Γ’ΕΘΝΙΚΗ: Δεύτερο στραβοπάτημα του Πανσερραϊκού (1-1) με νεύρα και εντάσεις κόντρα στην Ελευθερούπολη

Πανσερραϊκος-Ελευθερούπολη-2014-παικτης
Ενταση και αψιμαχίες μετά την περιπετειώδη αποχώρηση του του Αθανασόπουλου με δεύτερη κιτρινη κάρτα

Στραβοπάτησε για δεύτερη συνεχόμενη φορά ο Πανσερραϊκός, αυτή τη φορά εντός έδρας, καθώς έμεινε στο 1-1 με τον Ορφέα Ελευθερούπολης, χάνοντας άλλους δύο πολύτιμους βαθμούς. Μάλιστα το «εργο» επαναλήφθηκε την ομάδα των κόκκινων να προηγείται στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου και τους αντιπάλους να ισοφαρίζουν με την έναρξη του δευτέρου μέρους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε το μεσημέρι του Σαββάτου 1/11 στο Δημοτικό γήπεδο Σερρών με τα «λιοντάρια» στο πρώτο ημίχρονο να εχουν την υπεροχή και να πιέζουν για το γκολ, αλλά να βρίσκουν μπροστά τους τον εκπληκτικό Γιουργούση. Στο 41’ ο Γαϊδαρτζής κατάφερε τελικά με πλασέ να κάνει το 1-0. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Ορφέας ισοφάρισε σε 1-1. Στο 49’ ο Γιαλαμής έκανε τη σέντρα και ο Βοσκόπουλος έπιασε την κεφαλιά για να διώξει, αλλά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Πανσερραϊκος-Ελευθερούπολη-2014
ΜΓΣ Πανσερραϊκός η αρχική ενδεκάδα με τον Ορφέα Ελευθερούπολης

Ο Πανσερραϊκός συνήλθε μετά από ένα 15λεπτο όπου έκανε πολλά λάθη και ξεκίνησε και πάλι να πρεσάρει. Στο 82’ ο Αθανασόπουλος των φιλοξενούμενων δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο ποδοσφαιριστής των φιλοξενούμενων βγήκε και ξαναμπήκε περπατώντας στον αγωνιστικό χώρο καθυστερώντας  να αποχωρήσει από το γήπεδο, με τον επόπτη και το διαιτητή να τον κοιτάνε.  Προκλήθηκε ένταση, καθώς κάτι φέρεται να είπε στον πάγκο των Σερραίων. Αποτελέσματα να εξαγριωθούν οι οπαδοί στην κερκίδα, ο παίκτης να βρεθεί ξαπλωμένος στο γρασίδι και να ακολουθήσει ένταση μεταξύ ποδοσφαιριστών διακοπή του αγώνα για 4’ λεπτά, και τα ΜΑΤ να κάνουν μια …προληπτική σύλληψη φιλάθλου (ο οποίος αφέθηκε ελεύθερος μετά το τέλος του αγώνα)

Πανσερραϊκος-Ελευθερούπολη-2014-γκολ
Ανοίγει το σκορ στο 41 ο Γαϊδαρτζής για τον Πανσερραϊκό

Με την έναρξη του αγώνα  στο 82΄ μετά από σέντρα του Μπονέρη, ο Βοσκόπουλος πιάνει κοντινή κεφαλιά που στέλνει όμως την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Η τελευταία καλή στιγμή για τον Πανσερραϊκό στο 96΄ με νέο σουτ του Τσιμίκα από το ημικύκλιο, όμως ο Γιουργούσης που ήταν σε μεγάλη φόρμα είπε πάλι όχι.

Το ματς σημαδεύτηκε από τις υπερβολικές καθυστερήσεις των φιλοξενούμενων, αφού με το παραμικρό ξάπλωναν στο έδαφος, ενώ από την άλλη ο διαιτητής ανέχθηκε και το σκληρό παιχνίδι τους, αλλά και τις εντάσεις μεταξύ των ποδοσφαιριστών.

Ελευθερούπολη-2014
Ορφέας Ελευθερούπολης

Ένταση υπήρξε και αμέσως μετά το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Φωτιά, ανάμεσα στον προπονητή της Ελευθερούπολης, Δημήτρη Μαγκαφίνη, και υπάλληλο της εταιρείας φύλαξης του γηπέδου, που είχαν φραστικό επεισόδιο, που έληξε όμως γρήγορα.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Κ. Βασιλακάκης): Παλιούρας, Σιάκκας, Βοσκόπουλος, Δ.Τριανταφύλλου, Γαλακτερός (75’ Πλιάγκας), Ρούτσης(69’ Γκόγκας), Τσιμίκας, Κ. Τριανταφύλλου, Περπερίδης, Τάντιτς, Γαϊδαρτζής

ΟΡΦΕΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ (Δ. Μαγκαφίνης): Γιουργούσης, Κεχαγιάς, Τριανταφυλλίδης, Βραμέντζαλης, Τορεζάνι, Τσίτσι (80’ Οτέμπερης), Χιονίδης (46’ Μουρατίδης), Αϊβάζης, Γιαλαμής (78’ Τζορμπατζής), Κερμενίδης, Αθανασόπουλος