Καλλιθέα-Πανσερραϊκός 1-1: Με ήρωα τον Φουρτάδο, απέδρασαν τα λιοντάρια από το Μπραχάμι με γκολ στο 93’

Με πέναλτι στο 90' ο Πανσερραϊκός κατάφερε να... κλέψει τον βαθμό (1-1) από την Καλλιθέα. Με δέκα τέλειωσαν το ματς οι δύο ομάδες, ένταση μετά την ολοκλήρωση του αγώνα

Καλλιθέα-Πανσερραϊκός 1-1:  Με ήρωα τον Φουρτάδο, απέδρασαν τα λιοντάρια  από το Μπραχάμι με γκολ στο 93’

Στο Δημοτικό Γήπεδο Αγίου Δημητρίου στο Μπραχάμι το απόγευμα της Δευτέρας (19/1) στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής της Football League διεξήχθει το παιχνίδι Καλλιθέα-Πανσερραϊκός.

Σε ένα ματς με κακό ρυθμό και χωρίς πολλές ευκαιρίες, αλλά με δραματικό φινάλε Καλλιθέα και Πανσερραϊκός έμειναν στο 1-1 με τα «λιοντάρια» να έχουν ως ήρωα τους τον Φουρτάδο που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι στο 93′ (τρίτο συνεχόμενο γκολ στα τρια παιχνίδια που έχει παίξει ο Πανσερραϊκός).

Οι παίκτες της Καλλιθέας ήταν αυτοί που είχαν τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά, χωρίς όμως να μπορούν να δημιουργήσουν κάτι αξιόλογο. Παρόλα αυτά, η μοναδική φάση του πρώτου μέρους, αποζημίωσε όσους παρακολουθούσαν το παιχνίδι, αφού ο Φράγκος με σουτ από τα 30 μέτρα σημάδεψε το δοκάρι, με την μπάλα να μη του κάνει το χατήρι και να περνάει παράλληλα στην γραμμή της εστίας.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους και α ανοίξουν το σκορ στο 67’.  Δράστης, ο Τζάκσον, που με όμορφο σουτ νίκησε τον Ανδρούτσο και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Τζάκσον δημιούργησε τις προϋποθέσεις για το 2-0 με μια επικίνδυνη σέντρα, ο Φράγκος σκόραρε, αλλά ο επόπτης ακύρωσε τη φάση σηκώνοντας τη σημαία του και επιδεικνύοντας σε θέση οφσάιντ τον παίκτη της Καλλιθέας.

Η ομάδα των "λιονταριών" στην αναμνηστικη φωτο πριν την έναρξη του αγώνα με την Καλλιθέα
Η ομάδα των “λιονταριών” στην αναμνηστικη φωτο πριν την έναρξη του αγώνα με την Καλλιθέα

Ολα έδειχναν πως η Καλλιθέα θα έπαιρνε το «τρίποντο», καθώς οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με δέκα παίκτες τα τελευταία λεπτά, μιας και ο Ιωαννίδης χτύπησε, με τις αλλαγές να έχουν ολοκληρωθεί.

Παρόλα αυτά, κόντρα στην ροή του παιχνιδιού, ο Φουρτάδο έγινε ήρωας του αγώνα. Ο έμπειρος επιθετικός κέρδισε πέναλτι στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, αναγκάζοντας τον Κατσούλη να τον ανατρέψει και ο Μακρυπόδης  να αποβάλει τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων (βασει κανονισμού) και ο Σταύρου να κάθεται κάτω από τα δοκάρια αφού η ομάδα του είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές.

Την εκτέλεση την ανέλαβε ο ίδιος ο Φουρτάδο, που δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Σταύρου.

Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να έχουν πάρει τη νίκη στην τελευταία φάση του αγώνα 98’ με την κεφαλιά του Φράγκου να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι. Πάντως, οι άνθρωποι της Καλλιθέας είχαν αρκετά παράπονα από τη διαιτησία του Μακρυπόδη.

Μια ντουζίνα φίλοι και μέλη του Panserraikos Che Guevara club, ταξίδεψαν 600χλμ για να στηρίξουν την αγαπημένη τους ομάδα στο Μπραχάμι

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Νίκος Παντέλης): Κατσούλης, Λεβέντης, Σταμόπουλος (55′ Σταύρου), Τσώνης, Πίκολο, Ρουσάκης, Κατσικογιάννης (71′ Τεγούσης), Μπούζας, Φράγκος, Λουκάνοβιτς (61′ Μασένα), Τζάκσον.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Κώστας Βασιλακάκης): Ανδρούτσος, Σιάκκας, Κουκόλης, Στεργιανός, Ιωαννίδης, Τσιμίκας (79′ Ρούτσης), Μπαλού, Ραμίρεζ (63′ Πόποβιτς), Φουρτάδο, Μπεριάν (72′ Αγγελούδης), Ατματσίδης.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ Προπονητών-παικτών

Κ. Βασιλακάκης «Παίξαμε με μία γρήγορη και κοντρολαρισμένη ομάδα. Είχαμε μία δύσκολη αποστολή, μετά από ένα αμφίρροπο Α ημίχρονο, στο Β ΄ μετά από το γκολ ανοίξαμε το παιχνίδι και τις γραμμές μας, ρισκάραμε και κινδυνεύσαμε να δεχτούμε και δεύτερο γκολ. Αλλά στο τέλος πήραμε τον πόντο ο οποίος πιστεύω πως κάποια στιγμή στην διάρκεια του Πρωταθλήματος θα μας φανεί πολύτιμος». Ερωτηθείς για την αλλαγή του Ραμίρεζ ο κ. Βασιλακάκης απάντησε πως ο παίκτης έδωσε πολύ ενέργεια στην ομάδα την περασμένη Τετάρτη και ήθελε να του δώσει ανάσες εν όψει της συνέχειας.

Αγγελούδης «Παίξαμε με μία έμπειρη ομάδα, φαινόταν ότι το ματς θα κριθεί στο γκολ, δυστυχώς όμως το δεχτήκαμε πρώτοι αλλά καταφέραμε και πήραμε την ισοπαλία. Ήρθαμε εδώ για να νικήσουμε αλλά και ο ένας βαθμός είναι σημαντικός».

Ν. Παντέλης «Ο επόμενος αγώνας στα Τίρανα ή το Κατάρ»

«Με βάση την εικόνα της αναμέτρησης αδικηθήκαμε, δεν αντιδράσαμε σωστά μετά το γκολ που πετύχαμε. Δεν ασχολούμαι με την διαιτησία. Το σημαντικό είναι πως τον τελευταίο 1,5 χρόνο δεν μπήκαμε στο γήπεδό μας. Αν θέλουν στον επόμενο αγώνα να πάμε να παίξουμε στα Τίρανα ή το Κατάρ και το γήπεδο μας να το κάνουμε παιδική χαρά».

Αγγελούδης (Παίκτης Πανσερραϊκού): «Παίξαμε με μία έμπειρη ομάδα»

Κατσούλης (Τερματοφύλακας Καλλιθέας): «Πέναλτι εφεύρεση, μας στερούν πράγματα που αξίζουμε»

Παίζουμε σε κάθε ματς εκτός έδρας. Ακόμα μία φορά είδαμε ένα «πέναλτι εφεύρεση» στο Ελληνικό ποδόσφαιρο. Δεν υπήρξε πέναλτι η απόσταση ήταν 1,5 μέτρο. Ήμασταν εμφανώς καλύτεροι, μας στερούν πράγματα που μας αξίζουν». Ερωτηθείς για το θέμα ενός περιστατικού με τον Φουρτάδο μετά την λήξη του παιχνιδιού ο παίκτης απάντησε πως γνωρίζει τον Φουρτάδο καθώς στο παρελθόν έχουν παίξει ξανά αντίπαλοι αλλά δεν δικαιούται να μιλάει.