Ικαροι Σερρών: Τα … «κατάφεραν» και «αυτοκτόνησαν» για… δεύτερη φορά!!!

Ηττα στην εκπνοή του παιχνιδιού

Αν δεν μπορείς στην έδρα σου να κερδίζεις τους «συνυποψηφίους» για υποβιβασμό (Φιλαθλητικό, Φίλιππο Βεροίας), τότε μόνο στη τύχη εναποθέτεις τις ελπίδες σου και πάντως όχι στον …προπονητή και τους παίκτες.

Η «μετακόμιση» στο κλειστό της Ομόνοιας, από την «φυσική» έδρα του κλειστού των Αγίων Αναργύρων, δεν αποδείχθηκε ικανή (από μόνη της) να πάρουν το «ροζ» φύλλο αγώνα οι Ικαροι, κόντρα στον Φίλιππο Βεροίας, το απόγευμα του Σαββάτου 15/3. Οι φίλαθλοι και φίλοι της ομάδας (περίπου 200) έκαναν το χρέος τους και γέμισαν ασφυκτικά το κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας, σε αντίθεση με τους παίκτες και τον προπονητή, που απέδειξαν ακόμη μια φορά, ότι είναι καλύτεροι στα λόγια, παρά στο παιχνίδι (εκτός αν τόσο μπορούν, οπότε… )

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Φίλιππος Βέροιας απέκτησε αρχικά ένα προβάδισμα πέντε πόντων, οι Ίκαροι αντέδρασαν παίζοντας καλή αμυντική και με ένα καλάθι του Μποχωρίδη στην εκπνοή του δεκαλέπτου, ισοφάρισαν σε 17-17

Στην αρχή του 2ου δεκαλέπτου υπήρχε συνεχή εναλλαγή στο σκορ ώσπου ήρθε ένας μικροτραυματισμός του Ακεψιμαϊδη, που έβγαλε τον Φίλιππο από τον ρυθμό του αγώνα, το εκμεταλλεύτηκαν οι Ίκαροι  και κάνοντας ένα σερί 7-2 πέρασαν μπροστά στο σκορ με τον εκτελεστή τον Μποχωρίδη (32-30). Στο τελευταίο λεπτό με καλάθι και φάουλ ο Κουτίνας έκανε το (35-32), όμως οι Βεροιώτες δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με τρίποντο του Κούρτη στην εκπνοή, ισοφάρισαν σε 35-35.

Στο 3ο δεκάλεπτο η Βέροια με «εκτελεστές» τους Κιτσούλη και Ακεψιμαϊδη, πήρε ένα προβάδισμα τριών πόντων,  αλλά οι Ικαροι «απάντησαν»  με καλάθια των Συμεωνίδη, Δήμα και Σταμπούλη δίνοντας προβάδισμα τριών πόντων (59-56), στο τέλος της 3ης περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ήταν η ώρα των ελεύθερων βολών, καθώς οι δύο ομάδες χρεώθηκαν πολύ νωρίς με πέντε φάουλ. 6’ λεπτά πριν το τέλος του αγώνα χρεώθηκε το πέμπτο φάουλ ο Μποχωρίδης, και αποχώρησε δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα της Βέροιας να ξεφύγει με 4 πόντους. Οι Ικαροι παρόλο που δεν σταθηκαν ιδιαίτερα εύστοχοι στις ελεύθερες βολές που τους δόθηκαν, κατάφεραν να ισοφαρίσουν 65-65 (χάνοντας 3 στις 7). Στο 1:37΄΄ πριν το τέλος του αγώνα, αποβλήθηκε και ο Σταμπουλής, όμως «βγάζοντας» δύο καλές άμυνες και μία εύστοχη βολή του Δήμα, έκανε το σκορ 70-69 για τους Ικάρους. Τα τελευταία δευτερόλεπτα οι παίκτες του Νίκου Οικονόμου κάνοντας τέσσερεις λάθος επιθέσεις ουσιαστικά «αυτοκτόνησαν» αφού η Βέροια δεν άφησε τα λάθη ανεκμετάλλευτα και με καλάθι του Μπρόζου μπήκαν μπροστά στο σκορ με 71-70, ενώ ο Κιτσούλης με μία βολή «έγραψε» το τελικό 70-72 χαρίζοντας στον Φίλιππο τη νίκη και την παραμονή στην Α2, και τους Ικάρους στα «τάρταρα».

Η ήττα και του Φιλαθλητικού δεν αλλάζει τίποτα (περα από την δεύτερη χαμένη ευκαιρία να τον «πιάσουν» βαθμολογικά) για τους Ικάρους.

Την επόμενη αγωνιστική οι Ικαροι θα έρθουν αντιμέτωποι με την πρωτη του βαθμολογικού πίνακα ΑΕΚ και θα πάνε όπως και με τον Ηρακλή για το «θαύμα» στη Νέα Φιλαδέλφεια. Όμως θαύματα δεν γίνονται κάθε φορά

Τα άλλα παιχνίδια

Ανεβάζοντας ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ κατάφερε να επιβληθεί στην Τρίπολη του Αρκαδικού με 76-61. “Ανενόχλητος” στη δεύτερη θέση παρέμεινε ο Κόροιβος, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στον Φιλαθλητικό με 72-55.

Η Καβάλα συνεχίζει όμως να κυνηγά τη δεύτερη θέση, μετά και το “διπλό” στο Ψυχικό με 77-70. Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής:

Ικαροι Σερρών – Φίλιππος Βέροιας  70-72
Αρκαδικός – ΑΕΚ  61-76
Ερμής Λαγκαδά – ΟΦΗ   83-78
Αγία Παρασκευή – Παγκράτι   84-88
Ψυχικό – Καβάλα   70-77
Λαύριο – Ηρακλής   62-68
Κόροιβος Αμαλιάδας – Φιλαθλητικός   72-55

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 70-72