Λευκή ισοπαλία παραχώρησε ο Γάζωρος στον Ολυμπιακό Βόλου

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι ο Εθνικός Γαζώρου παραχώρησε ισοπαλία χωρίς τέρματα στον Ολυμπιακό Βόλου στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής της Football League.

Οι γηπεδούχοι μετά από τέσσερις συνεχόμενες νίκες, διατήρησαν για πέμπτο διαδοχικό παιχνίδι ανέπαφη την εστία τους, ωστόσο αυτό δεν στάθηκε αρκετό για να τους δώσει και τη νίκη. Για τον Ολυμπιακό Βόλου ήταν το τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι με ισοπαλία. Η ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου με βασικό όπλο την άμυνά της, απέσπασε ακόμα μία σημαντική ισοπαλία από τον πρωτοπόρο Γάζωρο.

Παρουσία 800 και πλέον  φιλάθλων, οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι πιέζοντας από την αρχή για να φτάσουν στην αντίπαλη εστία. Αλεξάντροβιτς και Κοσμίδης επιχείρησαν σουτ στα πρώτα λεπτά του αγώνα χωρίς τύχη όμως, καθώς του πρώτου μπλόκαρε ο Γκίτκος και του δεύτερου έφυγε άουτ. Πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό βόλου στο 15ο λεπτό, όταν ο Ανιέτε εκτέλεσε φάουλ ο Πινδώνης έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα βρήκε στην άμυνα του Εθνικού Γαζώρου, παραχωρώντας κόρνες στους αντιπάλους.

Στο 31΄ ο Σαββίδης προσπάθησε να απειλήσει με ένα μακρινό, δυνατό, σουτ, το οποίο έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο συνεχίστηκε το πρώτο ημίχρονο με χαρακτηριστικό τα σκληρά μαρκαρίσματα από τους παίκτες του Ολυμπιακού Βόλου.

Λίγα λεπτά  μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, Ο Εθνικός Γαζώρου είχε ευκαιρία να ανοίξει το σκόρ στο 60΄ μετά από σέντρα του Νύρλα ο Γκόγκας δεν κατάφερε να σκοράρει από κοντά, καθώς η μπάλα βρήκε στα πόδια του τερματοφύλακα και έφυγε άουτ.  Ακόμη μια καλή στιγμή για τον Εθνικό Γαζώρου στο 73΄ με το Αλεξάντροβιτς να σουτάρει από μακριά και να μπλοκάρει ο Γκίτκος.

Ο Εθνικός Γαζώρου  συνέχισε να πιέζει και να προσπαθεί  να φτάσει στο τέρμα της αντίπαλης  ομάδας, χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει και το παιχνίδι να λήξει 0-0.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΑΖΩΡΟΥ: (Παναγιώτης Διλμπέρης) Αποστολίδης, Κοσμίδης (90΄ Γαλακτερός), Νύρλας, Κουκόλης, Καπίας, Σαββίδης, Αλεξάντροβιτς (78΄ Χαριτίδης), Γεωργιάδης, Μπεκιάρης (36΄ Ναλμπάντης), Κωνσταντινίδης, Γκόγκας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  ΒΟΛΟΥ: (Σούλης Παπαδόπουλος) Γκίτκος, Κατσιαρός, Γένγκα, Ανιέτε (58΄ Ογιαρμπίντε), Παλαιολόγος, Πινδώνης, Πέτροφ, Κόλεφ (72΄ Γαλάνης), Στουρνάρας, Μπολάτι (90΄ Τσιάτσιος), Γκότοβος.

Κίτρινες  Κάρτες: Κατσιαρός, Νύρλας, Πινδώνης, Κουκόλης, Γεωργιάδης