ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: Πρόκριση στο Κύπελλο Γ’ Εθνικής με … «επική» ανατροπή!

Εθνικός Σιδηροκάστρου-2012

Με μία «επική» ανατροπή εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Γ’Εθνικής  ο Εθνικός Σιδηροκάστρου. Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-2 με τα Μουδανιά στον αγώνα που έγινε στο Σιδηρόκαστρο,  οι παίκτες του Εθνικού είχαν τα ψυχικά αποθέματα και ανέτρεψαν το σκορ  με 3-2 στην παράταση. Στο 25ο λεπτό έγινε το 0-1 για την ομάδα των Μουδανιών, στην συνέχεια  ο Εθνικός δεν κατόρθωσε να ισοφαρίσει αφού το πέναλτι που κέρδισε δεν μπόρεσε να το αξιοποιήσει. Σα να μην έφτανε αυτό στις αρχές του δεύτερου μέρους έγινε το 0-2, για την ομάδα της Χαλκιδικής σκορπίζοντας απογοήτευση σε αγωνιστικό χώρο και στις εξέδρες του γηπέδου. Στο 75ο λεπτό ο Διαμαντής μείωσε το σκορ σε 1-2. Οι παίκτες του Εθνικού αύξησαν την πίεση στην αντίπαλη εστία με συνέπεια να έρθει σε οχτώ λεπτά η ισοφάριση 2-2 από τον Ρόβα (80΄). Οι δύο ομάδες πήγαν στην παράταση και  δυο λεπτά πριν την λήξη του αγώνα (118’) ο Αμπαδίνης   ολοκλήρωσε την μεγάλη ανατροπή  σημειώνοντας το γκολ της πρόκρισης.

Το Σιδηρόκαστρο πρόκειται να αντιμετωπίσει τον Αγροτικό Αστέρα που επικράτησε με 2-1 του Νέστου Χρυσούπολης. στις 13 Οκτωβρίου.