Ίκαροι: Η 5η συνεχόμενη ήττα τους φέρνει σε δύσκολη θέση, αλλά… (111 φώτος)

Το 2019 βρήκε τους Ικάρους εκεί που άφησαν το 2018… με ήττα. Αυτή τη φορά ήταν το Στρατώνι που πήρε άξια τη νίκη μέσα στο ΔΑΚ, το απόγευμα της Κυριακής 13/1, αναγκάζοντας τους Ικάρους στην 5η συνεχόμενη ήττα τους.

Το … πρώτο κακό για την ομάδα του Κώστα Σίσκου είναι ότι οι ήττες προέρχονται από ομάδες που βρίσκονταν χαμηλότερα από αυτούς βαθμολογικά (Στρατώνι, Χαλκηδόνα, Λαμία, Φάρσαλα) έτσι η σερραϊκή ομάδα «βυθίστηκε» στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα.

Το …δεύτερο κακό για τους Ικάρους είναι ότι οι φιλοξενούμενες ομάδες έρχονται πλέον με την .. προσδοκία και ψυχολογία της νίκης στις Σέρρες.

1ο δεκάλεπτο

Στο σημερινό παιχνίδι το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθουν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να πηγαίνουν καλάθι-καλάθι το σκορ με την περίοδο να λήγει έχοντας οι Ικαροι βραχεία κεφαλή 20-17.

2ο δεκάλεπτο

Στο 2ο  δεκάλεπτο οι παίκτες του Στρατωνίου ήταν εκνευριστικά εύστοχοι από μέση και μακρινή απόσταση, επέβαλαν τον ρυθμό τους και σε συνδυασμό με τον εκνευρισμό που προκάλεσαν κάποια σφυρίγματα των διαιτητών στους παίκτες και τον πάγκο των Ικάρων, ξέφυγαν στο σκορ και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το ταμπλό στο γήπεδο να γράφει 33-44.

3ο δεκάλεπτο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους Ικάρους να μπαίνουν στο παρκέ με άλλον αέρα και με την συνδρομή και της κερκίδας φάνηκε να βρίσκουν έναν ρυθμό κλείνοντας την ψαλίδα στο σκορ,  αρχικά στο -6 (48-52) και στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου στους -3 (56-59).

4ο δεκάλεπτο

Το 4ο δεκάλεπτο ξεκίνησε … ιδανικά με τους παίκτες του Κώστα Σίσκου να φέρνουν το παιχνίδι στον πόντο (58-59), αλλά οι παίκτες του Μύθου είχαν … άλλη άποψη και εκμεταλλευόμενοι τις διαδοχικές άστοχες επιθέσεις των Ικάρων έκαναν ένα σερί 0-10 και ξαναπήγαν τη διαφορά στο -11 (58-69) στο 6’:23’’ πριν τη λήξη του παιχνιδιού.

Οι «κυανοκίτρινοι» έκαναν μια τελευταία προσπάθεια να ξαναμπουν στο παιχνίδι μειώνοντας σε 64-69 στο 3’:27’’, όμως δεν είχαν συνέχεια κι έτσι η ομάδα τους Στρατωνίου έφυγε από το ΔΑΚ Σερρών με το ροζ φύλο αγώνα να γράφει το τελικό 67-77.

Εν κατακλείδι …

Η ομάδα των Ικάρων θα πρέπει να αποβάλει επιτέλους το άγχος που την διακατέχει καθώς ακολουθούν δύο  παιχνίδια εκτός έδρα με Φίλιππο Βέροιας (την ερχόμενη Τετάρτη 16/1) και την Γέφυρα (20/1). Χρόνος υπάρχει ακόμη για την αποφυγή της όποιας …περιπέτειας, αφού το πρωτάθλημα του ομίλου έχει γίνει… ροντέο!

Θολιώτης (11π, 1τ) και Φώτογλου (13π, 1τ) ήταν οι δύο παίκτες που κράτησαν τους Ικάρους στο παιχνίδι, σήμερα, αφού ο Κακιούζης δεν ήταν στην μέρα του (8 πόντους) (αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ)

Είχαμε πολλές διαμαρτυρίες από τον πάγκο των Ικάρων προς τη διαιτησία, υπερβολικές κατά την προσωπική μας άποψη (σ.σ. άλλοι διαιτητές σε προηγούμενα παιχνίδια είχαν σφυρίξει πολύ-πολύ χειρότερα χωρίς να υπάρχει ανάλογη αντίδραση)

Διαιτητές: Τζίμα – Αγραφιώτης

Τα Δεκάλεπτα: 20-17, 33-44, 56-59, 67-77

Ίκαροι Σερρών (Σίσκος) Καραμπέκης 13, Φώτογλου 13(1), Θολιώτης 11(1), Γεωργιανός 8(1), Κακιούζης 8, Σιδερίδης 5(1), Γκούτζιας 5, Παπαδόπουλος 5, Δαλαγκόζης 4, Δημάδης, Κάτος, Κουτσοκώστας

Στρατώνι (Μύθου) Μπουρδάνος 20(3), Δασκαλόπουλος 18(1), Μπέγος 14(1), Φιλιάτης 9(1), Πολιτόπουλος 8(1), Σιδηροηλιάς 5, Δοξάκης 2, Κολοκοτρώνης 1, Δημητρακάς, Κόκκος, Κοτζαγιάννης