Με μια «μπαλωθιά» νίκησε ο Εργοτέλης τον Γάζωρο και ανέβηκε στην κορυφή της Football League

Παναγιώτης ΔιλμπερηςΤην ήττα γνώρισε το βράδυ της Κυριακής (27/1) ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΑΖΩΡΟΥ από τον ΕΡΓΟΤΕΛΗ με 0-1 στον αγώνα που έγινε στο Δημοτικό Γήπεδο των Σερρών στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Football League.

Η ομάδα του Σίνισα Γκόγκιτς εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τις απώλειες βαθμών του Απόλλωνα Σμύρνης και της Νίκης Βόλου, «έσπασε» την αρνητική παράδοση στις Σέρρες και κατάφερε να πάρει τρεις βαθμούς που τη φέρνουν σε θέση πρωτοπόρου μετά από 18 αγωνιστικές στη Football League

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα και οι δύο εστίες των ομάδων. Ο Κωνσταντινίδης Β. έγινε επικίνδυνος στο 24΄ και στο 27΄ χωρίς όμως να ολοκληρωθούν οι προσπάθειές του με γκολ. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δυο ομάδες στο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ άνοιξε το σκορ, όταν στο 51ο λεπτό ο Λαμπίν εκτέλεσε κόρνερ από την αριστερή γωνία και ο Πίτσος με κεφαλιά έκανε το 0-1.

Ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΑΖΩΡΟΥ απείλησε την εστία του Αθανασίου στο 70΄ με τον Σωτήρη Κωνσταντινίδη ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα, το μαρκάρισμα όμως του αντίπαλου παίκτη δεν του επέτρεψε να ολοκληρώσει την προσπάθεια του, προκαλώντας μάλιστα και τις διαμαρτυρίες του πάγκου του Εθνικού Γαζώρου για πέναλτι.

Στο 79΄ ο Βασίλης  Κωνσταντινίδης δεν πρόλαβε την μπάλα μετά από γύρισμα του Ντε Πάουλα, και στο 86΄ μια κεφαλιά του Καπία μπλόκαρε ο Αθανασίου.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΑΖΩΡΟΥ: (Παναγιώτης Διλμπερης) Βαλσαμάκης, Κοσμίδης (75΄ Χαριτίδης), Κατσαβάκης, Καπίας, Νύρλος (80΄ Μερεσιώτης), Σαββίδης, Αλεξάντροβιτς, Γεωργιάδης ( 56΄ Κωνσταντινίδης Σ.), Μαχαιρούδης, Κωνσταντινίδης Βασίλης, Ντε Πάουλα

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: (Σίνισα Γκόγκιτς) Αθανασίου, Σαρρής, Ρομάνο, Αμπντέλ ( 87΄ Ευαγγέλου), Μπουχαλάκης (80΄ Γεωργίου) , Γιοβάνοβιτς, Ζαχόρα, Πίτσος, Ρέντζας, Ουέλινγκτον, Λαμπίν (65΄ Κοζορώνης)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Καπίας, Γιοβάνοβιτς, Νύρλος, Χαριτίδης, Αλεξάντροβιτς