινί» επιβραβεύτηκε στο 26’, όταν το σουτ του Μπλέντι αποκρούστηκε από αμυντικούς πάνω στη γραμμή και ο Πινδώνης με σουτ έγραψε το 0-1. Ο Εθνικός επιχείρησε να ισορροπήσει και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μαρίνου με κοντινό σουτ μετά από ασίστ του Τσουβαλτσίδη ισοφάρισε σε 1-1.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά και είχαν καλές ευκαιρίες, όπως το σουτ του Τσιλούλη στο 50’, που έδιωξε ο Δεληζήσης πάνω στη γραμμή. Στο 60’ οι Σερραίοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή τους, καθώς ο Μερεσιώτης συνδυάστηκε ωραία με τον Πλαβούκο και ο πρώτος με σουτ έγραψε το 2-1. Οι παίκτες του Θωμά Γράφα δεν έδειχναν ικανοί να αντιδράσουν, με τον Αποστολίδη να κάνει κάποιες καλές επεμβάσεις σε σουτ των Πλαβούκου και Νατσέφσκι.
Εθνικός Γαζώρου (ΠΑΕ Σέρρες) (Μάκης Κατσαβάκης): Κραβαρίτης, Τσουβαλτσίδης, Πλαβούκος, Παναγιωτίδης, Τσιλούλης, Μερεσιώτης, Χατζηδημητρίου, Δέντσας, Κουκόλης, Μαρίνου (86’ Κωφοκώτσιος), Ναστέφσκι (90+3’ Νικολίτσας)
Λάρισα (Θωμάς Γράφας): Απoστολίδης, Μουλόπουλος, Κουρτετσιώτης, Σαρακατσάνος, Δεληζήσης, Νεμπεγλέρας, Τζούνιορ (54’ Περίκο), Πινδώνης, Μπλέντι (52’ Σουάνης), Μπιλά (38’ Τσιλιγκίρης), Γκούρτσας

Έξαλλος ο προπονητής της Λάρισας, με τους… ποδοσφαιριστές του!
Έξαλλος ήταν ο προπονητής της Λάρισας, Θωμάς Γράφας με τους ποδοσφαιριστές του, ύστερα από την ήττα της ομάδας του.
Ο Έλληνας τεχνικός υποστήριξε πως όσοι δεν μπορούν θα πρέπει να αποχωρήσουν από το σύλλογο.
«εν έχω να πω πολλά για το αγωνιστικό. Το αποτέλεσμα είναι πέρα για πέρα δίκαιο. Εμείς στο δεύτερο ημίχρονο δεν υπήρχαμε και θα μπορούσε το σκορ να έχει πάρει και άλλη έκταση. Πρέπει να αλλάξουμε πολλά στον τρόπο παιχνιδιού. Όσοι παίκτες δεν μπορούν να σηκώσουν το βάρος της ΑΕΛ, καλό θα ήταν να πάνε στο σπίτι τους. Διότι έτσι όπως είμαστε αυτή τη στιγμή δεν είμαστε ομάδα. Καλά Χριστούγεννα σε όλους».