Football League: Ο Πανσερραϊκός πνίγηκε (4-0) στο Χαριλάου

Το απόγευμα της Τετάρτης 18/1 στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής της football league ο Πανσερραϊκός πνίγηκε στο Χαριλάου, αφού η κυριαρχία του Άρη ήταν απόλυτη απέναντι στους «κόκκινους» που αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα σε όλες τους τις γραμμές.

Η βροχή έπεφτε στο γήπεδο, αλλά αυτός που φάνηκε από την αρχή ότι ήταν έξω από τα νερά του, ήταν ο Πανσερραϊκός.

Παράσταση για έναν

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μια παράσταση για έναν. Ο Αρης επέβαλε από το πρώτο λεπτό το ρυθμό του και απέναντι σε έναν ασύνδετο αμυντικά Πανσερραϊκό, και οι παίκτες του αποτελούσαν μόνιμη απειλή για την εστία των «κοκκίνων» με τον Μέλκα να σώζει την ομάδα από τον διασυρμό.

Οι παίκτες του Αρη, το μόνο που είχαν να κάνουν ήταν να είναι αποτελεσματικοί και το κατόρθωσαν αφού έκαναν το 3-0 μέσα σε λίγα λεπτά.

Στο 21’ ο Ντούνης άνοιξε το σκορ με κοντινό σουτ σε σέντρα του Μπαργκάν, στο 23’ ο Ιντζίδης έκανε το 2-0 με κεφαλιά και στο 29’ και πάλι ο Ντούνης απλά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα μετά από ασίστ του Ίλιτς. Το παιχνίδι είχε τελειώσει.

Παρ’ όλα αυτά οι κίτρινοι συνέχισαν να πιέζουν, δημιούργησαν και άλλες ευκαιρίες αλλά το 3-0 έμεινε μέχρι το φινάλε του πρώτου 45λέπτου.

Ημίχρονο… αγγαρεία

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν αγγαρεία, για όλους τους παίκτες. Οι του Άρη κατέβασαν ταχύτητα, οι του Πανσερραϊκού απλά ανέβασαν τα ποσοστά τους στην κατοχή και όλοι περίμεναν να κυλίσει ο χρόνος. Ένα ακόμα γκολ με τον Μιλούνοβιτς στο τέλος, 4-0 ήρθε ως επιβεβαίωση της απόλυτης κυριαρχίας του Αρη.

Λιγοι ηρωϊκοί φίλοι του Πανσερραϊκού, μέλη του Che Guevara club, βρέθηκαν, παρά τη συνεχή βροχή, στις κερκίδες του γηπέδου για να ενισχύσουν την ομάδα, αλλά αυτό που είδαν μονο ομάδα δεν θύμιζε

Οι συνθέσεις:

Άρης (Ν. Αναστόπουλος): Διούδης, Μπούρμπος, Καράμπελας, Ραούλ Μπράβο, Ιντζίδης, Παυλίδης (72΄Καπνίδης), Ρόβας, Ντούνης, Ίλιτς, Τάτος (81΄Νέτο), Μπαργκάν (77΄Μιλούνοβιτς)

Πανσερραϊκός (Π. Διλμπέρης): Μέλκα, Τσελεπίδης, Ιωαννίδης, Βοσκόπουλος, Φούσου, Ρούτσης, Στέβιτς (80΄Παπατζίκος), Κάκκο, Γκούρτσας (72΄Καψάλης), Κανούλας, Τσιμίκας (85΄Κτιστόπουλος)

Διαιτητής: Κιοτζένης Β. (Ξάνθης)

Βοηθοί: Χουσεϊν (Ξάνθης) – Χατζημωυσιάδης (Ξάνθης)

Ο προπονητής του Πανσερραϊκού, Παναγιώτης Διλμπέρης τόνισε χαρακτηριστικά για το σημερινό ματς, στη συνέντευξη τύπου.

«Όταν ένα ματς τελειώνει 4-0, ελάχιστα μπορείς να πεις για το δίκαιο και το άδικο του αποτελέσματος. Έτσι λοιπόν το καταστρεπτικό 7λεπτο που δεχθήκαμε τα τρία γκολ, μας έφερε με την πλάτη στον τοίχο. Από εκεί και πέρα το ματς δεν κύλησε διαφορετικά.

Το πιο σημαντικό που κρατάω ήταν το ματς το αντιμετωπίσαμε με φόβο. Είτε λόγω αντιπάλου, είτε λόγω γηπέδου.

Φαινόταν σε όλες τις ενέργειές μας. Συγχαρητήρια στον Άρη, καλή συνέχεια και υλοποίηση των στόχων του»

Ο Νίκος Αναστόπουλος και στην συνέντευξη τύπου χαρακτήρισε σημαντική την νίκη του Άρη, δεν έκρυψε την ικανοποίησή του, ενώ ευχαρίστησε και τον κόσμο της ομάδας.

«Σημαντική νίκη η οποία ειδικά στο πρώτο ημίχρονο συνδυάστηκε με την καλύτερη μας παρουσία, συνδυάσαμε τα γκολ, με το να παίξουμε μπάλα σε ένα τερέν που δεν μας το επιτρέπει, αυτό είναι το πιο σημαντικό, αυτόν τον Άρη θέλουμε και εμείς, να κερδίζουμε και να παίζουμε ωραία μπάλα» είπε αρχικά για να συμπληρώσει:

«Αυτό δεν μπορεί να γίνεται συνέχεια, άλλες φορές μας βγαίνει άλλες όχι, το πρωτάθλημα ακόμα έχει δρόμο, υπολείπονται ακόμα αρκετά παιχνίδια για το τέλος του πρώτου γύρου, εμείς κοιτάμε κάθε παιχνίδι με στόχο την νίκη όπου και αν παίζουμε και όποιος και αν είναι ο αντίπαλος. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε πάλι τις ευκαιρίες που ίσως αν τις εκμεταλλευόμασταν να ανέβαινε και άλλο ο δείκτης του σκορ, είμαστε όμως ευχαριστημένοι με τους τρεις βαθμούς που τους συνδυάσαμε με ωραίο ποδόσφαιρο.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της Αγωνιστικής

Τετάρτη 18/1/17 1:30μμ.

• Πανελευσινιακός – ΑΕΛ Καλλονής 3-1 (1′ Αγγελούδης, 70′ Printemps, 76′ Σταματάκης / 55′ Ευαγγελιδάκης

Τετάρτη 18/1/17 3μμ.

• Απόλλων Σμύρνης – ΟΦΗ 0-0
  • Λαμία – Νέος Αχαρναϊκός (14′ Καραφιάννης, 49′ Durmishaj, 62′ Βασιλόγιαννης)
  • ΑΟ Τρίκαλα – Κισσαμικός, Δημοτικό Στάδιο Τρικάλων Αναβολή λόγω κακού αγωνιστικού χώρου
  • ΑΟ Χανιά – Αιγινιακός 3-2 (8′-76′ Αποστολόπουλος, 73′ Γεωργακόπουλος / 21′ Ζούρκος, 54′ Rangelov)
  • Πανθρακικός – Αγροτικός Αστέρας 0-1 (3΄ Γκέσιος)
  • Καλλιθέα – Αναγέννηση Καρδίτσας 2-2 (18′ Σμυρλής, 76′ Πάτας / 11′ Danquah, 27′ Diatta)
  • Σπάρτη – Παναιγιάλειος 0-0