Λάμψη μεταλλίων από τους Σερραίους αθλητές στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων-Νεανίδων

Με επτά μετάλλια από τους σερραϊκούς συλλόγους, και την 4η θεση του ΓΣ Σέρρες’93 στη βαθμολογία των συλλόγων στις νεάνιδες ,ολοκληρώθηκε το  Πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων νεανίδων που πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκύριακο 9 και 10 Ιουλίου στο Δημοτικό στάδιο Σερρών.

Και οι διοργανωτές (ΣΕΓΑΣ Ανατολικής Μακεδονίας και οι άνθρωποι του ΣΕΓΑΣ Σερρών) απέσπασαν τα εύσημα από αθλητές και προπονητές για την οργάνωση των αγώνων.

Τη δεύτερη ημέρα στα 400μ με εμπόδια των νεανίδων εξελίχθηκε μια σπουδαία «παραγωγική» μάχη, καθώς το πρωί στον προκριματικό η Αννα Κιάφα πέτυχε ατομικό ρεκόρ το όριο για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Μπίτγκος με επίδοση 60.25.

Το σλάιντ απαιτεί την χρήση JavaScript.

Στον απογευματινό τελικό νικήτρια αναδείχθηκε η κάτοχος του πανελληνίου ρεκόρ και μέλος της ομάδας για το παγκόσμιο πρωτάθλημα Δήμητρα Γναφάκη, που τερμάτισε σε 59.13, ενώ η Αννα Κιάφα βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ που πέτυχε το πρωί στον προκριματικό (60.25) η οποία τερμάτισε στη δεύτερη θέση με 60.05.

Πρωταθλήτρια στο έπταθλο, αναδείχθηκε η Ολυμπία Τζιμογιάννη συγκεντρώνοντας 4.584 βαθμούς, Την δεύτερη θέση πήρε η Μαρία Στεφανοπούλου 4.290 και στη τρίτη θέση η Μελίνα Οντουτόλα με 4.237β.

Στα 800μ των εφήβων ο Θανάσης Καλάκος δεν αντιμετώπισε πρόβλημα για την νικη του που επικράτησε με 1.52.24,(με διαφορά 7 δευτερολέπτων από τους υπόλοιπους αθλητές) ενώ στο αντίστοιχο αγώνισμα των νεανίδων επικράτησε άνετα η Κατερίνα Κούτλη με 2.17.23.

Η Ολυμπία Μπέκου-Φέρρες κέρδισε την κούρσα των 200μ με επίδοση 24.77 και στου εφήβους ο Μιχάλης Παππάς βελτίωσε την ατομική του επίδοση κερδίζοντας τα 200μ με 21.65.

Οικογενειακή παράδοση από Χρήστο και Αναστάση Παπούλια

“Κρατάει” το ρεκόρ στα 5.000μ από το 1995 με 13:28.59 και τώρα καμαρώνει τον γιό του Χρήστο ο οποίος σήμερα έγινε πρωταθλητής στα 5.00ομ με επίδοση 15:22.01. Ο ευτυχισμένος πατέρας Νότης Παπούλιας, έχει την τύχη να βλέπει τα παιδιά του να ακολουθούν τα βήματά του και βέβαια όπως λεει να τον ξεπεράσουν γιατί στον στίβο τα ρεκόρ είναι για να καταρρίπτονται.

Ο Χρήστος χθες κατεκτησε το δεύτερό του χρυσό μετάλλιο στα 5.000μ μετά τα χθεσινό στα 1.500μ.

Ο άλλος γιός του Νότη, ο Αναστάσης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 3.000μ χθες πρώτη ημέρα του πρωταθλήματος. Η Οικογένεια Παπούλια κατέκτησε 3 χρυσά σε αυτό το πρωτάθλημα.

Ο «Βραζιλιάνος» Τέντογλου πρώτος αλλά χωρίς ρεκόρ

Κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο μήκος ο Μίλτος Τεντόγλου με 7.69μ αλλά δεν… βρήκε τις κατάλληλες συνθήκες να πετύχει κάτι καλύτερο το οποίο επεδίωξε από την αρχή των προσπαθειών του.

Τα σερραϊκά μετάλλια

Τα έξι μετάλλια ήταν από αθλητές και αθλήτριες του Γ.Σ. Σέρρες 93 κι ένα, το αργυρό, του Γιώργου Φράγγογλου του ΟΦΚΑ Σερρών. Η Θεοδώρα Αραμπατζή είναι πρωταθλήτρια Ελλάδος στον ακοντισμό, ο Γιώργος Φράγγογλου ασημένιο μετάλλιο στο ύψος, ενώ δύο χάλκινα μετάλλια κατέκτησε η Κατερίνα Δελλή (1500 μ. και 800μ.) και από ένα χάλκινο η ομάδα 4Χ100 του Γ.Σ. Σέρρες 93 (Νίκο Καστανάρα,  Βασίλη  Μαρτινάκη,  Δημήτρη Βασίλογλου και Μιχάλη Παυλίδη), ο Νίκος Σταθόπουλος στα 110 μέτρα με εμπόδια και η Βασιλική Σάββα στα 100 μέτρα με εμπόδια.