Φιλική τεσσάρα της Ξάνθης στον Εθνικό Γαζώρου

Γάζωρος-Ξάνθη20140510_173038 (1)Φιλική ήττα για τον Εθνικό Γαζώρου με 1-4 κόντρα στην SKODA ΞΑΝΘΗ, στον αγώνα που έγινε το Σάββατο 10/5 το απόγευμα στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών. Στο πρώτο ημίχρονο που ο ΕΘΝΙΚΟΣ παρατάχθηκε με βασικούς παίκτες στο γήπεδο, ήταν ανταγωνιστικός απέναντι σε μία ομάδα της SuperLeague, και μάλιστα αυτός ήταν που κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως ο Μάκης Κατσαβάκης έδωσε χρόνο συμμετοχής και δοκίμασε αρκετούς νεαρούς ποδοσφαιριστές από την δεύτερη ομάδα, και η ΞΑΝΘΗ εκμεταλλεύτηκε το νεαρό της ηλικίας αλλά και την πλήρη αλλαγή της 11άδας του ΕΘΝΙΚΟΥ και πήρε την νίκη με 1-4.

Συγκεκριμένα στο 3ο μόλις λεπτό ο Νατσιόπουλος άνοιξε το σκορ σε 1-0 με κεφαλιά μετά από σέντρα του Σκέριαντς. Στο 20΄ ο Σκέριαντς με ωραία προσπάθεια μέσα στην περιοχή δεν κατάφερε να νικήσει τον Τσέμα. Στο 23΄ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Μάνταλο, σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Μάκης Κατσαβάκης έκανε πολλές αλλαγές μεταξύ των οποίων και οι μικρότεροι από την ομάδα Νέων, δίνοντας τους την ευκαιρία να αποκομίσουν εμπειρία αντιμετωπίζοντας παίκτες της superleague, αλλά και για να βγάλει και ο ίδιος τα δικά του συμπεράσματα. Τις αλλαγές των παικτών και το νεαρό της ηλικίας εκμεταλλεύτηκε η SKODA ΞΑΝΘΗ και σκόραρε άλλες τρεις φορές. Στο 57΄ ο Μάνταλος μετά από συνεργασία με τον Σολτάνι έκανε το 1-2. Στο 86΄ ο Ράνος με κεφαλιά έκανε το 1-3. Και στο 88΄ και πάλι ο Ράνος διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μάκης Κατσαβάκης): Μέλκας (46΄ Παπαθανασίου), Τσουβαλτσίδης (77΄ Παπαβασιλείου), Μερεσιώτης (66΄ Κωνσταντίνου), Κουκόλης (82΄ Παναγιωτίδης), Κωφοκώτσιος (46΄ Αγγελίδης)(81΄ Γεωργαντάς), Δέντσας (63΄Κωνσταντινίδης), Χατζηδημητρίου (46΄ Παπαδόπουλος), Σκέριαντς (46΄ Νικολίτσας), Νατσιόπουλος (46΄Ναστέφσκι), Καράμπελας (46΄ Μεταλλίδης), Γαϊδαρτζής (46΄ Νίρλας)

SKODA ΞΑΝΘΗ (Νίκος Κεχαγιάς): Τσέμα (60΄ Κυριακίδης), Φλίσκας (60΄ Ορφανίδης), Χοσέμι (60΄ Βάλλας), Γούτας (90΄ Τσαμούρης), Παϊτο (78΄ Ρούμπεν), Ντε Γκούζμαν, Βασιλακάκης (84΄ Νάκας), Μάνταλος (78΄ Κολλάρας), Κάλβο (60΄ Τριάδης), Σολτάνι (78΄ Ράνος), Σολάρι (21΄ λ.τ. Μαρίν)