Καιρός ο δήμος Σερρών να αποκαταστήσει τη μνήμη Θεόδωρου ΚΑΝΤΑ

Καιρός ο δήμος Σερρών να αποκαταστήσει τη μνήμη Θεόδωρου ΚΑΝΤΑ

Δημαρχείο Σερρών-2014Μια τεκμηριωμένη πρόταση από τον εκπαιδευτικό πλην όμως δραστήριο ιστοριοδίφη και ευαισθητοποιημένο πολιτικά και κοινωνικά κ. Βασίλη Γιαννογλούδη, έφτασε στα χέρια του Δημάρχου Πέτρου Αγγελίδη καθώς και του Προέδρου του Δημοτικού Συμβουλίου Βασίλη Παπαβασιλείου, σχετικά με την ορθή αποκατάσταση της ιστορίας, όπως αυτή αποτυπώνεται στον πίνακα διατελεσάντων Δημάρχων που βρίσκεται επι του διαδρόμου του 1ου ορόφου ακριβώς απέναντι από το κλιμακοστάσιο.

Η αίτηση – πρόταση του κ Γιαννογλούδη αφορά το χρονικό διάστημα από 30-9-1944  έως  22-3-1945, κατά το οποίο στις δημοτικές εκλογές της 29ης Σεπτεμβρίου 1944, δεκαπέντε μέρες μετά την απελευθέρωση της πόλης από τους Βούλγαρους συμμάχους των Γερμανών, είχε εκλεγεί Δήμαρχος ο Θεόδωρος Καντάς, αλλα το όνομά του, λόγω ακροδεξιών μετεμφυλιακών αντιλήψεων, δεν ανεγράφη στον σχετικό μαρμάρινο πίνακα, όπως η ιστορική αλήθεια επιτάσσει.

ΠΙΝΑΚΑΣ
ΔΗΜΑΡΧΩΝ ΠΟΛΕΩΣ ΣΕΡΡΩΝ
ΑΠΟ ΤΗΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕΩΣ 29ης Ιουνίου 1913
 

α/α ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΔΗΜΑΡΧΟΥ   ΘΗΤΕΙΑ
ΑΠΟ
ΘΗΤΕΙΑ1
ΕΩΣ
1 ΜΠΕΗΣ ΑΚΗΛ ΜΟΥΣΤΑΦΑ
1913 1919
2 ΣΓΟΥΡΟΣ ΞΕΝΟΦΩΝ 1919 1920
3 ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1920 1922
4 ΤΙΚΟΠΟΥΛΟΣ ΕΠΑΜΕΙΝΩΝΔΑΣ
1922 1934
5 ΜΕΝΥΧΤΑΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ
1934 3 μήνες
6 ΧΑΤΖΗΔΗΜΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 26-7-1934 8-8-1934
7 ΜΟΣΧΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 8-8-1934 31-12-1936
8 ΜΟΣΧΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1-1-1937 5-1-1941
9 ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
6-1-1941 10-4-1941
10 ΜΗΤΑΚΙΔΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
23-3-1945 5-4-1945
11 ΧΑΤΖΗΙΑΚΩΒΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 6-4-1945 3-6-1945
12 ΜΟΣΧΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 4-6-1945 29-8-1945
13 ΜΗΤΑΚΙΔΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
30-8-1945 18-1-1946
14 ΧΑΤΖΗΙΑΚΩΒΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 19-1-1946 12-6-1946
15 ΠΑΠΑΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
13-6-1946 29-9-1949
16 ΧΑΤΖΗΙΑΚΩΒΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 30-9-1949 4-8-1950
17 ΛΟΓΟΘΕΤΗΣ Λ
5-8-1950 16-12-1950
18 ΧΑΤΖΗΙΑΚΩΒΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 17-12-1950 25-12-1950
19 ΛΕΙΒΑΔΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
26-12-1950 31-4-1951
20 ΧΟΡΤΑΡΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
1-5-1951 16-5-1951
21 ΣΑΒΒΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ
17-5-1951 2-11-1952
22 ΧΑΤΖΗΔΗΜΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ 3-11-1952 21-1-1955
23 ΧΑΤΖΗΙΑΚΩΒΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 22-1-1955 23-5-1959
24 ΣΤΑΥΡΙΔΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ
24-5-1959 22-12-1962
25 ΜΟΥΤΑΦΤΣΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 23-12-1962 22-8-1964
26 ΑΝΔΡΕΟΥ ΑΝΔΡΕΑΣ 23-8-1964 20-7-1967
27 ΜΠΕΣΙΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
21-7-1967 22-8-1967
28 ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 23-8-1967 20-7-1969
29 ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
21-7-1969 17-9-1974
30 ΚΑΣΙΩΛΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 23-9-1974 31-5-1975
31 ΑΝΔΡΕΟΥ ΑΝΔΡΕΑΣ 1-6-1975 31-12-1982
32 ΑΝΔΡΕΟΥ ΑΝΔΡΕΑΣ 1-1-1979 31-12-1982
33 ΓΕΩΡΓΟΥΛΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1-1-1983 31-12-1986
34 ΑΝΔΡΕΟΥ ΑΝΔΡΕΑΣ 1-1-1987 31-12-1990
35 ΜΗΤΛΙΑΓΚΑΣ ΖΗΣΗΣ 1-1-1991 31-12-1994
36 ΒΛΑΧΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1-1-1995 31-12-1998
37 ΜΗΤΛΙΑΓΚΑΣ ΖΗΣΗΣ 1-1-1999 31-12-2002
38 ΜΩΥΣΙΑΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
1-1-2003 31-12-2006
39 ΒΛΑΧΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1-1-2007 31-12-2010
 40 ΑΓΓΕΛΙΔΗΣ ΠΕΤΡΟΣ  1-1-2011

Καιρός λοιπόν να κλείσουν όλες οι ανοιχτές πληγές του παρελθόντος, να αποκατασταθεί η αλήθεια, όποτε και όπου αποσιωπήθηκε και να γίνει όμως κτήμα ψυχής όλων των πολιτών, ηγεσιών, φυσικά και της εκκλησίας, πως η ιστορία είναι μία και είναι ανεξίτηλη, είτε μας αρέσει, είτε όχι.

Το πλήρες κείμενο της πρότασης του κ Γιαννογλούδη έχει ως ακολούθως:

Σέρρες 2/2/2015
Προς : κ.κ. Πέτρο Αγγελίδη
Δήμαρχο Σερρών
και Βασίλειο Παπαβασιλείου
Πρόεδρο Δημοτικού Συμβουλίου Σερρών

ΑΙΤΗΣΗ – ΠΡΟΤΑΣΗ
ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΣ ΤΟΥ ΔΗΜΑΡΧΟΥ ΣΕΡΡΩΝ ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΚΑΝΤΑ
ΚΑΙ ΑΝΑΓΡΑΦΗΣ ΤΟΥ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΔΗΜΑΡΧΩΝ
ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΣΕΡΡΩΝ

Συνημμένα: 1) Προκήρυξη Δημοτικών εκλογών Σερρών, από το βιβλίο του Β. Τζανακάρη,  Εικονογραφημένη Ιστορία των Σερρών, τομ. Β΄, Σέρρας 1995, σ. 406.
2) Πίνακας Δημάρχων Σερρών, από το βιβλίο του Γ. Καφταντζή, Ιστορία της πόλεως Σερρών και της Περιφέρειας της, τομ. 3ος, Θεσσαλονίκη 1996, σ. 439.

Κε Δήμαρχε,

Με την απελευθέρωση των Σερρών από τους Βουλγάρους στις 14-9-1944, ακολούθησαν την Παρασκευή 29-9-1944 δημοτικές εκλογές, στις οποίες υποψήφιοι για τη θέση του Δημάρχου Σερραίων ήσαν οι: 1) Θεόδωρος Δ. Καντάς και 2) Κωνσταντίνος Αλ. Φωκάς. (Συνημμένο 1)
Από τις εκλογές αυτές εκλέχθηκε Δήμαρχος Σερραίων ο Θεόδωρος Δ. Καντάς. Κατά τη διάρκεια της σύντομης Δημαρχίας του ασχολήθηκε με την ανασυγκρότηση των διοικητικών δομών και υπηρεσιών της Δημαρχίας (Κτηνιατρική, Συντήρησης Υδραυλικών Έργων, Εθν. Πολιτοφυλακής, Πυροσβεστική, Σφαγεία,) του ερειπωμένου παραγωγικού συστήματος της πόλης ( Λιγνιτωρυχεία, Εργοστάσιο τσιγάρων Τζίμου και Υδροηλεκτρική Εταιρεία Νάσιουτζικ), της αξιοποίησης των εγκαταλελειμμένων σπιτιών, καπνομάγαζων, Εβραϊκών καταστημάτων, της λειτουργίας των σχολείων της πόλης με εκπαιδευτικό προσωπικό καθώς και της λειτουργίας του τότε ονομαζόμενου Λαϊκού Νοσοκομείου.
Όπως είναι γνωστό ακολούθησαν τα Δεκεμβριανά γεγονότα (ανάμεσα στις κυβερνητικές δυνάμεις του Γ. Παπανδρέου και το ΕΑΜ) κυρίως στην Αθήνα και τον Πειραιά, τα οποία κατέληξαν στη γνωστή συνθήκη της Βάρκιζας, που υπογράφτηκε στις 12-2-1945. Ο Θ. Καντάς παρέμεινε στη θέση του Δημάρχου μέχρι της 22-3-1945, οπότε αυτή την ημέρα καλείται από το Νομάρχη, της  Κυβέρνησης Πλαστήρα, Στέφανο Νίκογλου, να παραδώσει την Δημαρχία στο Αθανάσιο Μητακίδη. Τέλος επειδή πήρε μέρος στα Δεκεμβριανά γεγονότα με τις δυνάμεις του ΕΑΜ, διώχτηκε και απολύθηκε από την Κυβέρνηση το 1947. Μεσούντος του εμφυλίου πολέμου με τον αναγκαστικό νόμο υπ’ αριθ. 509/27-12-1947, Περί μέτρων ασφαλείας του Κράτους, του πολιτεύματος, του κοινωνικού καθεστώτος και προστασίας των ελευθεριών των πολιτών, απαγορεύτηκε η λειτουργία του ΕΑΜ και επιβλήθηκε η διάλυση του. Με την ίδια λογική, οι θητείες των δημάρχων της περιόδου Οκτωβρίου 1944 έως Μαρτίου 1945 δεν αναγνωρίσθηκαν από τις επόμενες Κυβερνητικές και Δημαρχιακές Αρχές.
Πρόσφατα ο Δήμος Σερρών έκανε ένα σημαντικό βήμα αναγνωρίζοντας την προσφορά του Θ. Καντά στην πόλη μας δίνοντας το όνομα του σε δρόμο των νέων συνοικιών της περιοχής Σιγής (διπλανή φωτογραφία).

Σε συνέχεια της αναγνώρισης του Δημάρχου Θ. Καντά και παίρνοντας υπόψη τον πίνακα των Σερραίων Δημάρχων που είναι δημοσιευμένος στο βιβλίο του ιστορικού μας Γ. Καφταντζή, Ιστορία της πόλεως Σερρών και της Περιφέρειας της, τόμ. 3ος  (όπως φαίνεται στο Συνημμένο 2)

Αιτούμαι και Προτείνω
να συμπεριληφθεί το όνομα του στον πίνακα Δημάρχων του Δήμου Σερρών ως εξής:

ΚΑΝΤΑΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ       30-9-1944  έως  22-3-1945

 

Ο Αιτών – Προτείνων
Βασίλειος Γιαννογλούδης
Καθηγητής 4ου Λυκείου Σερρών
Αντιπρόεδρος Ε.Μ.Ε.Ι.Σ.

Υ.Γ. Στο συνημμένο 2, ο Γ. Καφταντζής προτείνει αρχική ημερομηνία της θητείας του Δημάρχου Θ. Καντά την 28-9-1944, όμως επειδή οι εκλογές διεξήχθησαν την Παρασκευή 29-9-1944, νομίζω ότι η σωστή ημερομηνία θα πρέπει να είναι η 30-9-1944.