ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ: Καλή εμφάνιση από τον Εθνικό Γαζώρου, αλλά έχασε με 3-1 στον Πλατανιά

Εθνικός Γαζώρου-ΠλατανιάςΑν και… φλέρταρε με την παράδοση των εκπλήξεων στο Κύπελλο Ελλάδας, ο Εθνικός Γαζώρου δεν κατάφερε να αποτελέσει την εξαίρεση, χάνοντας με 3-1 στην πρεμιέρα των ομίλων της διοργάνωσης.
Η ομάδα των Χανιών ισοφαρίστηκε από τον Εθνικό Γαζώρου, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη για την 1η αγωνιστική των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας.
Καλή εικόνα παρουσίασε η ομάδα του Μάκη Κατσαβάκη, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Αρκετά επικίνδυνοι έδειξαν από τα πρώτα λεπτά οι σερραίοι, οι οποίοι απειλούσαν κυρίως με τον Πάλλα. Ο 23χρονος είχε μία καλή φάση πριν τη συμπλήρωση των 10 λεπτών, ενώ ανάγκασε τον Κοκκαλά σε καλή επέμβαση και στο 17′. Ωστόσο, εκείνος που βρήκε πρώτος δίχτυα ήταν ο Πλατανιάς με τον Μιλούνοβιτς. Ο Φιγκέιρα έκανε τη σέντρα, η μπάλα πήγε στο δεύτερο δοκάρι κι εκεί με προβολή ο Σέρβος άνοιξε το σκορ.

Οι παίκτες του Εθνικού δεν το έβαλαν κάτω και συνέχισαν να προσπαθούν. Ο Πάλλας έδωσε στον Κωνσταντινίδη, αλλά ο τελευταίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κοκκαλά που πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση. Τελικά το γκολ ήρθε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου όταν ο Πάλλας με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Λίγο νωρίτερα ο Φιγκέιρα είχε δοκάρι. Ο Πλατανιάς ανέκτησε τα ηνία του αγώνα και με απευθείας φάουλ του Ναζλίδη έκανε το 2-1. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν και τρίτο γκολ λίγο πριν τη λήξη όταν Τσουράκης και Ναζλίδης συνδυάστηκαν, η μπάλα πήγε στον Ζαραδούκα κι εκείνος με κοντινό πλασέ έκανε το 3-1.

Με αυτή τη νίκη οι γηπεδούχοι έπιασαν κορυφή στον όμιλο, ο οποίος έχει ακόμα τους Ηρακλή και Λεβαδειακό.