ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ: Ο Εθνικός Γαζώρου (Serres FC) αιφνιδιάστηκε από τον Ηρακλή και έχασε με 1-2

Εθνικός Γαζώρου-Ηρακλής-κυπελλοΤο απόγευμα της 28ης Οκτωβρίου στο Δημοτικό γήπεδο Σερρών ο Εθνικός Γαζώρου αναμετρήθηκε στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του Κυπέλλου Ελλάδας κόντρα στον Ηρακλή Θεσσαλονίκης. Οι παίκτες του Μάκη Κατσαβάκη, αιφνιδιάστηκαν από τους παίκτες του «Γηραιού» αφού δέχθηκαν γρήγορα δύο τέρματα και τέθηκαν ουσιαστικά εκτός μάχης.

Ο “Γηραιός”, μπήκε αποφασισμένος στο γηπεδο για τους βαθμούς της νίκης και το κατάφερε αρχικά στο 6’ με τον Κυριακίδη να εκμεταλλεύεται την ασυνεννοησία της άμυνας των γηπεδούχων και να κάνει το 1-0.και στη συνέχεια στο 22′ Από ωραίο γύρισμα από τα δεξιά, ο Πασάς μπήκε στην πορεία της μπάλας και την έσπρωξε στα δίχτυα του Κραβαρίτη. Οι φιλοξενούμενοι ειχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, χωρίς όμως να πετύχουν και 3ο τέρμα.

Με την επανάληψη, ο Εθνικός Γαζώρου εμφανίστηκε και πιο απειλητικός και στο 55′ μείωσε στο σκορ με το απευθείας χτύπημα φάουλ του Τσουλβατζίδη. Στο 70′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Μπαρτολίνι με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ήρθε ξανά η αριθμητική ισορροπία στον αγώνα με τον Κουκόλη του Εθνικού Σερρών να βλέπει κι αυτός την κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη).

Η ομάδα των Σερρών παραμένει χωρίς πόντο στο γκρουπ και βλέπει τις ελπίδες της για διάκριση να εξανεμίζονται, αν και ακόμα υπάρχουν τέσσερα ματς, όπου θα προσπαθήσει να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΑΖΩΡΟΥ (Μάκης Κατσαβάκης): Kραβαρίτης, Τσουβαλτσίδης, Πλαβούκος(Δ.Παπαδόπουλος 83′), Κουκόλης, Κωφοκότσιος(Πολύζος 46′), Πάλλας, Μερεσιώτης, Χατζηδημητρίου, Σαββίδης(Τσιλούλης 46′), Παναγιωτίδης, Δέντσας.

Στον πάγκο: Γούπος, Νικολίτσας, Μαυρουδής, Παπαδόπουλος, Τσιλούλης, Πολύζος, Κωνσταντινίδης.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Λαδάς, Μπουκουβάλας(Στεφανίδης Μ. 46′), Πουρτουλίδης(Ρομάνο 62′), Πασάς, Τόσκας, Κυριακίδης, Σμίλτος, Βαλεριάνος, Μπαρτολίνι, Κάσσος, Αγγελούδης(Στάμου 72′).

Στον πάγκο: Παπαθανασίου, Σαραμαντάς, Στάμου, Τσιλιανίδης, Ρομάνο, Λουκίνας, Στεφανίδης Μ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γρατσάνης (Τρικάλων)

ΒΟΗΘΟΙ: Κούρεντας, Νταλούκας (Τρικάλων)

4ος: Σέζος (Κιλκίς)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κουκόλης – Τόσκας, Μπαρτολίνι, Βαλεριάνος, Πασάς, Λαδάς