Γ’Εθνικη: Πρώτη «γκέλα» του Πανσερραϊκού, αλλά παρέμεινε στην κορυφή!

Αλεξανδρούπολη-Πανσερραϊκος-goal_Gogas_n2Την πρώτη «γκέλα» έκανε ο Πανσερραϊκός κόντρα στον Εθνικό Αλεξανδούπολης, αφού ήρθε ισόπαλος με σκορ 1-1. Το παιχνίδι διεξήχθει στα πλαίσια της 4ης αγωνιστική της Football League 2, την Κυριακή 19/10, στις 4.00μμ στο Δημοτικό Γήπεδο “Φώτης Κοσμάς” στην Αλεξανδρούπολη.

Ήταν οι πρώτοι χαμένοι βαθμοί για τα «λιοντάρια» που παρέμειναν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, αλλά έχασαν σημαντική ευκαιρία, να αποσπαστούν από τους διώκτες του.

Αφού στραβοπάτησαν, τόσο ο Αρης στην  Μηχανιώνα, ήρθε ισόπαλος 0-0 με τον Ηρακλή Αμπελοκήπων, οσο και η Καβάλα στην έδρα της 1-1 με τον Απόλλωνα Αρναίας.

Πρώτη καλή στιγμή του αγώνα στο 38′.  Ο Μουτεσίδης εκτέλεσε απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Φυσέκη.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, στο 39’ ο Πανσερραϊκός πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ο Ρούτσης σέντραρε, η μπάλα βρήκε το χέρι του Τορομανιδη και ο Μηλιάδης καταλόγισε πέναλτι . Ο Γκόγκας το εκτέλεσε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 0-1.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 51 κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδια στα ίσια.

Ο Φλώρος εκτέλεσε φάουλ, ο Καμπιώτης πήδηξε ψηλότερα από όλους  και με καρφωτή κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Στο επόμενο διάστημα, η απόδοση των δύο ομάδων έπεσε. Εξαίρεση αποτελεί το τελευταίο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να πιέζουν για ένα γκολ. Σημαντικότερη στιγμή στο 89 με τον Αγελλακάκη να μπαίνει στην περιοχή, να πλασάρει αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.

Το αποτέλεσμα σε γενικές γραμμές κρίνεται δίκαιο, αλλά αν μια ομάδα έπρεπε να φύγει νικήτρια, θα ήταν ο Εθνικός.

Η ομάδα των «κοκκίνων» είχε στο πλευρό της πάλι τους φιλάθλους που με πρωτοστάτη τον συνδεσμο φιλάθλων του Che Guevara club, ο οποίος είχε ναυλώσει λεωφορείο, για την μεταφορά των φίλων της ομάδας.

Βοηθοί: Αηνάλης, Κούλα (Μακεδονίας)

Στα υπόλοιπα παιχνίδια ο Καμπανιακός επικράτησε εύκολα 3-0 του Άρη Ακροποτάμου., ο Εθνικος Αγιονερίου  2-0 της Δόξας Δράμας.

Τέλος, ισόπαλα με σκορ 1-1 έληξαν οι αναμετρήσεις  Καστοριάς – Αναγέννηση  Γιαννιτσών, Ορφέας Ελευθερούπολης- Βυζάντιο Κοκκινοχώματος και Έβρος Σουφλίου- Θύελλα Φιλώτα.