ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: «Χάλκινος» ο Ρέκλος και καλές εμφανίσεις για τους αθλητές του ΜΓΣ Πανσερραϊκός στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κατηγοριών

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: «Χάλκινος» ο Ρέκλος και καλές εμφανίσεις για τους αθλητές του ΜΓΣ Πανσερραϊκός στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κατηγοριών

κολύμβηση-2014-πανσερραϊκος-πανωΣτο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης κατηγοριών που πραγματοποιήθηκε από τις 22-27 Ιουλίου στο Ιλίσιο κολυμβητήριο συμμετείχε ο ΜΓΣ Πανσερραϊκός με 10 αθλητές και 6 αθλήτριες. Οι αγώνες ξεκίνησαν τις τρεις πρώτες ημέρες με τις κατηγορίες των Παμπαίδων Α’ και Β’ και των Παγκορασίδων Α’ και Β’ και συνεχίστηκαν τις υπόλοιπες τρεις με τις κατηγορίες των Παίδων, Εφήβων και Κορασίδων.

Την αρχή στους αγώνες έκαναν την Τρίτη (22/7) το πρωί οι  Τάσος Μπογιατζής και Δημήτρης Ρέκλος καθώς στα προκριματικά κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση  για το Μεγάλο Τελικό του αγωνίσματος στα 200μ πρόσθιο και στα 200μ ύπτιο αντίστοιχα. Αντίθετα δεν μπόρεσαν να βρεθούν στα απογευματινά τελικά οι: Μαρία Κουλαξίδου στα 100μ ελεύθεροΚωνσταντίνα Σκουλίδου και Δήμητρα Σπυροπούλου στα 200μ πρόσθιο, καθώς και οι: Αλέξανδρος Καραογλανίδης στα 100μ ελεύθερο και Σταύρος Μπάης στα 200μ ύπτιο.

Το απόγευμα της Τρίτης (22/7) ο Τάσος Μπογιατζής κατέλαβε την 8η θέση στα 200μ πρόσθιο Παμπαίδων Β’ ενώ ο Δημήτρης Ρέκλος τερμάτισε στην 6η θέση στα 200μ ύπτιο στην ίδια κατηγορία.

Την Τετάρτη (23/7) την πρόκριση για τα τελικά των αγωνισμάτων κατάφερε να κερδίσει ο Δημήτρης Ρέκλος στα 50μ ύπτιο, σε αντίθεση με τους Σταύρο Μπάη, Κώστα Τσαφκόπουλο, Αλέξανδρο Καραογλανίδη, Τάσο Μπογιατζή, Δήμητρα Σταυροπούλου, Κωνσταντίνα Σκουλίδου και Κουλαξίδου Μαρία που αποκλείστηκαν από τα απογευματινά τελικά.

Ο μοναδικός εκπρόσωπος της ομάδας στους τελικούς, ο Δημήτρης Ρέκλος, κατέλαβε την 5η θέση στα 50μ ύπτιο.

Την Πέμπτη (24/7) το πρωί ο Δημήτρης Ρέκλος κέρδισε ακόμα μία πρόκριση, αυτή τη φορά στα 100μ ύπτιο, ενώ οι: Μαρία Κουλαξίδου, Κωνσταντίνα Σκουλίδου, Δήμητρα Σταυροπούλου, Τάσος Μπογιατζής, Αλέξανδρος Καραογλανίδης και Σταύρος Μπάης έμειναν εκτός τελικών.

Ότι δεν κατάφερε στους Τελικούς των δύο προηγούμενων ημερών ο μικρός αθλητής της ομάδας μας, το κατάφερε την Πέμπτη το απόγευμα στα 100μ.ύπτιο κατακτώντας την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο με χρόνο 1.08.24 κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο την εκπροσώπηση του ΜΓΣ Πανσερραϊκού στις μικρότερες ηλικίες.

Η Παρασκευή (25/7) συνεχίστηκε με τους αγώνες στις κατηγορίες των Παίδων, Εφήβων, Κορασίδων και Νεανίδων με την αρχή να γίνεται με τους Στέργιο ΠάπποΒασίλη Χατζόπουλο στα 50μ πρόσθιο Παίδων, τον Στέργιο Δαμάσκου και Στέργιο Αποστολάκη στα 100μ ελεύθερο Παίδων, την Αθανασία Κυτίπη στα 50μ πρόσθιο Κορασίδων και τέλος το Μενέλαο Ανδρεάδη στα 200μ ύπτιο Παίδων, χωρίς να καταφέρνουν να πάρουν την πρόκριση για τα απογευματινά τελικά.

Το απόγευμα, στα τελικά των σκυταλοδρομιών η ομάδα του ΜΓΣ Πανσερραϊκού στα 4×100 Μικτή Ομαδική με τους: Ανδρεάδη – Δαμάσκου– Πάππο και Χατζόπουλο κατέλαβε τη 12η θέση με χρόνο 4.18.43

Το Σάββατο (26/7) προτελευταία ημέρα των αγωνισμάτων οι αθλητές ξεκίνησαν τους πρωινούς προκριματικούς με τους Στέργιο Δαμάσκου και Στέργιο Πάππο να κερδίζουν την πρόκριση στα 50μ ελεύθερο και 200μ πρόσθιο αντίστοιχα. Αντίθετα δεν κατάφεραν να προκριθούν οι Αθηνά Γκότση στα 50μ ύπτιο και 50μ ελεύθερο στην κατηγορία των Νεανίδων. Την ίδια τύχη είχε και η Μαρία Μιχαλάκη στα 50μ ελεύθερο και 50μ ύπτιο στις Κορασίδες, όπως επίσης και ο Βασίλης Χατζόπουλος στα 100μ πεταλούδα, Μενέλαος Ανδρεάδης στα 50μ ύπτιο και Στέργιος Αποστολάκης στα 50μ ελεύθερο στην κατηγορία Παίδων.

κολύμβηση-2014-Στους απογευματινούς τελικούς ο Στέργιος Δαμάσκουτερμάτισε 8ος, ενώ ο Στέργιος Πάππος κατέλαβε την 5η θέση.

Στους πρωϊνούς προκριματικούς της Κυριακής (27/7) μόνο ο Στέργιος Πάππος κατάφερε να προκριθεί στα 100μ πρόσθιο στην κατηγορία Παίδων ενώ εκτός Μεγάλου Τελικού έμεινε η Αθηνά Γκότση στα 50μ πεταλούδα Νεανίδων, ο Βασίλης Χατζόπουλος στα 50μ πεταλούδα στους Παίδες, ο Στέργιος Δαμάσκου στα 200μ ελεύθερο Παίδων, η Μαρία Μιχαλάκη στα 100μ ύπτιο Κορασίδων και ο Μενέλαος Ανδρεάδης στα 100μ ύπτιο στους Παίδες.

Τέλος στη μοναδική εκπροσώπηση στο Μεγάλο Τελικό της τελευταίας ημέρας ο Στέργιος Πάππος τερμάτισε στην 4η θέση χάνοντας για λίγο το χάλκινο μετάλλιο.

Αναλυτικά οι επιδόσεις και τα αποτελέσματα των αθλητών του ΜΓΣ Πανσερραϊκος ανά κατηγορία

ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ Β’

  • ·         Δημήτρης Ρέκλος 3ος 100μ ύπτιο, 5ος 50μ ύπτιο και 6ος 200μ ύπτιο
  • ·         Τάσος Μπογιατζής 8ος 200μ πρόσθιο, 10ος 50μ πρόσθιο και 12ος 100μ πρόσθιο
  • ·         Σταύρος Μπάης 26ος 100μ ύπτιο, 27ος 50μ ελεύθερο και 34ος 200μ ύπτιο
  • ·         Κώστας Τσαφκόπουλος 39ος 50μ ελεύθερο

ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ Α’

  • ·         Αλέξανδρος Καραογλανίδης 15ος 100μ ελεύθερο, 19ος 100μ πεταλούδα και 26ος 50μ πεταλούδα

ΠΑΙΔΕΣ

  • ·         Στέργιος Πάππος 4ος 100μ πρόσθιο, 5ος 200μ πρόσθιο και 15ος 50μ πρόσθιο
  • ·         Στέργιος Δαμάσκου 8ος 50μ ελεύθερο, 11ος 50μ ελεύθερο και 18ος 200μ ελεύθερο
  • ·         Βασίλης Χατζόπουλος 21ος 50μ πρόσθιο, 31ος 50μ πεταλούδα και 41ος 100μ πεταλούδα
  • ·         Στέργιος Αποστολάκης 23ος 50μ ελεύθερο και 41ος 100μ ελεύθερο
  • ·         Μενέλαος Ανδρεάδης 21ος 50μ ύπτιο, 24ος 100μ ύπτιο και 35ος 200μ ύπτιο
  • ·         12η Θέση στη σκυταλοδρομία 4×100 Μικτή Ομαδική

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Β’

  • ·         Κωνσταντίνα Σκουλίδου 12η 50μ πρόσθιο, 15η 200μ πρόσθιο και 16η 100μ πρόσθιο
  • ·         Δήμητρα Σταυροπόύλου 33η 50μ πρόσθιο, 33η 200μ πρόσθιο και 41η 100μ πρόσθιο

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Α’

  • ·         Μαρία Κουλαξίδου 16η 200μ ελεύθερο, 22η 100μ ελεύθερο και 30η 50μ ελεύθερο

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ

  • ·         Μαρία Μιχαλάκη 31η 50μ ύπτιο, 39η 100μ ύπτιο και 44η 50μ ελεύθερο
  • ·         Αθανασία Κυτίπη 46η 50μ πρόσθιο

ΝΕΑΝΙΔΕΣ

  • ·         Αθηνά Γκότση 9η 50μ ελεύθερο, 15η 50μ ύπτιο και 29η 50μ πεταλούδα

πηγη: panserraikara.gr