Για πρώτη φορά Κυπελλούχος ΕΠΣ Σερρών ομάδα της Β’ Κατηγορίας

Απολλων_Παραλιμνίου_2013Ο Απόλλων Παραλιμνίου, στον Τελικό Κυπέλλου που διεξήχθη στο Δημοτικό Γήπεδο Ηράκλειας την Τετάρτη 27/3, επιβλήθηκε με 2-1, στην παράταση, του Ολυμπιακού Ροδόπολης, αν και ομάδα Β΄ κατηγορίας, σε ένα παιχνίδι που έσπασε καρδιές με την εξέλιξη του και από το οποίο δεν έλειψε η ένταση ιδίως στην αποβολή του Φώτη Σαμουηλίδη, δυο λεπτά πριν την ολοκλήρωση και της παράτασης και η αμφισβήτηση προς την Διαιτητική τετράδα. Για πρώτη φορά ομάδα Β’ Κατηγορίας της ΕΠΣ Σερρών στέφεται Κυπελλούχος. Θα πρέπει να τονίσουμε ότι ο Απόλλων Παραλιμνίου στο πρωτάθλημα της Β’ ΕΠΣ Σερρών είναι αήττητος  και σε 24 αγώνες έχει 24… νίκες!!! Με την επίθεση του να έχει σημειώσει 123 γκολ, ενώ η άμυνά του έχει δεχθεί μόλις 12!

Προηγήθηκε στο 73’ ο Ολυμπιακός Ροδόπολης όταν σουτ του Κουβέλογλου μέσα από την περιοχή κατέληξε στα δίχτυα του Καστανιώτη. Το Παραλίμνιο στην συνέχεια πίεσε για να φτάσει στην ισοφάριση στο 90’ με πέναλτι που κέρδισε ο Τσούλχας (ανατροπή από τον Παπαδόπουλο) κι εύστοχη εκτέλεση από τον Μεσέρδη.

Η τελευταία πράξη παίχτηκε στην παράταση όταν στο 114’  ο Γιάννης Τζαμπάζης εκτέλεσε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή και με αριστοτεχνικό χτύπημα πέρασε την μπάλα πάνω από το τείχος και την έστειλε στο δεξί γάμα της εστίας του Πεχλιβανίδη

Ο άστατος καιρός που επικρατούσε καθώς και η διεξαγωγή την ίδια μέρα της εμβόλιμης αγωνιστικής της Football League (στην οποία ο Πανσερραϊκός αγωνιζόταν στο Δημοτικό γήπεδο Σερρών) είχε ως αποτέλεσμα να παρακολουθήσουν το παιχνίδι περίπου 600 φίλαθλοι.

Η φάση που πυροδότησε όμως την μεγάλη ένταση του αγώνα έγινε δυο λεπτά μετά το γκολ του Τζαμπάζη, με πρωταγωνιστή τον Σαμουηλίδη, (φέρεται να είπε κάτι στον τέταρτο διαιτητή, ο οποίος το ανέφερε στον διαιτητή και η κίτρινη κάρτα που αντίκρισε ήταν η δεύτερη και αποβολή). Αυτό έφερε πολλή ένταση στον αγωνιστικό χώρο και στην κερκίδα. Οι ψυχραιμότεροι όμως επενέβησαν και ο τελικός ολοκληρώθηκε μετά από τετράλεπτη διακοπή.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΡΟΔΟΠΟΛΗΣ(Κώστας Ασλανίδης): Πεχλιβανίδης, Σπανίδης, Θωμαΐδης(56΄ Παπδόπουλος Παν.), Δεβετζής, Μουρουδής, Εμμανουηλίδης, Ζαγκότας, Κουβελόγλου Γ., Σαμουηλίδης, Τάσσιος, Γροσιάνης(65΄ Κουβελόγλου Μαυρ.)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ(Δημήτρης Κεραμάρης): Καστανιώτης, Λιάρας, Αβραμίδης, Παπαδόπουλος(52΄ Σκαπής), Ταρπινίδης, Τυχάλας(46΄ Τάκας), Τσουλχάς, Μεσέρδης Θόδ., Τζαμπάζης, Μεσέρδης Χρ., Κουκούτσης(76΄ Σαλμάς)