ΚΥΠΕΛΛΟ Γ’ Εθνικής: Πρόκριση για τον Πανσερραϊκό, με … γκολ-δώρο του εορτάζοντα Δημήτρη Γαϊδαρτζή

Πανσερραϊκός-26-10-2014_nΠανσερραϊκός στα πλαίσια του Κυπέλλου Γ’ Εθνικής κέρδισε τον Ηρακλή Αμπελοκήπων  με 1-0 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση όπου θα αντιμετωπίσει Άρη Θεσσαλονίκης στο δημοτικό γήπεδο Σερρών. Το παιχνίδι ξεκίνησε στις 2.30μμ της Κυριακής 26/10, με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τα «λιοντάρια», αφού στο 12’ λεπτό ο Σιάκκας κέρδισε πέναλτι, όταν ανατράπηκε από τον Κραγιόπουλο μεσα στην περιοχή.

Ο Σάκης Γκόγκας, όμως που ανέλαβε την εκτέλεση, σούταρε άουτ και έχασε την ευκαιρία να κάνει νωρίς το 1-0.

Ο Πανσερραϊκός συνέχισε να έχει την υπεροχή και να χάνει ευκαιρίες, στο 17ο λεπτό σουτ του Κώστα Τριανταφύλλου  άουτ, στο 31ο λεπτό, ο Τριανταφύλλου έκανε την σέντρα ο Μπονέρης  το σουτ, αλλά η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε άουτ. Στο Β’ ημίχρονο, ο Πανσερραϊκός συνέχισε να έχει την άκαρπη υπεροχή. Παρα λίγο να επιβεβαιωθεί ο «νόμος του ποδοσφαίρου» που θέλει την ομάδα που χάνει ευκαιρίες να δέχεται γκολ, όταν στο 61 σε αντεπίθεση της ομάδας του Ηρακλή ο Χιονίδη έκανε σουτ για να αποκρούσει  ο Παλιούρας ενώ στο “ρημπάουντ”, νέο σουτ του Γιαξή κατέληξε για λίγο, άουτ. Στο 73’ πέρασε στον αγώνα ο  Δημήτρης Γαϊδαρτζής, και έξι λεπτά αργότερα (79’), ο Ρούτσης εκτέλεσε κόρνερ, την πρώτη κεφαλιά ο Μπονέρης και με νέα κοντινή κεφαλιά η «χρυσή αλλαγή» ο Γαϊδαρτζής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και τον Πανσερραϊκό στην επόμενη φάση του Κυπέλλου της Γ’ Εθνικής

Σημαντική η ηθική συμπαράσταση των φιλάθλων της ομάδας, οι οποίοι με τις φωνές τους, παρότρυναν τους παίκτες να ανεβάσουν την απόδοσή τους και να πάρουν την πρόκριση.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Κ. Βασιλακάκης): Παλιούρας, Δ. Τριανταφύλλου, Γαλακτερός, Σιάκκας, Βοσκόπουλος, Ρούτσης, Κ. Τριανταφύλλου, Μπονέρης (88′ Καψάλης ), Γκόγκας, Τσιμίκας (73′ Γαϊδαρτζής), Ασλανίδης (60′ Πλιάγκας).
ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΜΠΕΛ. (Α. Κομπόλιας): Ζιάκας, Βόσδου, Γιώγος, Κοτέντζης (46′ Χιονίδης), Κραγιόπουλος (55′ Γκιαούρης), Γιαξής, Παπαϊωάννου.
ΣΚΟΡΕΡ: 79′ Γαϊδαρτζής
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βοσκόπουλος, Γκόγκας, Γαϊδαρτζής – Κραγιόπουλος, Σαπιασβίλι.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κουμπαράκης (Θράκης).
ΒΟΗΘΟΙ: Δημητριάδης (Θράκης), Καμπερίδης (Καβάλας).