Γ’Εθνική: Πανσερραϊκος-Κοκκινόχωμα: Ένα μνημόσυνο, μια νύφη και ένα ματς θρίλερ 3-2 !!! (φωτο/video)

Απίστευτα πράγματα έγιναν στο Δημοτικό γήπεδο των Σερρών το μεσημέρι της Κυριακής 7/12 στο παιχνίδη Πανσερραϊκός-Βυζάντιο Κοκκινώματος στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ’Εθνικης.

Πανσερραϊκός-Κοκκινοχωμα-2014-015Ο κόσμος του Πανσερραϊκού πρώτα αποχαιρέτησε μαζί με την ομάδα έναν από τους πιο αγαπητούς φιλάθλους των Λιονταριών τον Γιάννη Φακη, που έφυγε πρόωρα από τη ζωή. Στη συνέχεια, την είσοδό της στην κερκίδα των «κοκκίνων», έκανε ντυμένη νύφη, μια από τις πιο γνωστές φιλάθλους της ομάδας, λίγη ώρα πριν το γάμο της. Πήρε το νταούλι των φιλάθλων και το χτύπησε με ρυθμό, υπό τις ιαχές των φιλάθλων. Το παιχνίδι από την άλλη, ήταν χιτσκοκικό, καθώς ο Πανσερραϊκός προηγήθηκε με 2-0, στο 11ο μόλις λεπτό, αλλά στη συνέχεια ισοφαρίστηκε με 2-2, έμεινε με 10 παίχτες για μισή ώρα παιχνιδιού, χωρίς τερματοφύλακα μάλιστα. Ο κεντρικός αμυντικός Σιάκκας υπερασπίστηκε στη συνέχεια την εστία, έκανε την απόκρουση της χρονιάς σε τετ α τετ, και ο Πανσερραϊκός πήρε τη νίκη με 3-2 με γκολ που σημείωσε λίγο αργότερα.

Αναλυτικά

Οι παίκτες του Πανσερραϊκου μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 2ο΄λεπτό ο διαιτητής ακυρώνει γκολ του Ρούτση ως επιθετικό φάουλ. Το επιθετικο κρεσέντο συνεχίστηκε και στο 7οο Παπαστεργίου περνάει για τον Ρούτση και αυτός με πλασέ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ για τους «κόκκινους». Ο Πανσερραϊκός συνέχισε να πιέζει ασφυκτικά και στο 11’ ο Γαϊδαρτζής με πλασέ κάνει το 2-0 και μαζί με τους συμπαίκτες του πηγαίνουν προς την κερκίδα των φιλάθλων και αφιερώνουν το γκολ στον πρόωρα χαμένο Γιάννη Φάκη.

Στο  25′, σε κόρνερ που εκτέλεσε ο Μουτεσίδης, ο Γαϊδαρτζής πιάνει καρφωτή κεφαλιά, η μπάλα όμως πηγαίνει πάνω στον τερματοφύλακα του Κοκκινοχώματος Σαμουηλίδη, που την μπλοκάρει.

Στο ημίχρονο ο προπονητής των «λιονταριών» κάνει αλλαγές βγάζοντας τον τερματοφύλακα Παλιούρα και βάζει στη θέση του τον Μπίμπη  και ο Ασλανίδης παίρνει τη θέση του Τάντιτς.

Στο 52′ σε φάουλ του Μαρκόπουλου, η άμυνα των «κοκκίνων» υπέπεσε σε λάθος, που ολοκληρώθηκε με νέο λάθος του Μπίμπη και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Πανσερραϊκού, με το Βυζάντιο να μειώνει σε 2-1.
Στο 56′, σε φάουλ που εκτέλεσε ο Μουτεσίδης, ο Βοσκόπουλος έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 60’ σημειώθηκε η φάση που χαρακτήρισε τον αγώνα καθώς ο Μπίμπης σε έξοδο που πραγματοποίησε, ανέτρεψε τον επιτιθέμενο του Βυζαντίου, ο διαιτητής δείχνει τη «βούλα» του πέναλτι και ταυτόχρονα βγάζει απευθείας κόκκινη καρτα στον τερματοφύλακα του Πανσερραϊκου. Μια αυστηρή ποινή που προκαλεί τις έντονες διαμαρτυρίες των Σερραίων εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου. Ο κεντρικός αμυντικός Γιώργος Σιάκκας παίρνει τη θέση του… τερματοφύλακα καθώς ο Πανσερραϊκός δεν έχει άλλον τερματοφύλακα στον πάγκο. Ο Μαρκόπουλος εκτελεί εύστοχα το πέναλτι για το Βυζάντιο και φέρνει το παιχνίδι στα ίσα 2-2.

Τέσσερα λεπτά αργότερα στο 67’, ο Βλάχος έρχεται τετ α τετ με τον Σιάκκα,  με τον τερματοφύλακα, «εξ ανάγκης», να πέφτει σωτήρια και να αποκρούει με τα πόδια, αποσοβώντας ένα βέβαιο γκολ!
Στο 72′, ο Παπαστεργίου με σουτ μέσα από την περιοχή σκοράρει για τον Πανσερραϊκό βάζοντας τον πάλι μπροστά στο παιχνίδι και χαρίζοντας του τους τρεις βαθμούς της νίκης, ενώ οι παίκτες γινονται ένα κουβάρι από τους πανηγυρισμούς!

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Βασιλακάκης Κ.): Παλιούρας(46′ Μπίμπης), Τριανταφύλλου Δ., Βοσκόπουλος, Σιάκκας, Γαλακτερός, Μουτεσίδης, Τσιμίκας, Ρούτσης, Παπαστεργίου, Τάντιτς(46′ Ασλανίδης – 88΄Γκόγκας), ΓαΪδαρτζής

ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΜΑΤΟΣ(Μουτάκης Δ.): Σουμουλίδης, Κουμπρόγλου(46′ Ταχματζίδης), Καρλόπουλος, Φωτόπουλος, Κεφαλάς, Σπυρίδης (46΄Μαρκόπουλος), Βλάχος, Τσίλογλου, Μουρατίδης(64′ Γεωργαντέλης), Παυλίδης