Ικαροι: Δύο τρίποντα σε «νεκρό» χρόνο και η ανοχή των διαιτητών, έδωσαν τη νίκη στο Ανατόλια (96 φωτος)

Τη δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα γνώρισε η ανδρική ομάδα μπάσκετ των Ικάρων που έχασε στην έδρα της με 70-73 από το Ανατόλια το απόγευμα της Κυριακής 11/11 για την 5ηαγωνιστική της βορείου ομίλου της Β’ Εθνικής.

Τα τρίποντα και οι διαμαρτυρίες του Ανατόλια

Δύο τρίποντα σε «νεκρό» χρόνο ήταν αυτά που έκαναν την διαφορά στο παιχνίδι (το πρώτο στο τέλος του α’ ημιχρόνου και το δεύτερο στο 30’) συν την ανοχή των διαιτητών στις συνεχείς διαμαρτυρίες τόσο του πάγκου, όσο και των παικτών του Ανατόλια. Σε κάθε ανάπαυλα του παιχνιδιού πολιορκούσαν τους διαιτητές (περισσότερο τον Παπανικολάου) με τις διαμαρτυρίες τους οι οποίοι τους ανέχονταν (έδωσαν μια τεχνική ποινή στον πάγκο και μια σε παίτη, τις οποίες «ισοφάρισαν» με αντίστοιχες στους Ικάρους για πολύ μικρότερης έντασης διαμαρτυρία).

Νεανική ομάδα απέναντι στην εμπειρία

Η νεανική ομάδα του Κώστα Σίσκου προσπάθησε να ανταγωνιστεί μια πιο έμπειρη ομάδα, όπως είναι φέτος το κολέγιο Ανατολία (σ.σ. η οποία αγωνίστηκε παθιασμένα και σε κάποιες φορές σκληρά, υπο την ανοχή των διαιτητών, αποκορύφωμα το… «τζαρτζάρισμα»!!! στον αέρα του Δαλαγκόζη, ο οποίος «έσκασε» στο παρκέ του ΔΑΚ με τους διαιτητές να… σηκώνουν τους ώμους δίνοντας απλό φάουλ)  άλλα δεν τα κατάφερε.

Επέβαλε τον ρυθμό της για ένα ημίχρονο, κράτησε χαμηλά το σκορ, όχι όμως και τα τρίποντα των φιλοξενούμενων, που πλήγωσαν ξανά τους Σερραίους, και με την «προστασία» της διαιτησίας στα κρίσιμα σημεία ήρθε η ήττα στο τέλος του αγώνα.

Κι όμως μπορούσε

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι Ίκαροι πλησίασαν πολύ  κοντά στη νίκη αφού με ένα καλάθι του Γιάννη Κακιούζη κι ένα τρίποντο από τον νεοεισερχόμενο, στο παιχνίδι, Γρηγόρη Κάτο ο αγώνας πήγε στο 68-70 και στο 70-73 αλλά στην επαναφορά και 5,2’’ πριν το φινάλε, η κακή συνεννόηση Κακιούζη-Θολιώτη και η έξυπνη αντίδραση των παικτών του Ανατόλια  που παρενέβησαν και έκλεψαν την μπάλα μην αφήνοντας να εκδηλωθεί η τελευταία επίθεση των Σερραίων έκαναν τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίσουν την τέταρτη φετινή τους νίκη.

Ατυχία με Σιδερίδη

Μελανό σημείο του αγώνα ήταν ο τραυματισμός του Μπάμπη Σιδερίδη στο μεγάλο δάχτυλο του αριστερού ποδιού του (οδηγήθηκε στο Νοσοκομείο Σερρών).